چرا بعضی بدن آهنربایی دارند ؟

به گزارش بانیما، خبرنگاران : رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید19 در واکنش به ادعای اخیر در فضای مجازی مبنی بر خاصیت آهنربایی به دنبال تزریق واکسن های کرونا، با تاکید بر اینکه هیچکدام از واکسن های موجود، در ترکیب خود آهن ندارند، گفت: متاسفانه بعضی افراد که با نفس واکسیناسیون مخالف هستند دنبال سوژه هایی عوام پسند برای القای نظر غیرعلمی خود به مردم هستند.

چرا بعضی بدن آهنربایی دارند ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ، حمید سوری با اشاره به اینکه خبرهای عجیب و غریب در خصوص واکسن تمامی ندارد، گفت: در خصوص کلیپ هایی که آهن یا آهن ربا را روی پوست کسانی که واکسن زده اند می گذارند و نمی افتد، چند نکته قابل شرح است؛ اول آنکه آهن ربا همانطور که از اسمش پید است آهن را جذب می نماید و هیچکدام از واکسن های موجود فراوری شده اصلا آهن در ترکیب خود ندارند. دوم هم آنکه برای این که چنین جذبی صورت گیرد لااقل حدود یک گرم آهن، نیکل یا کبالت ضروری است تا از زیر پوست یا داخل عضله بتواند این جذب صورت گیرد.

وی اضافه نمود: همچنین از مجموع فلزات مقدار بسیار بسیار ناچیزی از ترکیبات آلومینیوم در بعضی واکسن ها وجود دارد که آن هم به هر مقدار جذب آهن ربا نمی گردد. از طرفی مقداری حتی کم آهن در بدن انسان وجود دارد که می تواند آهن ربا را جذب کند.

سوری ادامه داد: بدن بعضی افراد می تواند تا حدودی فلزات به خصوص آهن را به خود جذب کند که ربطی به واکسن ندارد. قبل از آمدن واکسن کرونا هم از این کلیپ ها در اینترنت به کرات مشاهده شده است و این در حالی است که گاه چسبیدن فلزات به پوست بدن ناشی از رطوبت بدن یا شیب بدن است و آهن ربایی در بدن وجود ندارد.

وی اضافه نمود: در تهیه آهن ربا باید ویژگی های آن را شناخت. وقتی که ماده ای در یک میدان مغناطیسی خارجی قرار می گیرد پس از حذف میدان خارجی، مقداری از مغناطیس خود را حفظ می نماید. به این مغناطیس به جامانده در ماده، پسماند مغناطیسی گفته می گردد. هرچه پسماند بزرگتر باشد آهنربا قوی تر است. حرکت الکترون ها می توانند باعث مغناطیس شوند.

سوری ادامه داد: البته چیزی هم به نام مغناطیس بدن انسان داریم. مغناطیس انسانی به توانایی مورد ادعای بعضی از اشخاص اطلاق می گردد که در آن، اجسام به پوست بدن آن ها جذب می گردد. به افرادی که به گفته خودشان دارای چنین توانایی هستند، آهن ربای انسانی گفته می گردد. هر چند بیشتر این افراد، قادر هستند اجسام فلزی را به پوست خود بچسبانند، با این حال علاوه بر فلز، اجسامی از جنس های گوناگونی همچون شیشه، چوب و پلاستیک نیز امکانِ چسبیدن به پوستِ این افراد را دارد. افزون بر این، اجسامی بدون خواص فرومغناطیس همچون برنج و آلمینیوم نیز چنین قابلیتی دارند.

این اپیدمیولوژیست، تاکید نمود: از مجموع صحبت های ذکر شده باید نتیجه گرفت که در واکسن های کرونا که توسط وزارت بهداشت تایید شده نه آهن، نه آهن ربا و ... قرار ندارد و مردم عزیز نگران آن نباشند. متاسفانه بعضی افراد که با نفس واکسیناسیون مخالف هستند دنبال سوژه هایی عوام پسند برای القای نظر غیرعلمی خود به مردم هستند. این افراد فراموش نموده اند که اگر واکسیناسیون نبود معلوم نبود تا کنون چند صد میلیون نفر به خاطر آبله، سل، کزاز و سایر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن فوت نموده بودند.

وی گفت: گفتنی است که هیچ دارو، واکسن یا محصول بیولوژیک 100 درصد ایمن نیست ولی ضروری است به معادله سود و زیان ناشی از زدن یا نزدن واکسن کرونا توجه کنیم و آن زمان راحت تر تصمیم برای تزریق واکسن کرونا، بدون وسواس و حساسیت داشتن در نوع و کشور سازنده آن تصمیم گرفته و در اولین فرصت خود را واکسینه خواهیم کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 16068

به "چرا بعضی بدن آهنربایی دارند ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعضی بدن آهنربایی دارند ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید