کرونا فلج هم می نماید؛ عارضه ای نادر اما خطرناک

به گزارش بانیما، متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، التهاب و آسیب حاد عروق نخاع و سندروم گیلن باره را به عنوان علائم نادر، اما خطرناک ویروس کووید 19 معرفی کرد.

کرونا فلج هم می نماید؛ عارضه ای نادر اما خطرناک

به گزارش خبرنگاران، ایرنا به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نوشت: دکتر فرزاد اشرفی اظهار کرد: بیماری کرونا علاوه بر عوارض سیستم اعصاب مرکزی به صورت سردرد، اختلال بویایی و چشایی، سکته مغزی، سرگیجه و تشنج می تواند باعث آسیب نخاع و در نتیجه فلج موقت یا دایم و حتی پیشرونده اندام ها گردد.

وی اختلال حسی، مسائل ادراری، جنسی، زخم بستر و در موارد شدید پیشرفت ضایعه به سگمان های فوقانی نخاع را از دیگر علائم این بیماری بیان کرد.

اشرافی اضافه کرد: در بیمارستان شهدا دو بیمار آسیب نخاع به دنبال کووید 19 بستری شدند که علایم بیماری یک مورد به رغم مصرف داروهای مختلف بازگشت نداشت. البته امید است با درمان های توانبخشی و مکمل تا حدودی بهبودی حاصل گردد.

وی با بیان اینکه 2 مورد بیمار دچار گیلن باره نیز به دنبال کووید 19 در بیمارستان شهدا بستری شدند، شرح داد: درگیری اعصاب محیطی از اندام تحتانی و پیشرفت به سمت دست ها و در خصوص شدید درگیری عضلات تنفسی از علایم بیماری گیلن باره است.

این متخصص در باره علت این عارضه شرح داد: علت واکنش خود ایمنی بدنبال ویروس کرونا و آسیب به اعصاب محیطی است که متاسفانه در یک مورد با پیشرفت سریع درگیری عضلات تنفسی و آسیب به سیستم اتونوم باعث ایست قلبی و فوت بیمار شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 11532

به "کرونا فلج هم می نماید؛ عارضه ای نادر اما خطرناک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا فلج هم می نماید؛ عارضه ای نادر اما خطرناک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید