کشف بی سابقه دانشمندان تکذیب شد؛ کهکشان DF2 ماده تاریک دارد

به گزارش بانیما، دانشمندان با مطالعه بیشتر بر روی کهکشان DF2 دریافتند که برخلاف باور پیشین، این کهکشان دارای میزان کمی ماده تاریک است.

کشف بی سابقه دانشمندان تکذیب شد؛ کهکشان DF2 ماده تاریک دارد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، ماده تاریک اسرار آمیزترین ماده در جهان است که دانشمندان معتقدند نقش مهمی را در تشکیل کهکشان ها برعهده دارد.

براساس گزارش نیواطلس، سال گذشته کهکشانی بدون ماده تاریک کشف شد که دانشمندان را بسیار متعجب کرد اما اکنون ستاره شناسان با انجام بررسی های دقیق تری در مورد آن دریافتند که این کهکشان چندان هم ویژه نیست.

بیش از 80 سال است که دانشمندان ثابت کردند، کهکشان ها بسیار سریع حرکت می کنند اما اگر جرم کهکشان ها تنها شامل ستاره ها باشد، این سرعت با جرم هماهنگ نیست و بسیار بیشتر است؛ همین امر موجب شد تا فیزیک دانان و ستاره شناسان پی ببرند که میزان زیادی از ماده ای به نام ماده تاریک نیز در کهکشان وجود دارد.

همچنین این ماده عجیب به مطالعه دیگر فرضیه ها در مورد چگونگی تشکیل کهکشان ها کمک می کند. از آنجایی که این ماده نفوذ گرانشی قوی دارد، مواد را به داخل خود می کشد تا اینکه چگالی همه مواد منجر به فروپاشی آن شود و در نهایت ستاره های جدید را به وجود بیاورد.

طبق این گزارش، ستاره شناسان دانشگاه ییل، این کهکشان بدون ماده تاریک به نام DF2 را به طور دقیق تری مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که سرعت حرکت این کهکشان با جرم ستاره ها و سیارات آن هماهنگ است و این بدان معناست که این کهکشان برخلاف باورهای قبلی دارای میزان کمی ماده تاریک بوده و به طور خلاصه شبیه به دیگر کهکشان ها است.

انتهای پیام/

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 3292

به "کشف بی سابقه دانشمندان تکذیب شد؛ کهکشان DF2 ماده تاریک دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بی سابقه دانشمندان تکذیب شد؛ کهکشان DF2 ماده تاریک دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید