چرا منتظر تماس و پیامک وزارت بهداشت بمانم؟

به گزارش بانیما، همه دوستان من حضوری مراجعه نموده و واکسینه شده اند. چرا من باید منتظر تماس و پیامک وزارت بهداشت بمانم؟

چرا منتظر تماس و پیامک وزارت بهداشت بمانم؟

به گزارش خبرنگاران، روزنامه همشهری نوشت: مراکز سلامت از صبح روز گذشته با موج جدیدی از مراجعه سالمندان برای واکسیناسیون کرونا روبرو شدند. از دیروز که بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، واکسیناسیون افراد بالای 70 سال شروع شد، میزان تجمع مقابل این مراکز هم دوچندان شد. همه اینها در حالی است که پیش از این با انجام واکسیناسیون گروه های بالای 80 سال و 75 سال ازدحام زیادی مقابل این مراکز دیده می شد و حالا با اضافه شدن گروه های سنی دیگر، اوضاع بحرانی تر از قبل شده است.

گزارش میدانی همشهری از چندین مرکز سلامت در نقاط مختلف تهران، از هرج و مرج و بی نظمی در بسیاری از این مراکز حکایت دارد. در بعضی از این مراکز افراد بر سر نوبت گیری با هم درگیر شده اند. آنها بدون رعایت پروتکل های بهداشتی در فاصله کم و در گروه های عظیم، زیر آفتاب جمع شده اند و منتظرند متصدیان مراکز، نامشان را در فهرست قرار دهند و واکسیناسیون را شروع نمایند. آنها یا در ثبت نام در سامانه سلامت وزارت بهداشت ناکام مانده اند یا انتظارشان برای اطلاع از زمان واکسیناسیون پس از ثبت نام در سامانه، طولانی شده و نگران از جا ماندن، حضوری مراجعه نموده اند. همه اینها در شرایطی است که بر اساس اعلام وزارت بهداشت جمعیت 70 تا 74 ساله، یک میلیون و 260 هزار نفر هستند و تعیین نیست برای گروه های سنی پایین تر که جمعیت عظیم تری را تشکیل می دهند، واکسیناسیون قرار است به چه صورت انجام گردد؟

ثبت نام خارج از پروتکل ها از ساعت 4 و 5 صبح!

بر اساس آن چه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نموده، تمام افراد بالای 70 سال با ثبت نام در سامانه واکسیناسیون (Salamat.gov.ir) پس از دریافت پیامک می توانند به مراکز بهداشتی اعلام شده مراجعه نمایند. علیرضا رئیسی تأکید نموده که بدون نوبت به افراد بالای 70 سال واکسن تزریق نمی گردد. اتفاقی که البته باز هم روی موج دیگری از بی برنامگی سوار است و در بعضی مراکز سالمندان در مراجعات حضوری مسائل زیادی برای دریافت واکسن دارند؛ سالمندانی که البته چندان به تأکید وزارت بهداشت برای ثبت نام در سامانه توجهی ندارند و همچنان ازدحام های دردسرساز را مقابل مراکز بهداشتی کوچک رقم می زنند. حالا شلوغی مقابل این مراکز، شرایط عجیب تری به خود گرفته و فضا ملتهب تر شده است. سالمندان بدون رعایت نوبت، آفتاب نزده به این مراکز مراجعه می نمایند و از ساعت 4 و 5 صبح برای ثبت نام اقدام می نمایند که حکایت از ضعف اطلاع رسانی ها دارد. در یکی از مراکز بهداشت غرب تهران جمعیت زیادی در محوطه خیابان ایستاده و سعی می نمایند شماره هایی که در بیرون مرکز توزیع می گردد را به دست آورند. علاوه بر کاغذهای کوچکی که به عنوان شماره به مردم داده می گردد، ثبت نام دستی روی کاغذ هم انجام می گردد. مراجعه نمایندگان کلافه شده اند. زن جوانی که همراه مادر سالمندش در میان جمعیت حضور دارد، می گوید: اینجا 140 عدد واکسن توزیع شده در حالی که در این چند ساعت به 200 نفر شماره داده اند. شرایط بسیار نابسامان است و کسی هم رسیدگی نمی نماید. مرد سالخورده ای در گوشه پیاده راه نشسته و منتظر نوبتش است. او می گوید: سواد ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت را ندارم. تنها فرزندم خارج از کشور زندگی می نماید، چند روز پیش مجبور شدم برای ثبت نام به یکی از کافی نت های نزدیک خانه مان بروم، 40 هزار تومان از من گرفت و گفت که ثبت نام نموده است. با وجود این که 79 سال سن دارم اما پس از 8 روز هنوز برای من پیامک نفرستاده اند. دیشب اخبار می گفت نوبت 70 سال به بالاهاست اما من هنوز واکسن نزده ام. امروز آمدم دیدم اینجا واکسن می زنند و نشسته ام تا نوبتم گردد.

یکی دیگر هم کاغذ نوبت در دستش را نشان می دهد که عدد 127 روی آن نوشته شده. نفر پنجاه وهفتم داخل رفته و احتمالا دو - سه ساعت دیگر نوبت به او هم می رسد. متولد سال 26 است و امروز نوبت واکسیناسیونش است: همه دوستان من حضوری مراجعه نموده و واکسینه شده اند. چرا من باید منتظر تماس و پیامک وزارت بهداشت بمانم؟ این مرکز از ساعت 5 صبح به مردم نوبت واکسیناسیون می دهد. مسئول ثبت نام برای هر کسی با کارت ملی تنها یک شماره اختصاص می دهد مگر زن و شوهر باشند. یکی از زنان سالمند که به تازگی واکسن زده باید چند دقیقه ای در حیاط مرکز بنشیند. می گوید از ساعت 5:30 صبح اینجاست و نزدیک ساعت 10صبح نوبتش شده است.

مدیر مرکز سلامت غرب تهران در پاسخ به سؤال همشهری درباره این که چرا خارج از دستورالعمل های وزارت بهداشت برای واکسیناسیون اقدام شده و به صورت حضوری نوبت داده می گردد، شرح می دهد: چند روز پیش فهرستی از مراکز بهداشت منتشر شد که نام مرکز ما هم در آن قرار گرفته است. از همان روز مراجعات چند برابر شده و واقعا نمی توانیم به این افراد پاسخ منفی بدهیم. با این که چند بار به آنها تأکید نموده ایم که مراجعه حضوری نداشته باشند، اما باز هم مقابل مرکز بهداشت تجمع می نمایند. ما هم اضافه سهمیه واکسن را با ثبت تعیینات مراجعه نمایندگان در سامانه سینا تزریق می کنیم. وقتی که واکسن داریم کارشان را راه می اندازیم اما باز هم تجمع ها دردسرساز است. این شرایط خستگی عجیبی را برای ما رقم زده؛ هر چند به آنها حق می دهیم که نگران باشند اما واکسن برای همه هست اگر منتظر باشند که نوبت شان گردد و به وسیله 4030 با آنها تماس بگیرند، دیگر این آشفتگی ایجاد نمی گردد.

وقتی بدون نوبت واکسن می زنند چرا از سامانه نوبت بگیریم؟

در مرکز بهداشت محدوده فاطمی - فتحی شقاقی در مرکز بهداشت را بسته اند و ازدحام در پیاده راه شکل گرفته است. آفتاب ساعت 11 صبح، پرحرارت بر سر مردم می تابد و همه را کلافه نموده است. تجمع جمعیت مقابل مرکز با سروصدای عجیبی همراه است. شخصی از پشت نرده مرکز، با صدای بلند اسامی را می خواند و تأکید می نماید که هر کس که نامش را صدا می زنند اگر مراجعه نکند، اسمش خط می خورد. چند نفری تازه از راه رسیده اند و التماس می نمایند که کارت ملی شان را برای ثبت نام جدید بگیرند: وقتی بدون نوبت واکسن می زنند چرا باید چند روز منتظر نوبت مان شویم؟ اینها را در پاسخ به این سؤال که چرا منتظر پیامک و تماس وزارت بهداشت نمی مانید، می دهند. یکی از مردان سالمند حاضر در میان جمعیت هم می گوید: خودم چند روز پیش اینجا واکسن زدم و حالا نوبت همسرم شده که 72ساله است. فکر کردیم مثل چند روز پیش بیاییم می توانیم واکسن بزنیم اما می گویند باید از صبح زود ثبت نام کنید. چند ساعتی است که اینجا معطل مانده ایم و منتظرم که ما را صدا نمایند. دخترم قبلا در این مرکز کار می کرد و یکی از همکارانش به او گفته بود که احتیاجی به ثبت نام نیست و هر زمان مراجعه کنید واکسن می زنند. حالا اما مراجعه ها زیاد و مرکز شلوغ شده. آنها می گویند مرکز دیگری که چند خیابان بالاتر است، شرایط عجیب تر است.

ترافیک سنگینی مقابل مرکز ایجاد شده، ماشین ها در دو لاین متوقف شده اند. صدای بوق های ممتد همه را آشفته نموده. کسی هم جوابگوی شرایط ایجاد شده نیست. مدیر مرکز در دسترس نیست و همان مرد جوانی که اسامی را یادداشت می نماید به همه جواب می دهد. پیرمرد و پیرزن ها برای دریافت نوبت و تحویل کارت ملی او را قسم می دهند اما او در پاسخ به التماس هایشان با صدای تندی می گوید: ثبت نام جدید انجام نمی گردد. آنهایی هم که الان صدا می زنم از چند ساعت پیش ثبت نام نموده اند. کسی دیگر را هم راه نمی دهم. او به اطلاعیه وزارت بهداشت که روی دیوار قرار گرفته اشاره می نماید که تأکید نموده، قبل از مراجعه در سامانه ثبت نام انجام گردد و در زمان مقرر مراجعه گردد. اما گوش کسی به این حرف ها بدهکار نیست. همان مرد جوان می گوید چاره ای جز واکسیناسیون این افراد نیست. یکی دیگر از متصدیان مرکز هم به مردم می گوید اطلاعیه ها را بخوانند و به وسیله سامانه ثبت نام نمایند، چرا این همه راه را می آیند و ساعت ها معطل می مانند؟ با وجود این شرحات، اما در این مرکز هم مانند سایر مراکز منتخب بهداشت، واکسیناسیون خارج از نوبت در حال اجراست و مردم می توانند از ساعت 5 یا 6 صبح برای ثبت نام مراجعه نمایند.

واکسیناسیون روزانه برای 5 هزار سالمند با 100 کادر درمان

در مرکز ایران مال هم تزریق واکسن کرونا از 7 صبح شروع می گردد و تا 4 بعد از ظهر ادامه دارد. مراجعه زیاد است اما با توجه به فضای موجود ازدحامی شکل نگرفته است. جمعیت زنان کمتر از مردان است و در کمتر از 5 دقیقه واکسینه می شوند. کریمیان، مسئول اورژانس بازار عظیم ایران مال درباره ظرفیت واکسیناسیون در این مرکز به همشهری می گوید: از زمان راه اندازی مرکز تا به امروز در بعضی روزها تا 5 هزار نفر هم واکسینه شده اند و تقریبا حدود 100 نفر کادر درمان برای تزریق واکسن و جوابگویی به مراجعان در مرکز حضور دارند.

او درباره فیلم منتشرشده از شلوغی در این مرکز هم شرح می دهد: میزان مراجعه به این مرکز بالاست. هم اکنون تمام افراد بالای 70سال واکسینه می شوند. البته با توجه به این که جامعه آماری در سنین پایین تر بیشتر است تدابیری برای افزایش کادر درمان در نظر گرفته ایم؛ چرا که در این مرکز ظرفیت واکسیناسیون بیشتر را هم داریم.

مسئول جوابگویی به سؤالات بیماران هم می گوید: هم اکنون تنها واکسن سینوفارم در این مرکز تزریق می گردد و تمام سالمندان بالای 70 سال می توانند برای دریافت واکسن به این مرکز مراجعه نمایند. حتی درباره افرادی هم که زمان تزریق دوم آنها رسیده در صورت موجود و یکسان بودن واکسن دوز اول، تزریق برای این افراد هم صورت می گیرد.

25 اردیبهشت بود که اعلام شد عظیم ترین مرکز واکسیناسیون در مجتمع ایران مال افتتاح شده است. از همان روزهای اول اما همین مرکز با صف های طولانی تزریق واکسن روبرو شد؛ صف هایی بدون رعایت پروتکل های بهداشتی آن هم از سوی سالمندانی که از ترس ابتلا به کرونا به این مرکز پناه آورده بودند تا زودتر از موعد و خارج از فهرست انتظار مراکز بهداشت، واکسینه شوند. روز گذشته نادر توکلی که معاون درمان ستاد کرونای استان تهران است به ایلنا گفت که در مرکز واکسیناسیون ایران مال، یک فراخوان غیر رسمی برای افراد 70 سال به بالا داده شده که جزو سند ملی واکسیناسیون نبودند. همین مسئله سبب شد تا افراد زیادی به این مراکز مراجعه نمایند و صف های طولانی شکل گیرد. به گفته او بر همین اساس تصمیمی گرفته شد تا زمان واکسیناسیون افراد 65سال به پایین، واکسیناسیون تنها به وسیله سامانه نوبت دهی وزارت بهداشت انجام گردد.

مراکزی با آدرس های اشتباه و سرگردانی مردم

دردسر دیگر سالمندان، آدرس های اشتباه بعضی مراکز سلامت است. اسامی بسیاری از مراکز در فهرست است اما آدرس ها اشتباه است. در بعضی از مراکز هم آدرس تغییر نموده و فروشنده ها و مغازه داران آدرس جدید را به مردم اعلام می نمایند. نمونه آن مرکز سلامتی است که در محدوده خیابان یوسف آباد قرار گرفته است و هیچ تابلو یا اطلاعیه ای مبنی بر تغییر آدرس بر در و دیوار آن نیست. 3 سال است که مرکز بهداشت از اینجا رفته و نمی دانم چرا الان به نام مرکز واکسیناسیون اعلامش نموده اند. چند خیابان پایین تر واکسن می زنند و بروید ببینید که چه ازدحامی است؟ این را یکی از مغازه داران به همشهری می گوید. در کنار مراکز سلامت، سوله هایی هم برای واکسیناسیون اختصاص داده شده است؛ سوله های مدیریت بحران شهرداری ها. در این سوله ها پایگاه های تجمیعی واکسیناسیون کرونا راه اندازی شده است. صبح دیروز نخستین پایگاه در منطقه 5 تهران افتتاح شد و در همان ساعت ابتدایی و پیش از افتتاحیه هم جمعیت قابل توجهی برای واکسن به این مرکز مراجعه کردند. کسانی که در پایگاه های سلامت منطقه ثبت نام نموده و به آنها اعلام شده بود که روز گذشته می توانند برای واکسن مراجعه نمایند. هاله احمدنیا، رئیس مرکز بهداشت شمال غرب درباره افتتاح این مرکز به همشهری می گوید: مسئولیت رسیدگی و نظارت بر بهداشت مناطق 2، 5 و 6 تهران را بر عهده داریم و دیروز نخستین مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در منطقه 5 را افتتاح کردیم. این مرکز در خیابان سازمان برنامه جنوبی، خیابان هفدهم شرقی واقع شده و واکسیناسیون کرونا بر اساس رده های سنی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در این مرکز انجام می گردد.

او با اشاره به ارائه خدمات واکسیناسیون کرونا از سوی 7 مرکز بهداشتی در منطقه 5 می گوید: در این مراکز فضای فیزیکی کم است و نگرانی از انتقال کرونا همچنان وجود دارد. به همین دلیل بر اساس دستور مقام عالی وزارت قرار شد در تمام مناطق شهری فضاهای عظیمی برای واکسیناسیون کرونا در نظر گرفته گردد که فضای خوبی داشته باشند و مردم با برخورداری از امکانات رفاهی بتوانند واکسن دریافت نمایند. در اینجا ما برای مردم منطقه 5 آمادگی داریم و هر کدام از سالمندان منطقه که بالای 74 سال سن داشته باشند می توانند با مراجعه به این مرکز واکسن دریافت نمایند. آنها باید هنگام مراجعه کارت ملی خود را همراه داشته باشند و متصدیان ما در مرکز تعیینات این افراد را در سامانه سینا ثبت می نمایند.

احمدنیا ساعت کار این مرکز را از ساعت 8 تا 14 اعلام می نماید: در نظر داریم با اعلام رده های سنی پایین تر ساعت کاری مرکز را هم افزایش دهیم که تا ساعت 16 و در صورت احتیاج تا ساعت 20 هم خدمات رسانی صورت خواهد گرفت. هم اکنون در این مرکز واکسیناسیون بیش از 600نفر در دو شیفت روزانه پیش بینی شده است.

او درباره ازدحام سالمندان در بعضی مراکز بهداشتی هم شرحاتی می دهد: مردم با وجود این که ساعت کاری مراکز بهداشت از 8 صبح است، ساعت 3 و 4 صبح مراجعه می نمایند و نگران تمام شدن واکسن هستند. مردم نگران نباشند و اگر بعد از افتتاح این مرکز باز هم همچنان شلوغی ها وجود داشته باشد افتتاح دو مرکز دیگر هم در دست اقدام است. این دو مرکز بازدید شده و در حال تجهیز هستند.

واکسیناسیون خودرویی به یاری آمد

در شرایطی که واکسیناسیون در مراکز سلامت با صف های شلوغ و هرج و مرج ادامه دارد، هر روز به تعداد مراکز واکسیناسیون خودرویی اضافه می گردد. نخستین مرکز واکسیناسیون خودرویی، 19 اردیبهشت در پارک جنگلی سرخه حصار راه اندازی شد. بعد از آن مراکز دیگری در باغ پرندگان و بوستان ولایت افتتاح شدند. استادیوم تختی هم مرکز واکسیناسیون خودرویی اش را از اواخر اردیبهشت افتتاح کرد. این مراکز اما تنها به تهران محدود نشدند و در سایر شهرها مثل مشهد، اراک، اهواز و شیراز هم راه اندازی شدند. تأکید مسئولان بر نوبت دهی برای واکسیناسیون بدون مراجعه حضوری است. پیش از این وزارت بهداشت در اطلاعیه های مختلفی از مردم به ویژه گروه های سنی اولویت دار خواسته بود که ابتدا در سایت salamat.gov.ir ثبت نام نمایند و بعد از آن منتظر پیامک و تماس ها باشند. روز گذشته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد که حدود 5.5میلیون دوز واکسن در سطح کشور توزیع شده و تا به امروز بیش از 2 میلیون و 700 هزار نفر هم واکسینه شده اند. نزدیک به 75درصد واکسیناسیون افراد بالای 80 سال صورت گرفته، 75 سال به بالاها از هفته قبل شروع شده اند و از این هفته هم 70 سال به بالاها، در اولویت قرار گرفته اند. کسانی هم که از واکسیناسیون جا مانده اند در گروه های بعدی می توانند واکسینه شوند. به گفته علیرضا رئیسی، افرادی که امروز ثبت نام نمایند، فردا برایشان پیامک می آید و زمان و مکان تزریق شان تعیین می گردد. بر اساس اعلام او، از یکشنبه هفته آینده واکسیناسیون افراد بالای 65 سال هم شروع می گردد و 10 روز بعد، افراد بالای 60 سال. او از مردم خواست تا اگر برایشان پیامک نیامده به هیچ مرکزی مراجعه ننمایند. در آخرین اطلاعیه وزارت بهداشت آمده افراد متولد 1330 به قبل یعنی 70سال به بالا، اول باید در سامانه سلامت ثبت نام نمایند تا به آنها نوبت داده گردد.

سهمیه واکسن سالمندان در گروه سنی 75 سال به بالا که پیروز به دریافت واکسن نشده اند محفوظ است و با اعلام گروه های سنی جدید، از بین نمی رود. بر اساس اعلام وزارت بهداشت، فاز دوم واکسیناسیون کرونا در کشور به ترتیب شامل سنین 80 سال به بالا، 75 تا 80، 70 تا 75، 65 تا 70 و بیماران زمینه ای و صعب العلاج خواهد بود که در این فاز افراد سالمند گروه هدف 7.2میلیون نفر هستند و به همین میزان هم بیماران زمینه ای وجود دارند. بر همین اساس هم گفته شده که فاز دوم واکسیناسیون کرونا تا اواخر خرداد و اوایل تیرماه طول می کشد و در این فرآیند، حدود 14میلیون نفر واکسینه می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 15912

به "چرا منتظر تماس و پیامک وزارت بهداشت بمانم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا منتظر تماس و پیامک وزارت بهداشت بمانم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید