بیوگرافی لوکا مودریچ؛ سرانجام بخش عصر مسینالدو

به گزارش بانیما، خبرنگاران - ترجمه از محمد کاملان: هزاران نفر در جهان به صورت حرفه ای فوتبال بازی می نمایند اما در این تعداد زیاد تنها فوتبالیست های انگشت شماری وجود دارند که پدیده می شوند و یک سر و گردن از سایر فوتبالیست ها بالاتر قرار می گیرند.

بیوگرافی لوکا مودریچ؛ سرانجام بخش عصر مسینالدو

در این پدیده های فوتبال روز دنیا بدون شک نام لوکا مودریچ را شنیده اید. این فوتبالیست کرواسی تبار در تیمهای مختلفی بازی کرد تا اینکه در نهایت راه خود را به رئال مادرید باز کرد و توانست اسم و رسم خوبی برای خودش دست و پا کند. لوکا در تیم ملی کرواسی نیز سابقه درخشانی دارد و چیزی حدود 113 بازی ملی انجام داده است. اگر جام دنیای 2018 را دیده و تیم کرواسی را دنبال نموده باشید حتماً به خوبی می دانید که لوکا مودریچ نقش مهمی برای راهیابی تیم کرواسی به فینال جام دنیای داشت.

با توجه به محبوبیت این فوتبالیست پیروز و خوش تیپ، در ادامه با هم نگاهی به فعالیت های ورزشی و زندگی شخصی لوکا مودریچ خواهیم داشت.

کودکی و جوانی لوکا مودریچ

لوکا زاده شهر زادار کرواسی است و در تاریخ 18 شهریور سال 1 364 دیده به دنیا گگردد. این فوتبالیست خوش آتیه پدری نظامی و مادری خیاط دارد و به دلیل شغل پدرش در سال 1369 در حالی که سن و سال زیادی نداشت مجبور به ترک دیار خود شد و به شهر توریستی زاتون نقل مکان کردند. در آن موقع خانواده مودریچ وضع خوبی نداشتند و با اِسکان در یک هتل قدیمی به زندگی ادامه دادند.

خانواده مودریچ کوشش زیادی کردند تا او متوجه نگردد که خانه و کاشانه اش در اثر جنگ ویران شده و پدربزرگش در این نبرد جان خود را از دست داده است. پس از اینکه پدر لوکا از ارتش بازگشت، لوکا فرصتی پیدا کرد تا استعداد فوتبالش را نمایان کند، در نتیجه پدر و مادرش به سرعت متوجه استعداد این پسربچه در فوتبال شدند و به رغم اینکه دارایی چندانی نداشتند باز هم چیزی را از پسر خود دریغ نکردند و پدرش تمامی هزینه های آموزش فوتبال لوکا را قبول کرد.

لوکا در یکی از مصاحبه هایش اشاره نموده است که اولین مربی او، فردی با نام تیمیسلاو باسیچ بود و همین مربی به سرعت متوجه توانایی های لوکا در فوتبال شد. جالب است بدانید از قرار معلوم استعداد در فوتبال در خانواده لوکا موروثی است و لوکا مودریچ پسر عموی مارک ویدکوکا است که او نیز که یکی از فوتبالیست های تراز اول به حساب می آید.

فوتبال حرفه ای مودریچ

لوکا اولین قرار داد حرفه ای خود را در سال 1381 زمانی که تنها 16 سال داشت با تیم دینامو زاگرب بست. او به مدت یک فصل برای تیم جوانان بازی کرد و سپس به تیم زرینسکی موستار قرض داده شد. او توانست در این تیم حسابی بدرخشد و ثابت کرد که یکی از بااستعدادترین فوتبالیست های جوان بوسنیایی است.

مدتی بعد نیز باشگاه فوتبال اینتر زاپرشیچ مودریچ را قرض گرفت، لوکا در این تیم باز هم به درخشش خود ادامه داد و توانست تیم اینتر زاپرشیچ را به مدال نقره جام این کشور برساند. درنهایت مودریچ دوباره به تیم دینامو زاگرب بازگشت. وی در همین سنین جوانی به اندازه ای در فوتبال خوش درخشیده بود که از جانب هواداران با عنوان امید کرواسی خطاب می شد.

لوکا قرار داد 10 ساله ای با دیمانو بست و به عنوان یک بازی ساز که در جناب چپ بازی می نماید به مدت 6 سال در این تیم باقی ماند، حضور وی در دینامو زاگرب باعث شد این تیم محبوب به مقام قهرمانی باشگاه های کشور برسد و چندین مقام دیگر را نیز بدست بیاورد. لوکا مودریچ به دینامو زاگرب یاری کرد تا به لیگ UEFA باشگاه های اروپا راه پیدا کند و این موارد باعث شد مودریچ به عنوان بازیکن برتر سال در کرواسی شناخته گردد.

سال های 2008 تا 2009 برای مودریچ سال های بسیار درخشانی بود و معتبرترین باشگاه های فوتبال دنیا مانند منچستر یونایتد، منچستر سیتی، بارسلونا، و تاتنهام به دنبال عقد قرارداد با مودویچ بودند. در این بین لوکا مودویچ باشگاه تاتنهام را انتخاب کرد و با مبلغ گزاف 16.5 میلیون دلار راهی این باشگاه لندنی شد.

در این باشگاه مربی موقعیت بازی لوکا را به وسط میدان تغییر داد، از آنجایی که لوکا تاکنون در میان میدان بازی ننموده بود اصلاً نتوانست جوابگوی توقع هواداران و مربی تاتنهام باشد و بازی های بسیار ضعیفی را عرضه کرد تا اینکه رفته رفته صدای هواداران درآمد و مدعی شدند هزینه ای که تاتنهام برای خرید لوکا مودویچ انجام داده کاملاً به هدر رفته است.

هواداران وزن کم لوکا را مسخره می کردند و معتقد بودند او نمی خواهد بازی کند. البته چنین گفته ای اصلاً صحت نداشت چرا که لوکا از ناحیه زانو آسیب شدید دیده بود و عملاً نمی توانست تمام توان خود را به نمایش بگذارد.

روزگار به همین ترتیب برای لوکا پیش رفت تا اینکه نهایتاً مربی تاتنهام عوض شد و هری ردکَپ، به عنوان مربی جدید این تیم، لوکا را در موقعیت میدانی بهتری برای بازی قرار داد تغییر موقعیت لوکا باعث شکفتن استعداد او شد و توانست ثابت کند که فوتبالیست توانایی است.

لوکا با مدیریت مربی جدید، گل های زیادی برای تاتنهام زد و اولین گل خود را در برابر اسپارتاک مسکو برای تاتنهام زد. در نهایت روزگار با لوکا یار شد و در سال 1390 توانست به باشگاه پرافتخار رئال مادرید ملحق گردد. وی در این باشگاه پیراهن شماره 10 را به تن کرد و بازی های درخشان او توانست هواداران مشکل پسند رئال مادرید را راضی نگه دارد. لوکا به اندازه ای در رئال مادرید خوش درخشید که به عنوان یکی از معروف ترین فوتبالیست های این تیم شناخته شد.

وی هرگز نتوانست از کریستیانو رونالدو بالاتر قرار بگیرد اما حمله ها و دفاع های خوب او و گل هایی که در رئال مادرید زده است هرگز از ذهن هواداران پاک نخواهد شد. لوکا مودریچ فوتبالیست پرکوششی است و همواره در تمرین ها جدیت نشان می دهد. در نتیجه بازی لوکا در رئال مادرید هر فصل نسبت به فصل دیگر بهتر میشد و آمار از افزایش دقت پاس ها و تکل های پیروز او حکایت داشتند. لوکا توانایی بسیار بالایی در حفظ توپ نیز دارد و این موارد دقیقاً همان چیزی است که از بازیکن میانه میدان انتظار می رود.

علاقه مندان فوتبال همواره لقب های مختلفی برای فوتبالیست های مورد علاقه خود می گذارند و لوکا مودریچ نیز در اسپانیا با نام لاکی لوکا شناخته می گردد، برخی از فوتبال دوست های اسپانیایی نیز لوکا را پونی به معنای اسب کوتاه قد خطاب می نمایند و منظورشان از این لقب وزن کم و قد کوتاه لوکا است که این امر باعث شده تا در میدان فوتبال نسبت به سایر فوتبالیست های سنگین وزن تر چابکی بیشتری داشته باشد.

لوکا مودریچ 172 سانتی متر قد و 66 کیلو وزن دارد و فوتبال نویس های اسپانیایی او را به عنوان فوتبالیست کرواتی می شناسند که تازگی و نشاط را به تیم رئال مادرید آورده است.

یکی دیگر از لقب های مودریچ، یوهان کرواسی است. این لقب به دلیل شباهت بازی مودریچ به فوتبالیست سابق آلمانی تبار، یوهان کرایف به مودریچ داده شده است. جالب اینجاست که لوکا مودریچ و یوهان کرایف تنها به لحاظ سبک بازی با هم شباهت ندارند و تصاویر زیادی از مقایسه ظاهری و بصری این دو فوتبالیست را می توانید در اینترنت پیدا کنید.

لوکا مودریچ بازی های خوبی ارائه داده و و انصافاً درآمد خوبی هم دارد اما از قرار معلوم در آخرین فصل دستمزد وی کاهش پیدا نموده است. در همین زمینه رسانه های اروپایی گزارش دادند که حق انتقال لوکا از 45 میلیون دلار به 40 میلیون کاهش پیدا نموده است و با این حساب می توان گفت بازی در رئال مادرید برای لوکا مودریچ به صورت میانگین سالانه چیزی حدود 10.5 میلیون دلار درآمد دارد.

لوکا در سال 2017 در کنار هری کین، انگولو کانته، کیلیان امباپه، سرجیو راموس و جیان لوییجی بوفون به عنوان نامزد بهترین فوتبالیست ها معرفی شدند. البته همان گونه که می دانید در این سال کریستیانو رونالدو جایزه بهترین فوتبالیست دنیا را از آن خود کرد. اما این امر چیزی از شایستگی های لوکا مودریچ کم نمی نماید و این فوتبالیست در سال 2017 در بین فهرست بیست بازیکن برتر فیفا نهاده شد.

بازی درخشان لوکا مودریچ از دید مدیران تیم ملی کرواسی پنهان نماند و در سال 1385 این بازیکن خوش اخلاق و حرفه ای به تیم ملی کرواسی دعوت شد و برای اولین بار در برابر تیم آرژانتین نهاده شد و توانست اولین گل ملی خودش را در برابر تیم قدرتمندی مثل آرژانتین ثبت کند. بازی بی عیب و نقص لوکا وی را به یکی از پایه های اصلی تیم ملی کرواسی تبدیل کرد.

پیروزیت های ملی لوکا مودریچ در یورو 2008 تکرار شد و توانست رکورد جدیدی ثبت کند. گل او به تیم اتریش به عنوان سریع ترین گل در تاریخ مسابقات فوتبال اروپا شناخته شد. در این مسابقات کرواسی به یاری لوکا مودریچ توانست بر اتریش و آلمان غلبه کند و مفسرین فوتبال لوکا را مغز تیم کرواسی نامیدند.

داستان پیروزیت های لوکا ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال 2018 توانست جایزه بهترین بازیکن سال اروپا را دریافت کند. این فوتبالیست 33 ساله در سال 2018 جایزه بهترین بازیکن مرد فیفا را نیز به خود اختصاص داد تا در تالار افتخاراتش چیزی کم و کسر نداشته باشد.

زندگی شخصی لوکا مودریچ

لوکا در کنار اینکه فوتبالیست حرفه ای و محبوبی است، مرد خوش تیپ و خوش اخلاقی نیز شناخته می گردد و در سن 25 سالگی با هماهنگ نماینده برنامه هایش ازدواج کرد، همسر لوکا پس از ازدواج به مدت چهار سال همچنان کارهای حرفه ای فوتبال لوکا را مدیریت می کرد تا اینکه درنهایت تسلیم کارهای خانه شد و از دنیای حرفه ای فوتبال استعفا داد.

مودریچ سه فرزند دارد و یک ماه قبل از ازدواج او، پسرش ایوانو متولد شده است. سه سال بعد همسرش برای لوکا دختری زیبا با نام اما متولد شد و در نهایت شاهد تولد سوفیا، آخرین دختر لوکا مودریچ بودیم.

با اولین نگاه به چهره مودریچ متوجه خواهید شد که با مردی خانواده دوست و مهربان طرف هستیم. انصافاً هم باید گفت برخلاف بسیاری از فوتبالیست ها که اهمیت زیادی به خانواده نمی دهند و دائم اهل مهمانی و خوشگذارنی هستند، مودویچ مرد زندگی است و از مهمانی ها و شب نشینی ها پرهیز می نماید و ترجیح می دهد کنار همسر و فرزندانش باشد.

جالب است بدانید مودریچ تاکنون در باشگاه های شبانه حضور پیدا ننموده است و آخر هفته ها، زمانی که فرصت بیشتری دارد خانواده اش را به باغ وحش و مکان های تفریحی می گذرد و ایام خوبی را برای زن و فرزندانش مهیا می نماید. خانواده دوستی لوکا مودریچ در صفحه اینستاگرام این فوتبالیست کاملاً معین است و در کنار عکس های زیادی که از فوتبال و حواشی آن منتشر می نماید، شاهد تصاویر زیادی از خانواده او هستیم.

وضعیت فعلی لوکا در دنیای فوتبال

لوکا مودریچ در فصل 2017 - 2018 به عنوان بهترین فوتبالیست کروات شناخته شد و در زمستان و بهار همین فصل افتخارهای زیادی را به همراه رئال مادرید کسب کرد. ناگفته نماند در اوایل بهار امسال لوکا درگیر تهمت و افترا برای تحقیقات ضدفساد در فوتبال کرواسی شد. این افترا بیشتر به زدراوکو مامیچ، مدیر سابق باشگاه دینامو زاگرب وارد شده بود و از قرار معلوم مامیچ بابت انتقال لوکا از تیم دینامو زاگرب به تاتنهام، مبلغ هنگفتی به جیب زده است.

در این بین مقاماتی که این پرونده را آنالیز می نمایند بر این باور هستند که مودریچ اطلاعات شفافی در مورد مبلغ این نقل و انتقال در اختیار مقامات نگذاشته است. این اتهام هنوز ثابت نشده اما کاملاً جدی است و اگر ثابت گردد محتمل است لوکا مودویچ تا 5 سال راهی زندان گردد.

از طرف دیگر تابستان امسال در خبرهای ورزشی داشتیم که احتمال جایگزین شدن لوکا مودویچ در تیم رئال مادرید وجود دارد و کریستین اریکسن، پیوتر زیلینسکی، مارکو وراتی و پل پوگبا، گزینه هایی هستند که محتمل است جایگزین لوکا مودویچ شوند. در این بین خبرهایی نیز از احتمال جایگزین شدن میرالم پیانیچ، بازیکن تیم یوونتوس با لوکا مودویچ به گوش می رسد.

البته همان گونه که حتماً در جریان هستید لوکا تا سال 2020 با رئال مادرید قرارداد دارد و به احتمال زیاد با توجه به سن و سال مودویچ در آن موقع وی پس از اتمام قرارداد، فوتبال حرفه ای را کنار خواهد گذاشت. با این حساب باید گفت بدون شک در یکی دو سال آینده باز هم خبرهای خوبی از لوکا مودویچ و پیروزیت های او در دنیای فوتبال شاهد خواهیم بود.

در خاتمه پیشنهاد می کنیم اگر شما هم از علاقه مندان این فوتبالیست با استعداد و خنده رو هستید و نکته جالبی از فوتبال حرفه ای و زندگی شخصی او می دانید، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان این موارد قرار دهید.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: برترین ها
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 3332

به "بیوگرافی لوکا مودریچ؛ سرانجام بخش عصر مسینالدو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیوگرافی لوکا مودریچ؛ سرانجام بخش عصر مسینالدو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید