اشتیاق برای یادگرفتن بسیار هیجان انگیز است

به گزارش بانیما، جیمز پیبلز(James Peebles) فیزیکدان و کیهان شناس نظری آمریکایی- کانادایی و یکی از سه برنده نوبل فیزیک 2019 می گوید اشتیاق برای یادگرفتن بیشتر بسیار هیجان انگیز است.

اشتیاق برای یادگرفتن بسیار هیجان انگیز است

به گزارش بانیما، فیلیپ جیمز ادوین پیپلز(Phillip James Edwin Peebles)، فیزیکدان و کیهان شناس نظری آمریکایی- کانادایی و استاد بازنشسته دانشگاه پرینستون آمریکا است. پیبلز یکی از کیهان شناسان نظری برجسته دنیا به شمار می رود و نقش مهمی در پروژه هایی مانند هسته زایی، ماده تاریک، تابش زمینه کیهانی و تشکیل ساختار بر عهده داشته است. او برای پژوهش های خود در خصوص کیهان شناسی فیزیکی پیروز شد جایزه نوبل فیزیک 2019 را به دست آورد.

روز گذشته جایزه نوبل فیزیک به طور مشترک به جیمز پیبلز(James Peebles) برای کشفیات نظری در کیهان شناسی فیزیکی و میشل مِیِر(Michel Mayor) و دیدیه کولوز(Didier Queloz) برای کشف یک سیاره فراخورشیدی که به دور یک ستاره شبیه به خورشید می چرخد، اهدا شد. نیمی از جایزه اقتصادی 1.1 میلیون دلاری نوبل فیزیک 2019 به جیمز پیبلز تعلق گرفته و نیمی دیگر بین مِیِر و کولوز تقسیم خواهد شد.

پیبلز در پژوهش خود، کیهان را با میلیاردها کهکشان و خوشه های کهکشانی آن مورد آنالیز قرار داده است. چارچوب نظری او، بنیانی برای درک سابقه کیهان از زمان وقوع بیگ بنگ تا به امروز به شمار می رود.

امروز آدام اسمیت(Adam Smith) سرپرست علمی رسانه بنیاد نوبل مصاحبه ای با جیمز پیبلز انجام داده است:

اسمیت: صبح بخیر من آدام اسمیت هستم از آموزشگاه نوبل. دریافت این جایزه مهم را به شما تبریک میگویم.

پیبلز: ممنون

اسمیت: شما کیهان شناس هستید، اما گمان می کنم شما یک کاشف نیز هستید، کاشف دنیا. به نظر خودتان اینطور نیست؟

پیبلز: آه بله. گاهی از خودم نیز همین سوال را می پرسم. ما در اصل کاشف هستیم کاشفی که به کاوش می پردازد.

اسمیت: تعامل بین مشاهدات و تئوری بسیار مهم است، بله؟

پیبلز: بله قطعا. همواره باید این را در ذهن داشته باشیم. این بسیار آسان است البته برای ما ایده پردازان این مهم است. گاهی اوقات این ایده ها به حدی مهم هستند که به ما در کشف مشاهدات یاری می نمایند. تمام نکته این موضوع است.

اسمیت: کمی درباره موضوع مقاله شرح می دهید.

پیبلز: یکی از چیزهای جالب در خصوص این کاوش این است که البته ما نمی دانیم در آخر چه خواهد شد. امیدوارم آنچه که خواهیم دریافت ماهیت ماده تاریک باشد تا کاملا غافلگیر شویم. این موضوعی است که قبلاً مورد توجه بسیاری از دانشمندان قرار گرفته است. آزمایش های قابل توجهی اجرا شده است که امیدواریم اثر متقابل ماده تاریک با ماده عادی را تشخیص دهند. می دانید من درباره مطالعات خود بسیار عاشقانه فکر می کنم و معتقدم می توانیم در آینده با کشف موضوعات جدید سورپرایز شویم.

اسمیت: عالی است اکنون مشتقاقانه منتظرم تا وقتی ماه دسامبر به استکهلم می آیید بیشتر درباره این موضوع هیجان انگیز صحبت کنیم. بسیار ممنون، از صحبت با شما بسیار شادمان شدم. خداحافظ

پیبل: خواهش می کنم خداحافظ

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 5569

به "اشتیاق برای یادگرفتن بسیار هیجان انگیز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتیاق برای یادگرفتن بسیار هیجان انگیز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید