جشنواره شعبده بازی امشب به کار خود انتها می دهد

اولین جشنواره شعبده بازی در ایران که از سوم تیرماه شروع به کار نموده بود، امشب با اعلام برگزیدگان به کار خود خاتمه می دهد.

جشنواره شعبده بازی امشب به کار خود انتها می دهد

بهروز کریمی - رئیس انجمن هنرمندان سرگرمی های نمایشی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره وضعیت شرکت نمایندگان در این جشنواره و استقبال از آن شرح داد: نزدیک خیلی سال ها بود که دوست داشتیم چنین جشنواره ای اتفاق بیفتد آغاز آن را با جشنواره سرگرمی های نمایشی استان خوزستان - اهواز برگزار کردیم با این تفاوت که آن جشنواره شامل انواع سرگرمی ها بود و یک بخش آن شعبده بازی، اما در این جشنواره فقط شعبده بازان ایران حضور دارند که نزدیک سه سال دوندگی کردیم تا آقای کریمی مدیرکل اداره فرهنگ ارشاد اسلامی موافقت جشنواره را اعلام کردند و ما هم پیگیر راه اندازی آن شدیم.

وی ادامه داد: استان گلستان را انتخاب کردیم و شهر گرگان موافقت شد که از سوم تیرماه تا ششم تیرماه جشنواره را برگزار کنیم.

او سپس درباره میزان شرکت نمایندگان در این جشنواره شرح داد: بیش از 40 گروه در جشنواره شعبده بازی ثبت نام کردند که گروه کمیته ارزیابی جشنواره در بخش اول 22 گروه را انتخاب کردند و در ادامه نیز به دلیل این که کیفیت کارها بالا باشد تعداد گروه ها محدودتر شد.

کریمی با بیان این که در کنار گروه رقابتی گروه های غیررقابتی هم در جشنواره حضور داشتند و به اجرا پرداختند، گفت: هدف از برگزاری این جشنواره شناساندن خود هنر شعبده بازی به ایران است که از آن فکرهایی که در مردم در گذشته نسبت به این هنر مبنی بر سحر و جادو داشتند بگیریم. از طرفی می خواستیم به دنیای شرق و غرب بگوییم که ما هم در ایران هنر شعبده بازی داریم و حتی هنرمندان ما می توانند با شما رقابت نمایند.

رئیس انجمن هنرمندان سرگرمی های نمایشی در بخش دیگری از گفت وگوی خود ابراز امیدواری کرد که با یاری اداره کل هنرهای نمایشی جشنواره بعدی تحت عنوان جشنواره شعبده بازان بین المللی برگزار گردد.

وی با بیان اینکه جشنواره شعبده بازی امشب با انتخاب برگزیدگان به کار خود انتها می دهد درباره نحوه برگزاری جشنواره و فضای آن گفت: اغلب کارهای شرکت نمایندگان خوب بوده است، اما چون در مسابقه است ممکن است اتفاقاتی بیفتد اعم از استرس و هیجان شرکت نمایندگان در مقابل داوران و به ویژه داورانی که از خارج از ایران به جشنواره دعوت شده اند بخشی از هیجان جشنواره است. در نهایت پس از نظرسنجی که از سوی داوران صورت می گیرد فینال جشنواره امشب تعیین می گردد و نفرات اول و دوم و سوم انتخاب می شوند. شرکت نمایندگان در بخش های مختلفی از هنر شعبده بازی حضور دارند. بخشی از کارها ماورالطبیعه است، بخشی از آنها به شکل کلوزآپ و بخش دیگری اجراهای ذهن خوانی و منتال است که پیشگویی هایی در آن اتفاق می افتد و برای مخاطب جالب است.

رئیس انجمن هنرمندان سرگرمی های نمایشی درباره فینال این جشنواره یادآور شد: در هر رشته ای سه گروه به فینال راه می یابند به نوعی که ما شعبده بازی را دو بخش کردیم. سه گروه از یک دسته و سه گروه از یک بخش دیگر به فینال راه می یابند و در نهایت به آنها جایزه داده می گردد.

کریمی در بخش انتهای گفت وگوی خود درباره علت شعبده بازان خانم این جشنواره اظهار کرد: ما در جشنواره بخش غیررقابتی هم داشتیم. در این بخش دو خانم هنرنمایی کردند اما چون تعدادشان به حدنصاب نمی رسید نمی توانستیم آنها را به جشنواره راه دهیم به همین دلیل به عنوان داوطلب در بخش غیررقابتی به اجرا پرداختند از طرفی تصمیم داشتیم جشنواره جداگانه برای بانوان برگزار کنیم.

جشنواره سراسری شعبده بازان کشور با حضور 19 گروه شرکت نماینده از تاریخ سوم تا ششم تیرماه در راستان گلستان در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 19 مرداد 1398 شناسه مطلب: 3521

به "جشنواره شعبده بازی امشب به کار خود انتها می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره شعبده بازی امشب به کار خود انتها می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید