ساخت وسازهایی به نام جم به کام نفت وگاز، رشد بی رویه ساختمان ها

به گزارش بانیما، خبرنگاران - گروه استان ها - علی اکبر قیصری: جنوب استان بوشهر میزبان خیل عظیم صنایع نفت و گاز و پتروشیمی است و این صنایع روز به روز در حال توسعه و گسترش است.

ساخت وسازهایی به نام جم به کام نفت وگاز، رشد بی رویه ساختمان ها

شیوه اسکان کارکنان این صنایع در جنوب استان بوشهر به عنوان یکی از چالش های اساسی محسوب می گردد و در کنار اینکه فرصتی برای توسعه است، می تواند به عنوان تهدیدی جدی نیز قلمداد گردد.

شهرستان جم یکی از خوش آب و هواترین نقاط استان بوشهر که به علت فاصله نزدیکی که با صنایع در جنوب استان بوشهر دارد به عنوان یکی از مهمترین میزبانان کارکنان صنایع نفت و گاز و پتروشیمی محسوب می گردد.

میزان ساخت و سازهایی که در یک شهر انجام می گردد، نشان دهنده عمران و آبادانی شهرستان تحت پوشش است. اما افزایش بی رویه ساخت و سازها در یک شهر زنگ هشداری برای افزایش جمعیت و مشکلات و معضلات ناشی از آن است.

وقتی که ساعتی را در کوچه و خیابان های شهر جم قدم می زنیم، صدای بیل های مکانیکی و ماشین آلات معماری را در همه کوچه و خیابان های شهر خواهید شنید. شهر جم به روش غیرقابل باوری در حال توسعه است که شاید آن وقت معنی واقعی ساخت وساز بی رویه را درک کنید.

قطعا اگر مجموعه نفت و گاز نبود، چنین توسعه ای برای شهر جم به وجود نمی آمد و شاید تنها دستاورد این ساخت و سازهای بی رویه برای جم، افزایش رونق اقتصادی و کمکی به کاهش نرخ بیکاری باشد.

اما طبیعی است این میزان تقاضا برای رشد ساخت وسازها نتیجه احتیاج بومیان شهر جم نیست، بلکه برای همه قابل درک است که بیشترین تقاضا از جانب غیر بومیانی است که به صورت های مختلف، تحت پوشش مجموعه نفت وگاز یا پتروشیمی ها هستند.

در این بین متولیان مجموعه نفت و گاز با در نظر دریافت منافع خود و با کمترین هزینه در حوزه شهری و بدون احتیاج به شهرک های مسکونی، می توانند پرسنل تحت پوشش خود را ساکن سازند.

همچنین در این آشتفه بازار هزینه های سرسام آور ایجاد فضای های عمومی به راحتی از دوش متولیان مجموعه نفت و گاز برداشته خواهد شد و سنگینی آن تا بناگوش بر سر مردم و مسئولین شهر جم گذاشته خواهد شد.

اما برای این ساخت وسازها نه تنها فضای سبزی در نظر گرفته نمی گردد، بلکه نخلستان ها را خشک می نمایند و ساختمان می سازند؛ بساز بفروش هایی که بدون هیچ گونه ایمنی لازم فقط راه کوچه و خیابان ها را می بندند و مهم تحویل دادن ساختمان ها است.

حال و روز جم خوب نیست

شهرداری جم با صادر کردن مجوز ساخت و ساز برای پیمانکاران و کسب درآمد میلیاردی از این موضوع، به نوعی ولنگاری در مبلمان شهری رسیده است.

امروز شهر جم حال و روز خوبی ندارد و با رویکرد غیر اصولی و بدون آینده نگری صرفا به کسب درآمد از بساز بفروش ها مشغول است و در این میان نان به نرخ روز خوردن ملاک عمل گردیده در حالی که می توان با نگاه بلند به ایجاد درآمدهای پایدار اندیشید.

اگر امروز درآمدهای شهرداری جم خوب است به لطف نفت و گاز و ساخت و سازها است اما این درآمدها قطعا پایدار نیست و روزی خواهد آمد که حسرت این روزهای خوب را بخوریم.

شهر جم فاقد پارکینگ، خیابان های استاندارد و شبکه تصفیه فاضلاب شهری است و با این رشد بی سابقه جمعیت در شهر جم، قاعدتا جم در آینده خیلی نزدیک به متروکه ای بیش تبدیل نخواهد شد.

سازه های بلند در کوچه های کم عرض

فعال اجتماعی فرهنگی شهر جم درگفت وگو با خبرنگاران گفت: شهرداری جم با وجود درآمد چند صد میلیاردی از شرکت های نفتی و به نام محیط زیست و در شرایطی که شهرداری جم اینقدرها هم به درآمد ناشی از فروش تراکم ها وابسته نیست اما بازم شاهد صدور مجوزهای خیلی زیاد برای این ساخت هاست.

حسین دستار تاکید نمود: متاسفانه ساخت و سازهای بی رویه آینده شهر جم را با چالش جدی در حوزه شهر سازی روبرو خواهد نمود و درصورتی که این رویه همچنان ادامه داشته باشد، آسیب های زیادی در حوزه سلامت روانی و جسمی شهروندان و همچنین آسیب های اقتصادی به مراتب دردناکتری برای شهر جم باعث خواهد شد.

وی اضافه نمود: در جم شاهد سازه های مسکونی بلند در کوچه های کم عرض و همچنین مگامال های بزرگ در خیابانهای به مراتب کم عرض و بدون در نظر دریافت احتیاجمندی های ایمنی، رفاهی و... می باشیم.

دستار گفت: مهمترین معضل در آینده نچندان دور برای شهر جم پیش بینی نشدن کمترین امکانات امداد رسانی و اطفاء حریق در شرایط اضطراری است.

شکل گیری حکومت بساز بفروش ها در جم

نایب رئیس شورای اسلامی شهر جم در گفت وگو با خبرنگاران بیان نمود: متاسفانه در شهر جم حکومتی در حال شکل گیری است به اسم بساز بفروش، که بر اساس تقاضای غیربومیانی که به صورت های مختلف در شرکت های نفت و گاز مشغولند، برای ساخت و سازهای خود را بدون در نظر هیچ گونه چشم اندازی برای آینده از جمله سیستم دفع فاضلاب، پارکینگ و طرح ترافیک مجوز می گیرند.

علی پریشان اضافه نمود: شرکت های پتروشیمی برای اسکان پرسنل خود در حال خرید آپارتمان های مختلف در سطح شهر جم هستند و این در حالی است که ما در شهر جم با کمبود فضای آموزشی، بهداشتی، فرهنگی روبرو هستیم.

وی گفت: این شرکت ها در راستای حل این معضل که بگونه ای خود عامل ایجاد آن بوده اند؛ هیچ هزینه و راهکاری ارائه نکرده اند و قطعا در آینده شهر جم با مشکلات فراوان روبرو خواهد شد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر جم گفت: جم که با دارا بودن باغ های لیمو و زیتون یکی از خوش آب و هوا ترین منطقه های استان بوشهر بوده است،هم اکنون گرفتار بی تدبیری کسانی گردیده که علاوه بر اینکه منافع جم برایشان مهم نیست با ساخت سازهای زیاد، جم را از جامعه سنتی به صنعتی تبدیل می نمایند.

پریشان با بیان اینکه این ساخت و سازها به روستاها هم کشیده گردیده است تاکید نمود: ما در روستاهای متصل به شهر جم شاهد ساخت و سازهای بدون ضابطه هستیم که در بحث تراکم و سطح اشغال تابع هیچ ضابطه ای نیستند و سلیقه ای عمل می نمایند که این بی تدبیری از ناحیه دهیاران و شورای اسلامی روستاها صورت می گیرد و راهکار برون رفت از این مشکل ورود بخشداری مرکزی و نظارت بیشتر در این حوزه است.

جای سوال اینجا است که بعد گذشت چند سال و تمام شدن منابع نفت و گاز در جم و شهرهای هم جوار، آن وقت شهر جم که به برکت مهاجرت پرسنل مجموعه نفت وگاز و پتروشیمی هابه ظاهر توسعه یافته، ناگهان به شهری متروکه و خالی از سکنه تبدیل خواهد شد، چه تبعاتی برای بومیان شهر جم خواهد داشت.

قاعدتا بازم شاهد سکوت مسئولین محلی و مدیران مجموعه نفت و گاز در رابطه با آینده جم خواهیم بود.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 191

به "ساخت وسازهایی به نام جم به کام نفت وگاز، رشد بی رویه ساختمان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت وسازهایی به نام جم به کام نفت وگاز، رشد بی رویه ساختمان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید