بدون اجاره کردن مغازه پول درآورید!

به گزارش بانیما، امروز کسب و کارهای خانگی به یک منبع مهم اشتغال و درآمد برای افراد و به ویژه زنان تبدیل شده است. مشاغل خانگی یک فرصت طلایی برای کسانی است که می خواهند بدون پرداخت اجاره مغازه، آسوده و بی دغدغه درآمدی برای خود داشته باشند و از این راه به اقتصاد خانواده یاری نمایند.

بدون اجاره کردن مغازه پول درآورید!

به گزارش بانیما، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از جمله طرح های اشتغال حمایتی ذیل برنامه اشتغال فراگیر وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی است که اجرای آن با نقش آفرینی موثر سازمان جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد واسط و تسهیل گر با هدف توانمندسازی و اتصال متقاضیان مشاغل خانگی به بازار فروش محصولات در نه استان آذربایجان غربی، ایلام، کردستان، کرمانشاه، خراسان شاقتصادی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و لرستان به اجرا درآمده است.

در سبک زندگی ایرانیان فرهنگ کار با ارزش بوده و در دین مبین اسلام نیز تامین معاش خانواده به مثابه جهاد تلقی شده است. در سال های گذشته بخش اعظمی از سیاست گذاری های وزارت کار معطوف به این بخش بوده و کوشش شده از ظرفیت مشاغل خانگی به نحو شایسته بهره برداری و با تبدیل هر خانه به یک واحد تولیدی و خدماتی در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی گام موثری برداشته گردد.

مشاغل خانگی، نیمی از اقتصاد آمریکا را تشکیل می دهد

راه اندازی مشاغل خانگی باعث کاهش نرخ بیکاری می گردد تا جایی که این مشاغل 15 تا 80 درصد احتیاج اشتغال 150 کشور دنیا را تامین می نماید.آنالیز کشورهایی نظیر چین، انگلیس و آمریکا نشان می دهد که بخش اعظمی از ساختار اقتصادی این کشورها بر پایه این نوع کسب و کارها بنا شده است؛ به نحوی که 52 درصد اقتصاد آمریکا را مشاغل خانگی تشکیل می دهد.

بی تردید مشاغل خانگی بهترین و شاید بتوان گفت کارآمدترین شیوه برای کاهش بیکاری و خوداشتغالی در منازل است.کار در خانه نه تنها کیفیت زندگی را بهبود می بخشد بلکه افراد بیشتری را مشغول به کار نموده و از این جهت به اقتصاد خانوار نیز یاری می نماید.

در طول سالهای 95 تا 98 بیش از 240 هزار مجوز مشاغل خانگی صادر شده و با پرداخت تسهیلات لازم برای 183 هزار نفر فرصت شغلی به وجود آمده است.

برابر آمارها، بیش از 82 درصد متقاضیان اشتغال خانگی را زنان و 18 درصد را مردان تشکیل می دهند که این نسبت در شهرها بیشتر از روستاها بوده و 74 درصد مشاغل خانگی در شهرها و 26 درصد در روستاها ایجاد شده است. همچنین طی سال های 1395 تا 1397 جمعا 62 درصد سرپرستان خانوار در حوزه مشاغل خانگی مشغول به کار شده اند که از این تعداد 15 درصد را مردان و 47 درصد را زنان سرپرست خانوار تشکیل داده اند.

به همین دلیل، رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار در گفت وگو با بانیما، از صدور بیش از 240 هزار مجوز مشاغل خانگی طی سالهای 95 تا 98 خبر داده و می گوید: در این راستا به 123 هزار نفر تسهیلات پرداخت شده و برای 183 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.

مهناز امامدادی می گوید: سیاست وزارت کار در سالهای اخیر به سمت مشاغل خانگی و اجرای الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی معطوف شده و در این راستا با نگاه جدید به رشته های قدیمی و توسعه رشته های جدید، به دنبال شناسایی مزیتهای این حوزه، بهره گیری از توانمندسازی فعالان مشاغل خانگی و اتصال به بازارها بوده است.

به گفته وی، 82 درصد کسانی که وام و تسهیلات مشاغل خانگی را دریافت نموده اند، زنان هستند و 47 درصد زنان فعال در این حوزه را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند.

سال گذشته 92 هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی در سراسر کشور ایجاد شده و 82 درصد کسانی که وام و تسهیلات مشاغل خانگی را دریافت نموده اند، زنان هستند.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار با تاکید بر ارائه آموزش های کوتاه مدت به متقاضیان مشاغل خانگی می افزاید: کوشش ما این است که آموزشهای کارآفرینی، مدیریت اقتصادی و اقتصادیاتی را در کوتاه ترین زمان و ظرف یک ماه به متقاضیان آموزش ارائه کنیم و از این طریق به توانمندسازی آنها یاری کنیم.

امامدادی معتقد است: محصولات مشاغل خانگی باید به جایگاهی برسند که مشتریان خود به سراغ تولیدنمایندگان بفرایند و مسئله ای در بازاریابی وجود نداشته باشد.

وی از وجود 330 رشته در حوزه مشاغل خانگی نام برده و می گوید: مشاغل خانگی از قالیبافی و خیاطی گرفته تا توسعه گیاهان دارویی، پرورش دام و طیور، تراش سنگ های قیمتی، آی تی و صنایع تبدیلی و تکمیلی را در بر می گیرد و مشاوره های تلفنی، ویراستاری و ترجمه متون هم جزو مشاغل خانگی به شمار می فرایند.ما در وزارت کار رشته های قدیمی را کنار نگذاشته ایم و کوشش نموده ایم علاوه بر مشاغل سنتی به رشته های جدید هم بپردازیم و توسعه، نوآوری و خلاقیت در این رشته ها را در دستور کار قرار دهیم.

ممکن است بعضی شغل های خانگی به دلیل ماهیت خود احتیاجی به مجوز نداشته باشند؛ مثل خیاطی یا گل آرایی که احتیاجمند داشتن مهارت در کار است و بیشتر مشتریان خود را به وسیله مراجعه حضوری یا معرفی افراد پیدا می نماید ولی برای بعضی مشاغل خانگی مثل شیرینی پزی یا آشپزی که با سلامت مردم در ارتباط است و در کل برای آغاز هر فعالیت در زمینه مشاغل خانگی احتیاج به مجوز است و همه متقاضیان مستقل و پشتیبان برای انجام فعالیت در حوزه مشاغل خانگی باید مجوز دریافت نمایند.متقاضیان راه اندازی مشاغل خانگی که تمایل دارند فعالیت خود را بر اساس الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی راه اندازی نمایند، می توانند به سامانه www.inhb.ir مراجعه و پس از کسب اطلاعات بیشتر در سامانه ثبت نام نمایند.

ایجاد 92 هزار شغل خانگی در سال گذشته

بر اساس اطلاعات سامانه کارا، از بهمن 1396 تا تیر 1398 به 17 درصد طرح های مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شده که پنج درصد تسهیلات پرداختی در حوزه اشتغال روستایی و عشایری مربوط به مشاغل خانگی بوده است.طی سال گذشته نیز 92 هزار شغل در بخش مشاغل خانگی در سراسر کشور ایجاد شده و 67 هزار نفر از تسهیلات بخش مشاغل خانگی بهره مند شدند.

به گزارش بانیما، مشاغل خانگی از جمله راه های نوین کسب وکار و ایجاد اشتغال است که به دلیل احتیاج به حجم پایین سرمایه گذاری و سودآوری مطلوب مورد توجه و استقبال فراوانی واقع شده است.در اشتغال خانگی، فرد شغل خود را به منزل می آورد و به جای این که هزینه زیادی را برای اجاره مغازه یا خرید ساختمان اختصاص بدهد به راحتی کار خود را در منزل به انجام می رساند با این حال احتیاج است دولت با پرداخت تسهیلات لازم، فراهم کردن شرایط بیمه صاحبان مشاغل خانگی و ایجاد بازارهای فروش محصولات در جهت حمایت از صاحبان کسب و کارهای خانگی و کاهش معضل بیکاری گام بردارد.پیش از این سقف تسهیلات فردی برای متقاضیان مشاغل خانگی 20 میلیون تومان بود که به 50 میلیون تومان افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 6778

به "بدون اجاره کردن مغازه پول درآورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدون اجاره کردن مغازه پول درآورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید