دومین جشنواره غذا های بومی سفره کردستان برگزار می گردد

به گزارش بانیما، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت: به مناسبت گرامیداشت روز جهانی جهانگردی دومین جشنواره استانی غذا های بومی سفره کردستان در سنندج برگزار می گردد.

دومین جشنواره غذا های بومی سفره کردستان برگزار می گردد

یعقوب گویلیان اظهار کرد: این جشنواره دهم مهرماه به مناسبت گرامیداشت روز جهانی جهانگردی، در سه بخش غذا های اصلی، پیش غذا، دسر و دمنوش با حضور مسئولان، هنرمندان، داوران و شرکت کنندگان در هتل شادی سنندج برگزار می گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان، شناسایی انواع خوراکی های کردستان و شناسایی آشپز های برتر به منظور ایجاد اشتغال زایی و همکاری با رستوران های برتر استان را از جمله اهداف این جشنواره مطرح نمود و اضافه نمود: حضور در جشنواره ها و نمایشگاه ها برای ارائه غذا های بومی استان و برنامه ریزی سفر، معرفی و ارائه غذا های استان در تور های گردشگری، تاسیس سفره خانه سنتی با هدف ارائه غذا های بومی کردستان، ایجاد برندسازی خوراک در گردشگری کردستان و تطبیق و شناسایی غذا های معرفی شده با ذائقه گردشگران و سایر ملل، از دیگر اهداف مهم این جشنواره است.

او یادآور شد: بخش راوی گری این جشنواره در مورد تاثیر غذا های بومی کردستان در مهمانی های باشکوه حکومتی و قومی در مناسبت ها و رویداد های خاص و یا برداشتی از سفرنامه ها و کتاب های تاریخی است که در آن به تمجید از غذا های منطقه پرداخته شده است.

گویلیان اظهار داشت: این بخش بعلاوه شامل اشعار و نظم هایی است که مادران در حین آشپزی می سرودند و یا بعضی از شاعران استان برای معرفی کردستان، به عنوان یکی از عناصر فرهنگی مهمان نوازی مردم کردستان در وصف غذا سروده اند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان با بیان اینکه سفره آرایی کردی نیز به عنوان بخشی دیگر از جشنواره مورد توجه داوران است، گفت: به شرکت کننده برتر این جشنواره که برای سفره آرایی از وسایل، ظروف آشپزی بومی کردستان و طرح های سنتی منطقه استفاده نماید و چیدمان اصولی و دیدنی را در سفره خود در نظر داشته باشد جایزه ویژه اعطا می گردد.

او اظهار کرد: اصالت غذا، اصالت پیش غذا، طعم، مزه و مواد تشکیل دهنده، سفره آرایی و چیدمان سنتی، رعایت نکات بهداشتی، خلاقیت در ارائه غذا، دسر و شیرینی، دمنوش محلی از جمله مواردی است که برای امتیازدهی مورد توجه داوران قرار می گیرد.

گویلیان اضافه نمود: جایزه برترین غذا به سه نفر، برترین چیدمان سفره کردی به یک نفر، راوی گری غذای کردستان بر اساس مستندات تاریخی به یک نفر و جایزه به دو نفر دیگر از شرکت کنندگان که در حین داوری و اجرای جشنواره تعیین می گردد، تعلق می گیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان با بیان اینکه علاقمندان از سایر شهر های کردستان نیز می توانند دراین جشنواره شرکت کنند، یادآور شد: برای آشنایی شرکت کنندگان فهرستی از خوراکی های استان و منطقه ها همجوار ارائه می گردد.

او زمان ثبت نام و ارسال نوع غذا های بومی پیشنهادی به این جشنواره را 5 الی 20 شهریورماه 1401 اظهار داشت و اضافه نمود: فهرست نهایی پذیرفته شدگان پس از آنالیز و تأیید به وسیله هیأت داوران به عنوان غذای بومی و محلی در تاریخ 25 شهریورماه امسال اعلام خواهد شد.

گویلیان یادآور شد: علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این جشنواره می توانند با شماره 09183732863 تماس و یا به واحد تبلیغات و بازاریابی گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان مراجعه کنند.

خبرنگاران کردستان سنندج

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 شهریور 1401 بروزرسانی: 8 شهریور 1401 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 20870

به "دومین جشنواره غذا های بومی سفره کردستان برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین جشنواره غذا های بومی سفره کردستان برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید