یونان کلافه از مهاجران؛ روی دریا حصار می کشد

به گزارش بانیما، مقام های یونانی برای مقابله با ورود مهاجران غیر قانونی درنظر دارند روی دریا حصار بکشند

یونان کلافه از مهاجران؛ روی دریا حصار می کشد

برای دریافت خدمات اقامت یونان با تمکن مالی با ما همراه شوید و به راحتی نه تنها اقامت اروپا را بدست بیاورید بلکه گامی در جهت دریافت شهروندی اروپا بردارید.

به گزارش بانیما به نقل از دویچه وله، بسیاری از کشورها از دیوار یا حصار برای جلوگیری از ورود پناهجویان استفاده می نمایند. تا به امروز چنین حصارهایی بر مرز دو کشور قرار می گرفت. یونان اما می خواهد راهی جدید برود: ایجاد حصار در دریا برای مقابله با ورود پناهجویان.

بنا بر این کزارش، یونان می خواهد در نزدیکی سواحل خود با ایجاد سیستم های محافظ شناور به مقابله با ورود پناهجویان بپردازد. وزارت دفاع یونان آگهی مناقصه ای را برای ساخت مکانیسم هایی محصورنماینده در دریای اژه منتشر نموده که قرار است از آنها در شرایط اضطراری برای مقابله با ورود پناهجویانی که از ترکیه به این کشور می آیند استفاده گردد.

این مکانیسم بازدارنده قرار است موانع یا تورهایی به طول حدود سه کیلومتر باشد که توسط ارتش یونان در محل نصب می شوند.

بنا به اعلام مقام های یونان، این سیستم ها نیم متر از سطح آب بالاتر قرار گرفته و به چراغ های چشمک زن مجهز خواهند بود. برآورد شده که هزینه این پروژه بالغ بر نیم میلیون یورو خواهد بود. جزئیات بیشتری در مورد پروژه مزبور منتشر نشده است.

افزون بر این، دولت یونان می خواهد در ماه های آینده 1200 پلیس مرزی جدید را برای کنترل ورود پناهجویان از ترکیه به کار بگیرد. خبرگزاری نیمه رسمی ANA-MPA با استناد به وزارت محافظت از حقوق شهفرایندی، از صادر شدن آگهی استخدام 400 تن از این مأموران خبر داده است.

بر اساس همین گزارش مأموریت این 400 مرزبان قرار است تنها بر نوار مرزی ترکیه و یونان در طول رودخانه ماریتسا محدود باشد. فرستنده دولتی ERT نیز با استناد به وزارتخانه پیشگفته خبر داده که در طول چند هفته آگهی استخدام 800 مأمور دیگر هم برای خدمت در جزایر شرقی دریای اژه منتشر خواهد شد.

از سال 2015 میلادی وزارت حفاظت از حقوق شهفرایندی یونان از ارتش این کشور برای رسیدگی به وظایف مرتبط با ورود پناهجویان حمایت های لجستیکی و تدارکاتی دریافت می نماید.

یونان در میان کشورهای اروپایی با ورود بیشترین شمار پناهجویان در سال گذشته میلادی (2019) روبه رو بود. به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان (UNHCR)، شمار پناهجویانی که در سال 2019 از ترکیه به یونان آمدند، به شکل چشمگیری افزایش داشته است.

در حالی که در سال 2018 دست کم 50 هزار و 500 پناهجو از ترکیه وارد یونان شده بودند، شمار این افراد که در سال 2019 به شکل غیرقانونی از همین راه وارد این کشور شدند به بیش از 74 هزار و 600 نفر رسید.

در حال حاضر بیش از 40 هزار نفر در اردوگاه هایی در یونان به سر می برند که فراتر از گنجایش آنهاست. این اردوگاه ها در اصل تنها ظرفیت جا دادن به حدود 6200 نفر را دارند. سازمان های امدادی و حقوق بشری در ماه های گذشته شرایط حاکم بر این اردوگاه ها را مورد انتقاد قرار داده و آن را غیرانسانی توصیف نموده اند.

در پی سختگیرانه تر شدن شرایط پناهندگی و اقامت پناهجویان در یونان، دولت محافظه کار کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر این کشور، میخواهد فرایند استرداد آن دسته از پناهجویانی را تسریع کند که به گفته خود نیازی به حمایت بین المللی ندارند و یا تقاضای پناهندگی شان رد شده است. سازمان های حقوق بشری اتخاذ چنین تدابیری از سوی دولت یونان را به شدت محکوم نموده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 6937

به "یونان کلافه از مهاجران؛ روی دریا حصار می کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یونان کلافه از مهاجران؛ روی دریا حصار می کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید