ادعای گاردین درباره پیشنهاد قابل توجه ظریف به آمریکا

به گزارش بانیما، روزنامه گاردین مدعی شده است که ظریف امروز پیشنهاد نموده است که آمریکا در ازای بازرسی های ارتقاء یافته و دائمی از برنامه هسته ای ایران، به صورت دائمی تمام تحریم های ایران را برطرف کند.

ادعای گاردین درباره پیشنهاد قابل توجه ظریف به آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه گاردین روز پنج شنبه مدعی شد که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در جمع گروهی از خبرنگاران در نیویورک، گفته است که ایران حاضر است در ازای برطرف دائمی تحریم های ایالات متحده، بازرسی های ارتقاء یافته و دائمی از برنامه هسته ای خود را بپذیرد.

بر اساس توافق هسته ای، قرار است ایران در سال 2023 پروتکل الحاقی را در مجلس به تصویب برساند و همزمان هم کنگره آمریکا تحریم های ایران را لغو کند. بر اساس پیشنهاد ظریف، ایران آماده است این اقدام متقابل حالا انجام گردد.

ظریف گفته است: اگر ترامپ بیشتر در برابر بیشتر را می خواهد، در آن صورت ما می توانیم پروتکل الحاقی را تصویب کنیم و او هم می تواند تحریم هایی را که وضع نموده، بردارد. او گفته است که هر اقدامی را به کنگره می برد. خوب است. تحریم ها را بردارید، در آن صورت پروتکل الحاقی را زودتر از 2023 دارید.

به نوشته گاردین، ظریف که در مقر هیأت نمایندگی ایران در سازمان ملل صحبت نموده، این پیشنهاد را اقدامی قابل توجه توصیف نموده و گفته است: بحث عکس یادگاری نیست. ما به دنبال محتوا هستیم. اقدامات قابل توجه دیگری هم هست که می توان انجام داد.

روزنامه گاردین نوشته است که وزارت خارجه آمریکا هنوز به این پیشنهاد واکنشی نشان نداده است، اما بعید است این پیشنهاد با استقبالی روبرو گردد، چراکه واشنگتن گفته است که به دنبال توقف غنی سازی و همچنین محدود شدن فعالیت های منطقه ای ایران است.

وی تأکید نموده است که اگر آمریکا در صحبت های خود صادق است، باید این پیشنهاد را بپذیرد و به دنبال یک عکس یادگاری و توافقی دوصفحه ای با امضایی بزرگ نباشد.

در بخش دیگری از گزارش گاردین، به ادعای پایگاه پالیتیکو مبنی بر مأموریت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به رند پال سناتور ضدجنگ جمهوری خواه برای مذاکره با ظریف اشاره شده است. ظریف در پاسخ به این گزارش، گفته است: این ها موارد رسانه ای است. منظورم این است که شاید برای فیلم های جاسوسی خوب باشد.

وی اضافه نمود: من با اعضای کنگره، در صندلی شخصی خودشان به عنوان اعضای متنقد جامعه آمریکا و نماینده مردم آمریکا دیدار می کنم.

او در خصوص اینکه آیا با پال دیدار می نماید، گفته است: رند پال عضو محترم کنگره است. اگر درخواستی باشد، نه به عنوان یک فرستاده، بلکه به عنوان یک سناتور، قطعا [با او دیدار می کنم.

ق

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 3787

به "ادعای گاردین درباره پیشنهاد قابل توجه ظریف به آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای گاردین درباره پیشنهاد قابل توجه ظریف به آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید