تاثیر بعضی قارچ ها بر تقویت سیستم ایمنی بدن

به گزارش بانیما، یک مطالعه جدید نشان می دهد قارچ های خوراکی می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت نمایند.

تاثیر بعضی قارچ ها بر تقویت سیستم ایمنی بدن

به گزارش گروه اجتماعی بانیما، دانشمندان دریافته اند که مخلوط خاصی از قارچ های شیتاکه، جان افزا (گانودرما) و قارچ مرغ چوب می تواند باعث افزایش پاسخ گلبول های سفید در بدن شود.

دانشمندان دانشگاه گریفیث کوئینزلند استرالیا سه نوع قارچ تجاری موجود با مقادیر بالای بتا گلوکان را در مطالعه خود انتخاب نموده اند.

بتا گلوکان نوعی کربوهیدرات است که در دیواره سلولی قارچ ها یافت می شود. این کربوهیدرات در بعضی دیگر از غذا ها نیز وجود دارد، اما بدن انسان قادر به ساخت آن نیست.

به گفته متخصصان سیستم ایمنی بدن این کربوهیدرات را به هنگام ورود، بیگانه شناسایی نموده و باعث تقویت واکنش دفاعی در برابر عوامل بیماری زا می شود.

مطالعات نشان داده اند که بتا گلوکان ها می توانند کلسترول خون را کاهش دهند، بنابراین مصرف قارچ ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را نیز کاهش دهد. هم چنین شواهدی وجود دارد که این کربوهیدرات سطح قند خون را تنظیم نموده و سیستم ایمنی بدن را فعال می نماید.

در این مطالعه متخصصان سه قارچ را با هم ترکیب نموده و آن را روی سلول های خونی انسان در آزمایشگاه آزمایش نموده اند.

این ترکیب، ماکروفاژ ها را فعال نموده است. ماکروفاژ، نوعی گلبول سفید است که باکتری ها و ارگانیسم های مضر دیگر را شناسایی نموده و از بین می برد. ماکروفاژ ها سیگنال هایی را به سلول های T. شکل ارسال می نمایند که عملکرد های مختلفی از جمله کشتن باکتری ها را انجام می دهند.

ماکروفاژ ها هم چنین سیتوکین ها را آزاد می نمایند که به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی به ارتباط بین سلول ها یاری نموده و حرکت سلول ها به سمت مکان های التهاب را تحریک می نماید.

تیم تحقیقاتی این مطالعه افزایش سیتوکین ها را در آزمایش مشاهده کرد که نشان می دهد قارچ به عنوان یک محرک سیستم ایمنی بدن عمل نموده است. این نخستین بار است که یک واکنش ایمنی تحریک نماینده ناشی از عصاره قارچ در علم پزشکی گزارش شده است.

هنوز معین نیست که عصاره های قارچ در صورت خوردن و مصرف نیز همان تأثیر را داشته باشند، اما به باور متخصصان احتمالاً این پاسخ سیستم ایمنی بدن در روده اتفاق می افتد.

به نوشته دیلی میل، قارچ های دارویی اخیراً به طور علمی مورد مطالعه قرار می گیرند، اما قدمت آن ها به سال های 206 قبل از میلاد در چین باز می شود. عصاره های موجود در این ترکیبات بالقوه مفید، به صورت پودری و در کپسول ها، مخلوط های قهوه و محصولات زیبایی فروخته می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 6199

به "تاثیر بعضی قارچ ها بر تقویت سیستم ایمنی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر بعضی قارچ ها بر تقویت سیستم ایمنی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید