فرار های مرگبار؛ فرار از زندان در دنیای سینما

به گزارش بانیما، روزنامه شهروند: فرار از زندان جزو هیجان انگیزترین گونه های سینمایی است، هرچند در عالم واقعیت گریختن مجرمان شاید آن قدر ها هم برای اعضای یک جامعه جذاب نباشد. براساس نرم جهانی، از هر 1000 زندانی، فقط 7/12 نفر پیروز به فرار می شوند که بیشترشان نیز دوباره دستگیر می شوند و به زندان بازمی گردند. در ادامه ماجرای تعدادی از فرار های مشهور و معروف را نقل کردهایم که هم جالب است و هم عبرت انگیز!

فرار های مرگبار؛ فرار از زندان در دنیای سینما

آقای چرچیل زرنگ

همه وینستون چرچیل را به هیکل فربه و سیگار برگ معروفش می شناسند، اما او همواره هم این شکلی نبوده است! چرچیل وقتی جوان بود، به عنوان خبرنگار برای پوشش خبری جنگ بوئرها (سفیدپوستان استقلال طلب آفریقای جنوبی) راهی جنوب قاره سیاه شد، هرچند بخت با او یار نبود و خیلی زود به اسارت درآمد، اما دیوار های زندان برای چرچیل جوان آن قدر ها هم بلند نبودند و او توانست پس از بالارفتن از یک حصار 4 متری خود را به ریل راه آهن برساند و نجات پیدا کند.

روح آزاد جرانیمو

اگر اهل دیدن فیلم های وسترن باشید، حتما با قبایل مختلف سرخ پوست از قبیل آپاچی، چروکی، شاین و... آشنا هستید. یکی از معروف ترین رؤسای قبایل سرخپوست که فیلم های زیادی نیز درباره اش ساخته شده است، جرانیمو معروف ترین آپاچی تاریخ آمریکاست. افسانه ای مشهور حکایت از این دارد که روزی سربازان، جرانیمو را در یک غار محاصره کرده بودند، اما او پیروز می شود بدون آن که کسی متوجه شود، از آن مکان بگریزد. این غار هنوز موجود است و همچنان کسی نمی داند رئیس قبیله آپاچی چگونه از آن گریخته است.

یک گریز گروهی

فرار بزرگ را دیده اید؟ فیلمی پرستاره با نقش آفرینی استیو مک کوئین، جیمز گارنر، چارلز برانسون، جیمز کابرن و... که ماجرای گریز 76 سرباز زندانی انگلیسی از زندانی بزرگ در آلمان نازی را روایت می کند. در این فیلم زندانی ها طی پنج ماه کار مستمر و با کندن یک تونل پیروز به فرار می شوند، هرچند بسیاری از آن ها دوباره دستگیر شده و برخی نیز جان خود را از دست می دهند. فرار بزرگ در واقع اقتباسی است از یک کتاب به همین نام که ماجرای این واقعه در آن ثبت شده است.

گذر از اقیانوس

می خواهیم شما را با یک اعجوبه آشنا کنیم؛ فرانتس فون ورا، خلبان نیروی هوایی آلمان که هواپیمایش در سال 1939 بر فراز بریتانیا سقوط کرد و انگلیسی ها او را با کشتی به کانادا فرستادند، اما فون ورا از کمپ زندانیان گریخت و ضمن رساندن خود به آمریکا و تهیه مدارک قلابی با کشتی راهی اسپانیا شد. او بالاخره خود را به آلمان رساند و همچون یک قهرمان مورد استقبال قرار گرفت. فیلم آن که گریخت محصول 1957 براساس ماجرای فرار او ساخته شده است.

دزد و فراری

اگر جان دیلینجر یکی از معروف ترین خلافکار های دهه30 آمریکا را نمی شناسید، می توانید با دیدن فیلم دشمن ملت ساخته مایکل مان و نقش آفرینی جانی دپ در نقش دیلینجر با او آشنا شوید. دیلینجر به علت سرقت های متوالی از بانک های آمریکا معروف بود، اما نکته جالب زندگی اش نه این سرقت ها بلکه فرار های چندباره اش از زندان بود. براساس اسناد تاریخی موجود، او در یکی از این فرار ها تکه چوبی را به شکل اسلحه تراشیده و پس از رنگ کردن آن با واکس کفش، نگهبانان زندان را خلع سلاح کرده و می گریزد.

افسانه جزیره مرگ

زندان آلکاتراز در جزیره ای به همین نام، همواره به فرارناپذیربودن معروف بوده است؛ زیرا زندانی فراری به فرض گذر از نگهبانان مسلح، تازه باید با موج های مرگبار خلیج سانفرانسیسکو روبرو شود. آلکاتراز 29 سال به عنوان زندان استفاده می شد بدون این که حتی یک نفر پیروز به فرار از آن شود؛ اما همه این را قبول ندارند، زیرا در ژوئن 1962 زندانبان ها سلول فرانک موریس و برادران انگلین را خالی یافتند و به دلیل پیدانشدن اجساد آن ها در خلیج، همه فرض را بر فرار پیروز شان گذاشتند.

پست به آزادی

درجنوب آمریکا داستانی عجیب، سال هاست نقل محافل سیاه پوستان است. داستان برده ای به نام هِنری در قرن 19 میلادی که با پنهان شدن در یک جعبه چوبی حمل ونقل پستی، خود را به فیلادلفیا که برده داری در آن غیرقانونی بود، پست کرد! با این که روی جعبه نوشته شده بود با احتیاط حمل شود، ولی ظاهرا کارکنان راه آهن و اداره پست آمریکا چندان هشدار مد نظر را جدی نگرفته بودند! اما ظاهرا همه این سختی ها به لحظه آزادی می ارزید و این را هِنری بیش از هرکس دیگری درک می کرد.

منفی 60 درجه

شاید فکر کنید فرار هِنری در جعبه پستی، می تواند دیوانه وارترین انتخاب موجود برای یک فراری باشد. اگر این طور است پس باید داستان آرماندو رامیرز کوبایی را بشنوید که برای فرار، خود را در محفظه چرخ های یک هواپیمای مسافربری پنهان کرد و بعد از هشت ساعت پرواز در دمای کشنده 60-درجه سانتی گراد به اسپانیا رسید. آرماندو رامیرز زنده ماند تا لقب خوش شانس ترین مسافر قاچاق جهان را از آنِ خود کند. وقتی رامیرز را یافتند، به قدری دچار سرمازدگی شده بود که ابزار های پزشکی قادر به ثبت دمای دقیق بدنش نبودند.

منبع: factinate.com

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 10486

به "فرار های مرگبار؛ فرار از زندان در دنیای سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرار های مرگبار؛ فرار از زندان در دنیای سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید