پویا اسبقی: به من می گویند اریکسون

به گزارش بانیما، در سوئد وقتی سرمربی گوته بورگ شدم، بحث مقایسه پیش آمد. همه می گفتند این دو در یک سن هدایت گوته بورگ را بر عهده گرفتند و شاید اسبقی هم بتواند اریکسون دیگری باشد.

پویا اسبقی: به من می گویند اریکسون

امیر اسدی ، شاید برای تان جالب باشد که بدانید سرمربی مهم ترین و پرافتخارترین تیم باشگاهی سوئد، یک ایرانی به نام پویا اسبقی است. مربی جوان و 33 ساله ای که پله های ترقی را یکی یکی پیموده و حالا دو فصلی است که به نیمکت گوته بورگ رسیده. پویا اسبقی که متولد کرج است در گوته بورگ برنامه 3 ساله دارد، برنامه ای که یک فصل و 7 هفته از آن گذشته و این باشگاه قدیمی از انتهای جدول به رده دوم رسیده. اتفاقی که اسبقی آن را با گروهی بازیکن جوان رقم زده و البته چشم به قهرمانی لیگ سوئد در سال آینده هم دارد.

******

- فصل قبل و بعد از موفقیت در دالکورد و گیفله، هدایت گوته بورگ را به دست گرفتید. تیمی قدیمی و پرافتخار که مدت ها بود در بالای جدول آلونسکان- لیگ برتر سوئد - حضور نداشت. با برنامه 3 ساله روی نیمکت گوته بورگ نشستید و حالا یک فصل و 7 هفته از آن گذشته. در این مدت به اهداف تان رسیده اید و نتایج راضی تان کرده؟

تقریبا نیمی از برنامه هایمان را پیاده کردیم. برای فصل اول هدف ما این بود که تیم را در آلونسکان حفظ کنیم که خوشبختانه همینطور هم شد. برنامه این فصل ما ابتدا بقا و سپس حضور در نیمه بالایی جدول است. فصل بعد هم باید بیشتر در بالای جدول باشیم و اگر شد سهمیه حضور در لیگ های اروپایی را به دست بیاوریم.

- 7هفته از لیگ سوئد گذشته و شما با کسب 13 امتیاز، بعد از مالموی 14 امتیازی در رده دوم جدول قرار دارید. یعنی این فصل هدف تان قهرمانی نیست؟

راستش را بخواهید نه. این فصل تیم ما نسبت به فصل قبل جوانتر شده و سعی مان این است که در لیگ بمانیم و به جوان ها بازی بدهیم تا تجربه کسب کنند. آن وقت برای فصل سوم یا برای قهرمانی می جنگیم و یا با فروش بازیکنان جوان کسب درآمد می کنیم.

- اما اگر در ایران یک تیم قدیمی و پرافتخار بعد از 7 هفته در رده دوم قرار داشت، همه از احتمال قهرمانی اش می گفتند. حتی مربی و بازیکنان آن تیم اما شما چطور حرفی از قهرمانی در این فصل نمی زنید؟

در سوئد وقتی ما فصل را خوب آغاز کرده ایم، برخی ها درباره بخت قهرمانی گوته بورگ حرف می زنند اما تازه 7 هفته از لیگ گذشته و 23 هفته دیگر باقی مانده. سعی می کنیم بازی به بازی پیش برویم و پیشرفت کنیم. در نهایت هم امیدمان این است که میان تیم های بالای جدول حضور داشته باشیم.

- کار با جوان ها چطور است؟ انگار خود شما هم از این ماجراجویی استقبال می کنید.

کار با جوان ها کیف می دهد و از فعالیت کنار آنها لذت می برم. بازیکنان جوان گوته بورگ را می شناسم. مثلا نوجوانی آنها یادم هست و وقتی به تیم اصلی می آیند، ذوق می کنم. وقتی نخستین بازی شان را انجام می دهند این خوشحالی در من بیشتر می شود. وقتی نخستین گل را می زنند و خوشحالی در چهره آنها پدید می آید، من هم مثل آنها شاد می شوم.

- یک آمار جالبی هم به دست مان رسیده. درست است که گوته بورگ در آخرین بازی خود مقابل سیریوس در خانه حریف، با میانگین سنی 21 سال وارد زمین شده؟

همینطور است. ما در گوته بورگ جوان ترین تیم تاریخ لیگ سوئد را در اختیار داریم که حالا خیلی از تیم های بزرگ دنبال ستاره های جوان مان هستند. این بازیکنان از 10 سالگی در باشگاه بوده اند و حالا مال خودمان هستند. مثلا ما بازیکنی به نام بنجامین نیگرن را در خط حمله داریم. مهاجم 17 ساله ای که فصل قبل 3 بار از او استفاده کردم و این فصل در 7 بازی 4 گل زده. بازیکنی که همین حالا تیم های بزرگ اروپا برای جذبش برنامه های بسیاری در سر دارند.

- خود شما به تازگی وارد 33 سالگی شده اید. این اختلاف سنی اندک باعث نشده تا راحت تر با بازیکنان جوان ارتباط برقرار کنید؟

قطعا سن و سالم باعث شده تا راحت تر بتوانم با بازیکنان جوان کار کنم. من خیلی از آنها پیرتر نیستم و همین کارم را آسان می کند تا بفهمم آنها چه می خواهند.

- همین صمیمیت با بازیکنان باعث نمی شود تا نظم و انضباط را فراموش کنید؟

هرگز. برای من هر چیزی جای خودش را دارد. یک مربی باید همه بازیکنان را درک کند و از چشم آنها خودش را ارزیابی کند. برای من فرقی ندارد تیمم جوان باشد یا پیر و یا بازیکن ما از سوئد آمده باشد یا کشورهای عربی و یا ایران. من سعی می کنم نظم را برقرار کنم و البته ببینم آنها چگونه فکر می کنند. این مهم ترین فلسفه من در مربیگری است.

- گوته بورگ تیم بزرگی بوده که بسیاری از ستاره های فوتبال سوئد سابقه بازی در ترکیبش را دارند. چطور شد که این تیم افت کرد و حالا با شما در حال ترقی است؟

گوته بورگ در سوئد همیشه بزرگ ترین تیم بوده. در سال های 1983 و 1987 دو بار قهرمان جام یوفا شده و در سوئد هم به افتخارات بسیاری دست یافته. آخرین باری که گوته بورگ در سوئد قهرمان شده، سال 2007 بوده. از آن به بعد نتایج این تیم درخشان نبود و دوران افت را سپری کرد. قرار شد برنامه جدید را من آغاز کنم و همراه مدیریت، باشگاه گوته بورگ را دوباره از نو بسازیم. کم کم بهتر می شویم و سعی می کنیم نتایج خوبی کسب کنیم.

- اسون گوران اریکسون سال های رویایی گوته بورگ را رقم زد و این تیم را به عنوان قهرمانی جام یوفا رساند. می دانی قدم در جهت او گذاشته ای؟

اتفاقا اریکسون هم وقتی هم سن و سال من بود روی نیمکت گوته بورگ نشست و این تیم را هدایت کرد. در ابتدا نتایج او درخشان نبود و مدام شکست می خورد اما رفته رفته همه چیز تغییر کرد و این تیم به عنوان قهرمانی سوئد و جام یوفا رسید. اریکسون از اینجا به لیگ ایتالیا و سپس تیم ملی انگلیس رفت و اتفاق های بزرگی به نامش ثبت شد. اینجا هم وقتی من سرمربی گوته بورگ شدم، بحث مقایسه پیش آمد. همه می گفتند این دو در یک سن هدایت گوته بورگ را بر عهده گرفتند و شاید اسبقی هم بتواند اریکسون دیگری باشد. اریکسون اما مربی بزرگی است، بهترین مربی تاریخ فوتبال سوئد ولی من هنوز جوان هستم و در آغاز راه مربیگری قرار دارم.

- سقف آرزوهایت در مربیگری رسیدن به نیمکت کدام تیم است؟

واقعیتش من لذت می برم که در فوتبال باشم و شغلم فوتبال باشد. من مثل خیلی های دیگر نیستم که مدام فکر کنم در کدام تیم باشم و یا به کجا بروم. هر روز که از خواب بیدار می شوم، دوست دارم تا شب کار کنم و به آینده امید داشته باشم. به همین دلیل هدفی را برای خودم ترسیم نکرده ام. فقط می خواهم خوب باشم و پله های ترقی را طی کنم.

- اخبار فوتبال ایران را پیگیری می کنی؟

سعی می کنم ولی خیلی سخت است. خیلی از بازی ها زمانی برگزار می شود که خودمان مشغول تمرین یا حضور در لیگ هستیم.

- حتما این را می دانی که تیم ملی ایران بعد از جدایی کارلوس کی روش همچنان بدون مربی است؟

واقعا؟ نمی دانستم هنوز تیم ملی ایران مربی ندارد. کی روش که رفت، خیلی غصه خوردم و ناراحت شدم. او کار بزرگی در فوتبال ایران انجام داد و حالا هر مربی دیگری جانشین کی روش شود، کار سختی پیش رو خواهد داشت.

- اگر یک روز با پیشنهاد مربیگری در ایران روبرو شوی، چه پاسخی می دهی؟

سوئدی ها می گویند هیچ وقت درها را به روی خود نبندید. من تا سال 2020 با گوته بورگ قرارداد دارم اما آدم هیچ وقت نمی تواند آینده را پیش بینی کند. ایران کشور پدر و مادرم است و اگر شرایط و پیشنهاد باشد، من هم نمی توانم همان اول بگویم نه.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 2928

به "پویا اسبقی: به من می گویند اریکسون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پویا اسبقی: به من می گویند اریکسون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید