صدمات موازی کاری سلبریتی ها در حوزه ساماندهی حیوانات شهری

به گزارش بانیما، دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات با انتقاد از ورود بی ضابطه هنرمندان به موضوعات تخصصی حوزه محیط زیست، گفت: سلبریتی های علاقه مند به موضوع حیوانات شهری با فعالان مدنی و کارشناسان این حوزه همراه شوند.

صدمات موازی کاری سلبریتی ها در حوزه ساماندهی حیوانات شهری

فرزاد علیزاده دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران با ارسال یادداشتی به خبرگزاری فارس از موازی کاری و ورود سلبریتی ها و هنرمندان به موضوع ساماندهی حیوانات شهری انتقاد کرد و گفت: بهتر است این افراد برای حضور موثرتر در این حوزه با کارشناسانان و فعالان مدنی همراه شوند.

متن این نامه به توضیح زیر است:

هنوز چند روز از خبر خوب و گام موثر نظارت بر مدیریت حیوانات شهری توسط اداره کل محیط زیست شهرداری استان تهران نگذشته و ورود تشکل ها و نظارت این فعالین حقوق حیوانات بر کل پروژه اجرایی نشده که خبر می رسد، روز گذشته گروهی از هنرمندان به همراه دامپزشک یکی از کلینیک های دامپزشکی تهران به قصد مصادره جریان و دریافت پروژه مدیریت حیوانات شهری در جلسه ای با رئیس دفتر شهردار تهران در این خصوص دیدار نموده اند.

باید پرسید اصولا چرا سلبریتی ها یا چهره های هنری که هیچ دانش و تخصصی در زمینه مدیریت حیوانات شهری ندارند، بدون در نظر دریافت جنبه های علمی و کارشناسی این موضوع، به چنین نشست و گفت وگوهایی با مقامات و مراجع رسمی مبادرت می نمایند؟ به ویژه اینکه ورود و حضور این بخش از جامعه در مسائلی از این دست، پیگیری و مطالبات مردمی و جامعه مدنی را مختل یا خنثی می سازد و با این ورود ناموثر موضوع پس از مدتی به فراموشی سپرده می گردد (همانگونه که قبلا بارها شاهد بوده ایم).

اگر سلبریتی های کشورمان از سر دلسوزی و یا همراهی و همگامی با نهادهای مدنی و افکار عمومی در این راه قدم می گذارند، توصیه می گردد یا با بدنه جامعه مدنی همراه و همگام شوند، یا در کنار کارشناسان و متخصصین مدیریت حیوانات شهری قرار بگیرند تا از اظهار نظرهای غیر کارشناسی و یا اقدامات هیجانی و ناسنجیده(که متاسفانه در جامعه ما بسیار رایج است) پیشگیری گردد.

اگر هم در این آب گل آلود قصد دریافت پروژه های مدیریت حیوانات شهری دارند، بهتر است تا در کنار دیگر پیمانکاران در مناقصه مربوطه شرکت نموده و جریان قانونی و اداری مربوطه را طی نمایند.

تا جایی که بنده اطلاع دارم از سوی مدیران شهرداری مقرر شده است تا تدوین دستورالعمل جدید و ایجاد ساز و کار نظارتی بر کل پروژه توسط سازمان های مردم نهاد(عامل چهارم) کار متوقف و هیچ عملیات اجرائی در این خصوص انجام نگیرد.

بنابراین ضمن تایید این حرکت خداپسندانه و قابل تقدیر هنرمندان و سلبریتی ها، از آنها می پرسم که آیا بهتر نیست به جای موازی کاری با تشکل هایی که از پشتوانه غنی تخصص و دانش مرتبط برخوردارند، و طی سال ها مطالعه و فعالیت و کار میدانی و صدها جلسه و همایش و نشست گروهی به یک دیدگاه و رویکرد واحد رسیده اند، به حوزه ای که هیچ تخصصی در آن ندارند ورود ننموده و کار را به کاردان بسپارید؟

لازم به تاکید و یادآوری است که همه می دانیم و می بینیم که بخشی از سلبریتی ها و هنرمندان در تمام کشورها همیشه چه به صورت انفرادی وچه دسته جمعی در موقعیت های مشابه در حد آنچه که در توان و در حد بضاعت علمی شان هست، انجام می دهند. از جمله اعانه جمع کردن، پرداختن به مسائل مربوط به خیریه، پذیرش فرزند خوانده از مناطق جنگ زده، حمایت از پناهجویان، اعلام همبستگی با آسیب دیدگان بلایای طبیعی و .... اما هرگز نمی بینیم که فلان هنرپیشه یا خواننده مستقیما وارد عرصه ای گردد که کار فعالین و نهادهای مدنی است و او هیچ دانش و تخصصی در آن زمینه ندارد.

به عنوان مثال لئوناردو دی کاپریو بازیگر معروف آمریکایی، به خاطر پیگیری و دغدغه های محیط زیستی اش از طرف سازمان ملل به عنوان سفیر صلح درحوزه تغییرات آب و هوایی مشخص شد و با همکاری چند تیم کارشناس و متخصص، یک مستند نیز از پیامدهای تغییرات آب و هوایی در اقصی نقاط سیاره تهیه کرد و اسپانسر این مستند بود. اما حضور این هنرپیشه در مساله تغییرات آب و هوایی دنیا فقط جنبه نمادین داشته و اصلا به معنای برخورداری از دانش علمی یا تخصص دی کاپریو در رشته اکولوژی نیست!

این در حالی است که پیش از این در کشورمان بدون توجه به این روینمودهای دنیای سابقه ورود هنرمندان و سلبریتی را در پروژه های محیط زیستی و حیات وحش شاهد بوده ایم، که منجر به بروز مسائل عدیده و بوجود آمدن دیوار بزرگی از بی اعتمادی مردم نسبت به سلبریتی ها شد.

حال با توجه به توضیحات فوق، آیا بهتر نیست شهرداری تهران که با سعه صدر نقش به سزایی در هماهنگ کردن تشکل های مردم نهاد به وسیله برگزاری جلسات متعدد داشته، این گروه از دوستان را نیز به این جریان متصل نمایند؟

با توجه به این توضیحات، ضمن تقدیر از همدلی هنرمندان عزیز کشورمان، از ایشان دعوت می کنیم به کمپین بزرگی که توسط جمع کثیری از نیروهای متخصص در حوزه حیات وحش و حیوانات شهری تشکیل شده است بپیوندند و به جای موازی کاری مطالبات مردمی را در پوشش این ستاد پیگیری نمایند.

ستاد مردمی نجات از حقوق حیوانات هم اکنون بیش از 1500 نفر عضو متشکل از سازمان های غیر دولتی، افراد حقیقی، و حقوقی، شخصیت های علمی، کارشناسان فعال در حوزه حقوق حیوانات، حیات وحش و حیوانات شهری و شهروندان تشکیل شده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 4899

به "صدمات موازی کاری سلبریتی ها در حوزه ساماندهی حیوانات شهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدمات موازی کاری سلبریتی ها در حوزه ساماندهی حیوانات شهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید