هاله مرموز پیرامون راه شیری چیست؟

به گزارش بانیما، هنگامی که کهکشان های کوچک تر به راه شیری نزدیک می شوند، این هاله در فضا کش آمده و از جریان ماژلانی دور می شود.

هاله مرموز پیرامون راه شیری چیست؟

دانشمندان سرانجام توانسته اند دلیل وجود هاله مرموزی که اطراف کهکشان ما می چرخد را توضیح دهند

میلیارد ها سال پیش، کهکشان راه شیری دو کهکشان کوچک تر به نام های ابر های ماژلانی عظیم و کوچک را به خود جذب کرد. با دست اندازی کهکشان ما به این ابرها، جریان عظیم گاز موسوم به جریان ماژلانی از آن ها نشات می گیرد و نیمی از آسمان شب را می پوشاند که با چشم غیرمسلح قابل رویت است.

اخترشناسان هرگز از نحوه ایجاد این جریان عظیم با چنین توده ای اطمینان نداشته اند. در مجموع این توده یک میلیارد برابر توده خورشید است که توجیهی برای آن وجود ندارد.

اما اکنون پژوهشگران کشف کرده اند که یک هاله گاز گرم اطراف ابر های ماژلانی را احاطه کرده است که آن را مثل یک پیله حفظ می کند. این گاز ها ابر های ماژلانی را از گزند هاله کهکشان راه شیری حفظ کرده است و تا حد بسیاری علت وجودی توده ابر را توضیح می دهد.

هنگامی که کهکشان های کوچک تر به راه شیری نزدیک می شوند، این هاله در فضا کش آمده و از جریان ماژلانی دور می شود. پژوهشگران کشفیات خود را در نشریه نِیچِر منتشر کرده و گفته اند الگو های پیشین در مورد نحوه احتمالی شکل دریافت جریان ماژلانی نادرست بوده است.

النا دونگیا، استاد اخترشناسی دانشگاه مدیسون غربی که بر این پژوهش ها نظارت داشته می گوید: به همین دلیل ما راهکار دیگری ارائه کرده ایم که به بهترین شکل توده جریان ماژلانی را که بسیار سریع است، توضیح می دهد. هنوز تحقیقات بیشتری در این مورد باید انجام شود از جمله آزمایش این فرضیه که اگر این ابر ها چنان که در این پژوهش گفته شده شکل گرفته اند، پس تلسکوپ فضایی هابل باید بتواند هاله گازی که آن را احاطه کرده ببیند.

اندرو فاکس، یکی از مولفان این گزارش و اخترشناس در انستیتوی علوم تلسکوپ فضایی که هابل را کنترل می کند، می گوید: این جریان یک معمای 50ساله است. ما هرگز نتوانسته ایم توضیحی کامل از منشاء آن بدهیم. بسیار هیجان انگیز است که اکنون به پاسخ این معما نزدیک شده ایم.

منبع: ایندیپندنت

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 11953

به "هاله مرموز پیرامون راه شیری چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هاله مرموز پیرامون راه شیری چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید