چین در تاجیکستان پایگاهی برای مقابله با تهدید تروریستی آماده می نماید

رهبری نظامی-سیاسی چین در تاجیکستان سدی در برابر ورود تروریست ها به چین آماده می نماید.

چین در تاجیکستان پایگاهی برای مقابله با تهدید تروریستی آماده می نماید

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار گروه بین الملل خبرنگاران، به نقل از پورتال اطلاعاتی و تحلیلی polit-asia.kz، افزایش منظم تعداد مانورها و آموزش نیروهای ویژه نیروهای مسلح هر دو کشور و همچنین حضور تجهیزات مشترک نظامی با چین در خاک تاجیکستان از شواهد آماده کردن پایگاهی برای دفع تهدید تروریستی خارجی در خاک این جمهوری آسیای مرکزیمی باشد.

رهبری سیاسی چین به تدریج تاجیکستان را به سمت وابستگی اقتصادی سوق می دهد. بسیاری از شهروندان تاجیک به تازگی متفق بر این نظر بوده اند که این کشور به طور فزاینده ای به چین وابسته شده است، تا جایی که دیگر نمی تواند تصمیمات مستقل خود را بگیرد.

با این حال، چین در کوشش است تاجیکستان را نه تنها از نظر اقتصادی گرفتار کند، بلکه از اهرم های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی-استراتژیکی نیز برای این امر استفاده می نماید. علاوه بر این، این جمهوری آسیای مرکزی نه تنها به عنوان یک منطقه برای ترانزیت و استخراج منابع معدنی، بلکه در قالب مبارزه با تروریسم و مجاورت با افغانستان نیز مورد علاقه پکن است.

اکثر ناظران سیاسی و نظامی امروز یک نظر مشترک دارند:

برای پکن، مساله افغانستان نه تنها در ارتباط با فاکتور اویغورها، بلکه به طور کلی از دیدگاه امنیت مرزهای غربی بسیار مهم است.

از این منظر، تاجیکستان به عنوان یک عنصر مهم در تضمین امنیت خارجی چین در نظر گرفته می گردد. بنابراین، رهبری نظامی-سیاسی چین دائماً تاجیکستان را به وسیله پروژه یک کمربند - یک راه و همچنین به وسیله سیستم امنیت عمومی منطقه ای، تاجیکستان را به منطقه نفوذ خود سوق می دهد.

در سال های اخیر، نقش چین در یاری به رهبری تاجیکستان در تأمین امنیت مشترک مرزهای خارجی افزایش یافته است. در سال 2016، مقامات این جمهوری آسیای مرکزی آمادگی مقامات چینی را برای ساخت 11 پاسگاه مرزی در امتداد مرز تاجیکستان و افغانستان، از جمله یک مرکز آموزشی برای مرزبانان اعلام کردند.

وال استریت ژورنال اخیراً به نقل از یک مقام تاجیک بدون ذکر نام گفته است: چین در واقع موافقت نموده است که تا 30-40 پست مرزی را در امتداد مرز این کشور با افغانستان احیا نموده یا بسازد.

با توجه به حضور مداوم نظامی سربازان ارتش آزادی بخش خلق در تاجیکستان، در فوریه امسال واقعیت وجود تأسیسات نظامی متعلق به چین در شرقی ترین نقطه مرزی افغانستان و تاجیکستان به طور گسترده در شبکه های مجازی مورد بحث نهاده شد.

عکس های گرفته شده توسط خبرنگار واشنگتن پست و همچنین تصاویر ماهواره ای، مجموعه ای از تقریباً بیست ساختمان دو طبقه و برج های دیدبانی را نشان می دهند.

نمایندگان گروه بین المللی بحران سخنان مقامات بدخشان کوهستانی و دوشنبه را نقل قول نموده اند که ادعا دارند این مرکز چیزی نبوده جز یک مرکز مشترک ضد تروریسم ، که هم نیروهای چینی و هم تاجیکستانی در آن مستقر بودند.

به موازات ساخت تاسیسات نظامی، چین توجه ویژه ای به آموزش پرسنل در طول مانورها و تمرینات مشترک با نیروهای مسلح تاجیکستان دارد.

به تازگی، مانورهای منظم ضد تروریسم تاجیک و چین در قلمرو زمین آموزشی جولانده در بدخشان برگزار گردید. براساس بیانیه رسمی سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان، عارف ناظم زاده، هدف از این رزمایش های مشترک، انجام اقدامات مشترک توسط یگان های نظامی تاجیکستان و چین برای از بین بردن گروه های تروریستی و افراطی، برنامه ریزی چنین اقداماتی در صورت تهدید تروریستی و به حداقل رساندن عواقب آن است.

شایان ذکر است که پیش از این، حدود 10 هزار پرسنل نظامی در چنین مانورهای مشترک نظامی تاجیکستان و چین شرکت داشتند.

طبعاً چنین واکنش فعالی از جانب چین در تاجیکستان و دقیقاً در بدخشان، ناشی از تشدید فعالیت های گروه تروریستی نهضت اسلامی ترکستان شرقی در خاک افغانستان، نهضت اسلامی ازبکستان و دولت اسلامی است.

علاوه بر این، همچنین اطلاعاتی در دست است که جدایی طلبان اویغور در ترکیب گروه های تروریستی و افراطی در قلمرو بدخشان افغانستان وجود دارند که آنها نیز تهدیدی برای چین محسوب می شوند.

مقامات چینی می دانند که ناحیه خودمختار کوهستانی بدخشان تاجیکستان یک جاده مستقیم به منطقه خودمختار چینی سین کیانگ اویغور است که عواقب زیادی از جانب آن برای امنیت چین وجود دارد. این مساله پایه و اساس تقویت توانایی دفاعی در این منطقه را تشکیل می دهد.

در صورت دستیابی به موفقیت در مرز تاجیکستان، احتمال حمله و پیشروی به خاک چین به خودی خود وجود دارد، که می تواند وضعیت حال حاضر نسبتاً ناپایدار در منطقه خودمختار سین کیانگ اویغور را تشدید کند.

بر اساس این سناریو، واحدهای ارتش آزادی بخش خلق از تاجیکستان به عنوان سکویی برای نابودی باندها استفاده می نمایند. در اینجا، واحدهای ارتش آزادی بخش خلق مهارت های مفیدی در طی تمرینات مشترک تاجیکستان و چینی بدست می آورند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 18 شهریور 1398 شناسه مطلب: 4209

به "چین در تاجیکستان پایگاهی برای مقابله با تهدید تروریستی آماده می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین در تاجیکستان پایگاهی برای مقابله با تهدید تروریستی آماده می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید