سانتیاگو برنابئو، سیاره کهکشانی های مادرید

به گزارش بانیما، اطلاعات کلیدی

باشگاه: رئال مادرید

سانتیاگو برنابئو، سیاره کهکشانی های مادرید

سال تاسیس: 1947 میلادی

گنجایش: 81.044 نفر

تاریخچه و توضیحات استادیوم

در سال های اولیه قرن بیستم میلادی، کمپ دِ ئودونل (Campo De ODonnell) استادیوم باشگاه رئال مادرید بود. پس از آن و در سال 1924 این باشگاه به استادیوم کمپ دِ شامارتین (Campo De Chamartín) نقل مکان کرد. اما در سال 1943، در حالی که هنوز چیزی از این نقل مکان نگذشته بود، مسئولین باشگاه مادریدی متوجه شدند این استادیوم برای بازی های رئال مادرید خیلی کوچک است. بنابراین سانتیاگو برنابئو (Santiago Bernabeu)، رئیس وقت باشگاه مادرید، خواستار راه اندازی استادیومی پیشرفته و بزرگتر برای رئال مادرید شد، استادیومی که حداقل 100.000 نفر گنجایش داشته باشد.

ساخت استادیوم تازهی که مد نظر آقای سانتیاگو برنابئو بود در سال 1945 و در همان مکان استادیوم کمپ دِ شامارتین شروع شد و در دسامبر 1947 استادیوم سانتیاگو برنابئو با بازی بین تیم های رئال و او.اس بلننزه (OS Belenenses) به صورت رسمی افتتاح شد. بازی افتتاحیه با نتیجه 3 بر 1 به سود رئال به خاتمه رسید.

سانتیاگو برنابئو در سال های اول افتتاحش همچنان با نام سابقش شناخته می شد و استادیوم تازه شامارتین نام داشت. اما 8 سال بعد مسئولین نام رئیس باشگاه، سانتیاگو برنابئو را روی آن گذاشتند.

درآن سال ها سانتیاگو برنابئو فقط دو ردیف جایگاه روباز داشت که کمی بیش از 75.000 نفر را در خود جای می داد. اما در سال 1954 ظرفیت استادیوم با اضافه کردن یک ردیف کامل که سر تا سر استادیوم را می پوشاند، به 125.000 نفر افزایش یافت.

سانتیاگو برنابئو در کنار کمپ نو میزبان بازی های یورو 1964 بودند. در طول این رقابت ها، برنابئو میزبان یکی از بازی های نیمه نهایی و همچنین بازی خاتمهی این رقابت ها بین اسپانیا و شوروی بود که بازی فینال با نتیجه 2 بر 1 به سود اسپانیا خاتمه یافت.

در سال های خاتمهی دهه 1970، استادیوم کم کم داشت پا به سن می گذاشت و مسئولین باشگاه تصمیم گرفتند استادیوم تازهی در قسمت شمالی شهر بنا کنند. اما با توجه به نزدیک بودن رقابت های جام جهانی 1982 که قرار بود به میزبانی اسپانیا برگزار شود، مسئولین باشگاه در نهایت رای به نوسازی استادیوم دادند و قرار شد طی این نوسازی روی 3 جایگاه تماشاچی که هر کدام دو ردیف برای نشستن تماشاچیان داشتند، سقف کشیده شود و در نصف جایگاه تماشاچیان جایگاه نصب شود. پس از این اقدامات گنجایش استادیوم به 90.800 نفر کاهش یافت.

در طول جام جهانی 1982، استادیوم سانتیاگو برنابئو میزبان سه بازی مرحله دوم گروهی بود و فینال بازی ها بین دو تیم ایتالیا و آلمان غربی که با نتیجه 3 بر 1 به سود ایتالیا به خاتمه رسید هم در این استادیوم برگزار گشت.

در دهه 1990، اتحادیه فوتبال اروپا گفت که تمام جایگاه های در نظر گرفته شده برای تماشاچیان در استادیوم های خانه تیم های این اتحادیه، باید به طور کامل با جایگاه تجهیز شوند. اجرایی شدن این طرح، ظرفیت سانتیاگو برنابئو را به 50.000 نفر کاهش می داد. بنابراین آقای مندوزا (Mendoza) رئیس وقت باشگاه رئال برنامه بهسازی بزرگی را به تصویب رساند. طی این برنامه ردیف سوم جایگاه تماشاچیان توسعه یافت و امکانات رفاهی مختلفی در استادیوم ایجاد شد. عملیات بهسازی در سال 1992 شروع شد و دو سال بعد به خاتمه رسید.

استادیوم سانتیاگو برنابئو همچنین بین سال های 2001 تا 2006 چند بار مورد بازسازی و بازسازی قرار گرفت. بیشتر کارهای اجرا شده در طول این سال ها مربوط به بهبود امکانات رفاهی استادیوم بود و با مسقف شدن تنها ردیف روباز استادیوم به خاتمه رسید.

سانتیاگو برنابئو در دوران حیات خود میزبان 4 بازی فینال رقابت های لیگ اروپا و لیگ قهرمانان اروپا بوده است. اولین بازی فینال برگزار گشته در سال 1957 بین رئال مادرید و فیورنتینا برگزار گشت که در نهایت با نتیجه 2 بر صفر به سود رئال به خاتمه رسید، دومین فینال در سال 1969 بین آ.ث میلان و آژاکس آمستردام برگزار گشت که 4 بر 1 به سود باشگاه ایتالیایی خاتمه یافت، بازی سوم بین ناتینگهام فارست و هامبورگ بود که تیم انگلیسی پیروز شد با یک گل قهرمان شود، آخرین فینال هم در سال 2010 بین اینتر میلان و بایرن مونیخ برگزار گشت که در نهایت با نتیجه 2 بر صفر به سود اینتر خاتمه یافت.

در سال 2012 رئال مادرید یک برنامه نوسازی گفت که طی آن امکانات رفاهی و تجاری استادیوم، مورد بهسازی قرار می گرفت و ظرفیت استادیوم به 90.000 هزار نفر افزایش می یافت. برای انجام این کار از چهار معمار معروف درخواست شد تا طرح پیشنهادی خود را ارائه دهند و طرح برنده در سال 2013 از میان طرح های این چهار نفر انتخاب شد. البته این طرح در ابتدا به دلیل تحقیقات اتحادیه اروپا درباره کمک های دولتی غیر قانونی به باشگاه به تعویق افتاد و در نهایت پس از مدتی از طریق شورای شهر مادرید رد شد.

راه های دسترسی به سانتیاگو برنابئو

استادیوم سانتیاگو برنابئو در مرکز شهر و در یکی از خیابان های اصلی مادرید به نام پاسو دِلا کاستیانا (Paseo de la Castellana) واقع شده است. محل استادیوم در حدود 4 کیلومتری شمال Plaza de Cibeles است. همچنین فاصله استادیوم تا یکی از میدان های اصلی شهر به نام Puerta del Sol هم حدود 4 کیلومتر است.

برای رسیدن به استادیوم بهتر است از خط 10 مترو استفاده کنید که یک ایستگا ه مخصوص برای سانتیاگو برنابئو دارد. اگر در مرکز شهر هستید، برای سوار شدن به خط 10 می توانید از ایستگاه های Plaza de España یا Tribunales سوار قطار شوید.

اگر دوست داشته باشید از اتوبوس استفاده کنید هم می توانید از Atocha، Paseo del Prado یا Plaza de Ciebeles سوار اتوبوس های خط 14 یا 27 شوید و به استادیوم بروید.

از ایستگاه مترو Callao در مرکز شهر هم می توانید سوار اتوبوس خط 147 شوید و به استادیوم سانتیاگو برنابئو برسید. همچنین اگر از Puerta del Sol سوار اتوبوس خط 150 بشوید، می توانید در ایستگاه Plaza Lima پیاده شوید و به سمت استادیوم بروید.

اقامتگاه، رستوران و کافه های نزدیک به سانتیاگو برنابئو

استادیوم سانتیاگو برنابئو در یکی از شریان های اصلی شهر مادرید واقع شده است. مغازه ها، دفاتر اداری و ساختمان های مسکونی بیشتر فضای اطراف استادیوم را اشغال کرده اند، اما در میان این فضاهای مسکونی و تجاری تعدادی کافه و رستوران های کوچک وجود دارد و شما می توانید برای یک نوشیدنی یا صرف یک وعده غذایی به آن ها مراجعه کنید.

La Esquina del Bernabéu نام مرکز خریدی است که چسبیده به استادیوم سانتیاگو برنابئو ساخته شده و در آن یک سالن غذاخوری کوچک و چند فست فود وجود دارد.

اگر از محل استادیوم در جهت جنوب به سمت مرکز شهر حرکت کنید، کم کم تعداد رستوران ها و کافه ها بیشتر می شود. بیشتر تفریحات شبانه و امکانات تفریحی دیگر در سمت ضلع شمالی محدوده مرکزی شهر واقع شده اند.

چند هتل در نزدیکی استادیوم سانتیاگو برنابئو وجود دارد. نزدیک ترین هتل ها به استادیوم Holiday Inn Madrid، AC Hotel Aitana و Rafaelhoteles Orense هستند. افرادی که در این هتل ها اقامت داشتند نظرات خوبی درباره این هتل ها داده اند اما در نظر داشته باشید که هزینه اقامت در این هتل ها ارزان هم نیست.

هتل های Espahotel Plaza Basilica، Hotel Gran Atlanta و Hostal Falfes کمی از استادیوم دورتر هستند، ولی نظرات خوبی درباره آن ها نوشته شده و همه آن ها به ایستگاه های مترو نزدیک هستند، علاوه بر این قیمت های بسیار منطقی دارند و اگر دوست داشته باشید پیاده روی کنید، فاصله شما تا استادیوم حدود 20 دقیقه است.

برای اینکه نظر مردم درباره هتل های نزدیک سانتیاگو برنابئو را بخوانید اینجا کلیک کنید. اگر هم ترجیح می دهید در مرکز شهر اقامت داشته باشید، گزینه های شما در این لینک هستند.

بلیت بازی های تیم رئال مادرید

برای تهیه بلیت بازی های رئال مادرید راه های متفاوتی وجود دارد. شما می توانید از طریق وب سایت باشگاه یا وب سایت Ticketmaster بلیت ها را به صورت آنلاین تهیه کنید، با شماره تلفن 24 43 32 902 0034 تماس بگیرید یا از همان کیوسک های بلیت فروشی موجود در استادیوم که به Taquillas معروف هستند، بلیت خود را تهیه کنید.

اگر بلیت بازی را آنلاین خریداری کنید، می توانید در محل استادیوم نسخه چاپی آن را دریافت کنید.

بلیت های معمولی یک هفته پیش از شروع بازی به فروش می رسند، اما خرید بلیت های VIP زودتر از آن ممکن است. از آنجایی که به جز در چند بازی خیلی مهم رئال، تمام بلیت ها به فروش نمی رسد، معمولاً اگر از چند روز قبل بلیت تهیه کنید، نیازی نیست که هزینه اضافی برای بلیت VIP پرداخت کنید.

برای بازی های مهمی مثل ال کلاسیکو، داربی مادرید و بازی های مهم لیگ قهرمانان حتماً باید به بازارهای ثانویه (بازار سیاه) مثل سایت viagogo و Ticketbis مراجعه کنید، که قابل اطمینان هستند اما قیمت بلیت در آن ها اندکی گران تر خواهد بود.

قیمت بلیت ها هم با توجه به تیمی که در مقابل رئال بازی می کند، متفاوت هستند و از 30 یورو (118.000 تومان) برای جایگاه های پشت دروازه شروع می شود و برای جایگاه های کناری استادیوم به 40 یورو (158.000 تومان) می رسد.

تورهای استادیوم

تورهای استادیوم سانتیاگو برنابئو بدون حضور راهنما برگزار می شوند، طی این تور شما یک راستا از پیش معین شده در استادیوم را می پیمایید. در این راستا شما از نیمکت ذخیره ها، محوطه مخصوص هیئت رئیسه باشگاه، اتاق کنفرانس خبری، تونل ورود بازیکنان و اتاق افتخارات باشگاه بازدید می کنید و در آخر با عبور از فروشگاه، هواداری باشگاه تور به خاتمه می رسد.

استادیوم از دوشنبه تا شنبه بین ساعت های 10 صبح تا 7 بعد از ظهر باز است و در روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی از ساعت 10:30 صبح تا 6:30 بعد از ظهر پذیرای شما است. در روزهای برگزاری بازی هم تورهای محدودتری برگزار می شوند که طی آن ها دسترسی به برخی نقاط ممکن نیست و فقط تا 5 ساعت پیش از برگزاری بازی امکان شرکت در آن ها وجود دارد.

اگرچه می توانید به صورت آنلاین این تورها را خریداری کنید، اما در نظر داشته باشید که اجباری برای رزرو تور نیست. هزینه ورودی برای هر نفر 19 یورو (75.000 تومان) است.

برای اطلاعات بیشتر درباره تور استادیوم سانتیاگو برنابئو می توانید با شماره 70 43 398 91 0034 تماس بگیرید.

منبع: stadiumguide

منبع: کجارو
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 19005

به "سانتیاگو برنابئو، سیاره کهکشانی های مادرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سانتیاگو برنابئو، سیاره کهکشانی های مادرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید