چهارمین جشنواره فجر صنایع دستی کلید خورد

چهارمین جشنواره فجر صنایع دستی، عصر امروز یکشنبه 13 بهمن 98، با دستان 11 تن از پیشکسوتان و هنرمندان برجسته صنایع دستی که به صورت نمادین از خانواده صنایع دستی کشور در این جشنواره حضور یافته بودند، در موزه ملی ایران افتتاح شد.

چهارمین جشنواره فجر صنایع دستی کلید خورد

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، آثار این جشنواره در حوزه های گوناگونی همچون تذهیب، معرق چوب، ورنی بافی، گلیم بافی، خراطی چوب، زیورآلات سنتی، سفال و سرامیک، نقاشی روی استخوان، سوزن دوزی و... ارائه شده است.

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی کشور، جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران و جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان صنایع دستی کشور از جمله عباس شیردل، منصور حافظ پرست و مرتضی جعفری از هنرمندان رشته قلم زنی، منوچهر خادم ملت هنرمند خاتم کار، رضا فتاحی نگارگر، کی قباد بذرافشان، هنرمند مشبک فلز، اصغر معمار خاتم کار، علی خوشنویس زاده، رشته سوخت چرم ، هور بی بی جمال رهی، هنرمند رشته سوزن دوزی و کارآفرین نمونه استان سیستان و بلوچستان، مهپاره اکبری، طراح لباس های سنتی ایرانی و جمعی دیگر از هنرمندان در مراسم افتتاحیه حضور داشتند.

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی کشور در این مراسم درباره کیفیت آثار صنایع دستی چهارمین جشنواره فجر صنایع دستی به خبرنگار خبرنگاران گفت: کیفیت آثار سال جاری به صورت چشمگیری با سال های گذشته تفاوت داشت و از میان 400 اثر ارسال شده، 250 اثر در داوری های نهایی انتخاب شدند. 31 استان کشور حضور فعالانه در این جشنواره داشتند.

او اضافه نمود: به برگزیدگان نهایی این جشنواره نشان سرو سیمین و لوح تقدیر از سوی معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی اهدا خواهد شد.

محمودیان درباره علت تغییر مکان این دوره از جشنواره و برپایی آن در موزه ملی ایران گفت: موزه ملی ایران جزو نفایس و فاخرترین و با ارزش ترین مکان ها در حوزه میراث فرهنگی و ارزشی تاریخ کشور ما محسوب می گردد. در یک حرکت نمادین می خواستیم دست ساخته های معاصر صنایع دستی ایران را با نمایش در موزه ملی ایران، در کنار دست ساخته های اعصار و قرن های گذشته به نمایش بگذاریم.

او توضیح داد: حضور توریست ها در موزه ملی برای بازدید از نمایشگاه صنایع دستی فجر از دلایل دیگر تغییر مکان این جشنواره بود.

بر اساس این گزارش، جشنواره صنایع دستی فجر در خانواده فجر کشور، جوان ترین رویداد به حساب می آید که با هدف به نمایش گذاشتن آخرین دستاورد های صنایع دستی و هنر های سنتی ایران، آشنایی با هنرمندان جوان و کشف استعداد های نو در عرصه صنایع دستی و ایجاد بستری برای مواجهه بی واسطه مخاطبان با آثار صنایع دستی و ارتباط با هنرمندان برگزار می گردد.

در جشنواره سال جاری بخش ویژه به رشته سفال اختصاص داده شده که به منظور نمایش ویژگی ها و قابلیت های هنری، آثار فاخر این رشته با همکاری انجمن هنرمندان سفالگر به نمایش گذاشته شده اند.

مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره صنایع دستی فجر با حضور دکتر مونسان، وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، 21 بهمن 98 ساعت 15 در موزه ملی ایران برگزار خواهد شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 1 فروردین 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 7269

به "چهارمین جشنواره فجر صنایع دستی کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارمین جشنواره فجر صنایع دستی کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید