واکنش تلویزیون چین به رد قطعنامه ضد ایرانی آمریکا

به گزارش بانیما، تلویزیون انگلیسی زبان چین در گزارشی ضمن بازتاب رد قطعنامه ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل گزارش کرد آمریکا از زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در سال 2018 از برجام خارج شد به طور فزاینده ای در برابر ایران در شورای امنیت منزوی شده است.

واکنش تلویزیون چین به رد قطعنامه ضد ایرانی آمریکا

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایرنا سی. جی. تی. ان روز شنبه در گزارشی اضافه نمود: شورای امنیت سازمان ملل متحد روز آدینه قطعنامه ای را که توسط ایالات متحده مبنی بر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارائه شده بود رد کرد و پیش نویس قطعنامه نتوانست 9 رای لازم را برای تصویب بدست آورد چین و روسیه با این قطعنامه مخالفت و 11 عضو دیگر از جمله فرانسه، آلمان و انگلستان رای ممتنع دادند تنها ایالات متحده آمریکا و جمهوری دومینیکن موافق این قطعنامه بودند.

در ادامه این گزارش آمده است که جانگ جون سفیر چین در سازمان ملل در بیانیه ای پس از رای گیری گفت که نتیجه بار دیگر نشان داد یکجانبه گرایی هیچ حمایتی دریافت نمی نماید و زورگویی شکست خواهد خورد.

تلویزیون چین به واکنش مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز اشاره نموده که مدعی شده است عمل نکردن شورای امنیت در تصمیم گیری قاطع در دفاع از صلح و امنیت بین المللی، امری غیرقابل توصیف است.

گزارش آورده است: فرانسه، آلمان و انگلیس - که به همراه چین و روسیه توافق هسته ای را با ایران امضا کردند - از تمدید تحریم تسلیحاتی معمولی حمایت کردند اما اولویت آنها حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

سی. جی. تی. ان در ادامه گفته است: با این حال ایالات متحده آمریکا اکنون ممکن است همه تحریم های سازمان ملل علیه ایران را با استفاده از مفاد توافق هسته ای معروف به اسنپ بک بازگرداند حتی اگر این کشور در سال 2018 از این توافق خارج شده باشد.

در ادامه این گزارش به سخنان کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل اشاره شده که گفته است آمریکا بنا بر قطعنامه 2231، از تمام حقوق و اختیارات لازم برای شروع فرایند بازگرداندن مفاد قطعنامه های قبلی شورای امنیت برخوردار است ایالات متحده در روزهای آینده به وعده خود، مبنی بر اینکه در کوشش برای تمدید تحریم تسلیحاتی از هیچ کاری فروگذار نمی نماید، عمل خواهد نمود.

دیپلمات ها می گویند چنین اقدامی توافق هسته ای شکننده را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد زیرا ایران انگیزه اصلی برای محدود کردن فعالیت های هسته ای خود را از دست می دهد و شورای امنیت را با یکی از بزرگترین بحران های دیپلماتیک خود روبرو می نماید.

مجید تخت روانچی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد هم به ایالات متحده هشدار داده است که سعی نکند به دنبال بازگشت تحریم ها باشد.

وی در بیانیه ای گفت: اعمال هرگونه تحریم یا محدودیت توسط شورای امنیت، از سوی ایران به شدت رد خواهد شد و گزینه های ما محدود نخواهد بود ایالات متحده و هر کسی که با این کشور همکاری کند مسئول کامل عواقب آن خواهد بود.

  • واکنش ذوالنوری به شکست آمریکا | کشور زیر پونز که نامش سر زبان ها افتاد
  • واکنش سخنگوی وزارت خارجه به شکست تاریخی آمریکا در برابر ایران
  • تنها کشوری که آمریکا را در رای به قطعنامه ضدایرانی همراهی کرد
  • هشدار تند ایران به آمریکا درباره فعال کردن مکانیسم ماشه
  • اولین واکنش آمریکا پس از رای نیاوردن قطعنامه ضد ایرانی
  • شکست قطعنامه ضد ایرانی آمریکا؛ اولین واکنش های ایران و آمریکا | نمایندگان چین و 4 کشور اروپایی چه گفتند؟
  • قطعنامه ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت رأی نیاورد

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 11451

به "واکنش تلویزیون چین به رد قطعنامه ضد ایرانی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش تلویزیون چین به رد قطعنامه ضد ایرانی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید