می خواهیم خرید نفت ایران را از سر بگیریم

به گزارش بانیما، سفیر هند در تهران از رایزنی های بسیاری برای خرید نفت ایران از سوی مسئولان عالی دو کشور ایران و هند خبر داد.

می خواهیم خرید نفت ایران را از سر بگیریم

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، گدام درمندرا سفیر هند در تهران گفت: ایران شریک قابل اتکای ماست و ما می خواهیم روابط خود را حفظ کنیم و خرید نفت از ایران را از سر بگیریم.

سفیر هند البته این را افزود که این امر، موضع آنان است و باید مسائل سیاسی و تحریم صادرات نفت ایران را هم در نظر بگیرند، از این رو در حال بررسی این مسأله با ایران و دیگر شرکای خود هستند که به نظر می رسد منظور او امریکا است.

گدام درمندرا، استراتژی بلندمدت هند را خرید نفت ایران برشمرد و در تشریح این امر گفت: پالایشگاه های بزرگی در هند متناسب با کیفیت نفت ایران ساخته شده اند و نخریدن نفت ایران، ضررهایی را به این پالایشگاه ها وارد کرده است.

او افزود که ما به دنبال جبران خلل وارد شده به این بخش از تجارت خود با ایران از طریق تقویت سایر بخش های تجاری دو کشور مانند تبادل کالا با کالا و مکانیزم روپیه - ریال هستیم. در این چارچوب، ما در حال رایزنی برای وارد کردن دیگر کالاها به سبد تجاری دو کشور هستیم.

سفیر هند در ایران، از تداوم همکاری های دو کشور در عرصه اتصالات حمل و نقل، در قالب توسعه بندر چابهار خبرداد و تأکید کرد: ما با سازمان بنادر و دریانوردی ایران شراکت داریم و خود را متعهد به توسعه آن می دانیم.

گدام درمندرا با بیان اینکه چابهار دارای دو بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری است و بندر شهید بهشتی دارای فازهای مختلفی است که فاز یک آن برای توسعه در اختیار هند قرار داده شده است، ادامه داد: پس از امضای قرارداد موقت در دسامبر سال 2018 تا به امروز، یعنی در کمتر از دو سال گذشته، حجم ترافیک بار در این بندر به 8 هزار کانتینر رسیده و بیش از یک میلیون تن بار فله هم از آنجا جابه جا شده است. در حوزه سرمایه گذاری در این بندر، در مرحله نخست، هند باید تجهیزات مورد نیاز برای تخلیه و بارگیری مانند جرثقیل های سنگین را به بندر وارد کند که سفارش آنها داده شده و انتظار داریم در ماه اکتبر امسال، نخستین بخش از این تجهیزات وارد بندر چابهار شود.

سفیر هند با بیان اینکه ما بندر چابهار را به محل دریافت کمک های هند و ارسال آن به افغانستان تبدیل کرده ایم، درباره روابط بانکی و مالی دو کشور نیز گفت: بانک های مرکزی دو کشور با یکدیگر در رابطه بوده و در حال توسعه آن هستند. مکانیزم مالی روپیه - ریال قبل از هر مکانیزم مالی دیگری، کار خود را آغاز کرد. این مکانیزم مالی اکنون هم در جریان است و مشمول معاملات اقلام مجاز می شود.

گدام درمندرا با اشاره به اینکه می خواهیم روابط تجاری دو کشور فراتر از محصولات کشاورزی مثل چای و برنج باشد و صادرات کالاهای مهندسی سبک را هم به آن وارد کنیم، افزود: دو کشور در حال تهیه و نهایی کردن یک موافقتنامه تجارت ترجیحی هستند. اخیراً هم مجلس ایران توافقنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین ایران و هند را تصویب کرد. به باور ما، این اسناد روابط تجاری و بازرگانی بین دو کشور را تسهیل خواهند کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 11418

به "می خواهیم خرید نفت ایران را از سر بگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می خواهیم خرید نفت ایران را از سر بگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید