نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

به گزارش بانیما، ناخن جویدن می تواند موجب انتقال باکتری ها و ویروس ها از ناخن ها به دهان شما شده که این شرایط نیز خطر ابتلا به بیماری و عفونت را افزایش می دهد.

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران به نقل از وری ول نوشت: جویدن ناخن ممکن است همانند عادتی بی ضرر به نظر برسد، اما واقعیت چیز دیگری است. به گفته آموزشگاه درماتولوژی آمریکا، همراه با آسیبی که به ناخن ها می رسد، ناخن جویدن مداوم می تواند به بافتی که در رشد ناخن ها نقش دارد نیز آسیب وارد کند.

ناخن جویدن ممکن است برای سلامت دهان و دندان شما نیز مضر باشد. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، افزون بر خطر شکستن دندان، این عادت می تواند محرکی برای مسائل دردناک فک باشد. حالت ناخن جویدن می تواند فشار بیش از حد روی مفصل وارد نموده و در نهایت به اختلال در عملکرد فک منجر گردد. همچنین، ناخن جویدن می تواند موجب انتقال باکتری ها و ویروس ها از ناخن ها به دهان شما شده که این شرایط نیز خطر ابتلاء به بیماری و عفونت را افزایش می دهد.

افراد بسیاری در سراسر دنیا با مساله ناخن جویدن مزمن روبرو هستند. در ادامه با بعضی رفتارهای سالم که می توانند جایگزین این عادت ناخوشایند و مضر شوند بیشتر آشنا می شویم.

درمان های خانگی برای توقف ناخن جویدن

برای مقابله با ناخن جویدن مزمن روش های مختلفی را می توان مد نظر قرار داد. به عنوان مثال، انجمن دندانپزشکی آمریکا مواردی مانند کوتاه نگه داشتن ناخن ها، استفاده از لاک ناخن تلخ مزه و پوشیدن دستکش را برای پیشگیری از ناخن جویدن را توصیه نموده است.

مدیریت استرس

استرس روزانه یکی از بزرگترین عواملی است که در ناخن جویدن مزمن نقش دارد. برای کاهش استرس و اضطراب می توانید تکنیک هایی مانند مدیتیشن، یوگا، کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی، تنفس عمیق و تصویرسازی ذهنی راهنمایی شده را مد نظر قرار دهید. این قبیل تکنیک ها نه تنها به ترک عادت ناخن جویدن یاری می نمایند، بلکه ممکن است سلامت و تندرستی کلی شما را نیز بهبود ببخشند. به عنوان مثال، مطالعه ای که در نشریه Mindfulness منتشر شد، نشان داد که جلسات کوتاه هاتا یوگا و مدیتیشن ذهن آگاهی می توانند به طور قابل توجهی عملکرد مغز و سطوح انرژی انسان را افزایش دهند.

نوشیدن چای های آرامش بخش

بسیاری از چای ها حاوی گیاهان دارویی هستند که می توانند به کاهش استرس یاری نموده و از این رو، احتمال ناخن جویدن را کاهش دهند. برای یاری به کسب آرامش بیشتر، می توانید نوشیدن چای های گیاهی مانند بابونه، گل ساعتی و بادرنجبویه را مد نظر قرار دهید.

از بین بردن محرک ها

استرس تنها مساله روانشناختی نیست که با ناخن جویدن مزمن پیوند خورده است. در مطالعه ای که در نشریه Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry منتشر شد، پژوهشگران به این نکته اشاره داشتند افرادی که به راحتی کسل، مأیوس، و یا بی قرار می شوند، احتمال بیشتری دارد گرفتار رفتارهای وسواسی مانند ناخن جویدن مزمن و کندن پوست و مو شوند.

برای اینکه معین کنید چه چیزی عادت مضر شما را تغذیه می نماید، یک دفتر وقایع روزانه درست نموده و هر زمان که احتیاج به ناخن جویدن را احساس می کنید، وضعیت روانی خود را ثبت کنید. زمانی که الگویی را شناسایی کردید، شرایط خود را با اقداماتی که در راستای مقابله با محرک ها انجام می دهید، تغیر دهید. به عنوان مثال، اگر هنگامی که جلوی تلویزیون نشسته اید به جویدن ناخن تمایل دارید، رفتن به پیاده روی یا مطالعه یک کتاب را به جای آن مد نظر قرار دهید.

استفاده از روغن چریش

به عنوان جایگزینی برای لاک ناخن تلخ مزه، بعضی افراد که به جویدن ناخن عادت دارند، استفاده از مواد طبیعی مانند روغن چریش را مد نظر قرار می دهند. این روغن که از دانه های یک درخت همواره سبز بومی هند به دست می آید می تواند به واسطه محتوای اسیدهای چرب خود، مانند اسید اولئیک و اسید لینولئیک پوست را نیز تغذیه کند.

جویدن آدامس بدون قند

جویدن آدامس هایی که در آنها از جایگزین های شکر مانند زایلیتول استفاده شده است می تواند به ترک عادت ناخن جویدن یاری کند. اما باید به این نکته اشاره داشت که آدامس جویدن راهبردی ایده آل برای افراد مبتلا به بیماری هایی مانند اختلال مفصل فکی گیجگاهی محسوب نمی گردد زیرا جویدن بیش از حد می تواند موجب تشدید درد این بیماری گردد.

آیا باید از درمان های خانگی برای توقف ناخن جویدن بهره ببرید؟

در شرایطی که درمان های خانگی برای بسیاری از افراد مبتلا به ناخن جویدن مزمن مفید هستند، بعضی افراد ممکن است به درمانی جامع تر احتیاج داشته باشند. در حقیقت، انجمن دندانپزشکی آمریکا هشدار می دهد که در بعضی موارد، ناخن جویدن ممکن است نشانه ای از یک مساله احساسی یا روانشناختی جدی تر باشد. اگر کوشش های شما برای ترک ناخن جویدن کم اثر یا بی اثر هستند، در کوتاه ترین زمان ممکن با یک پزشک مشورت کنید.

تا زمانی که عادت ناخن جویدن خود را به طور کامل ترک ننموده اید، شستشوی منظم دست ها و پاکسازی هر چیزی که زیر ناخن ها قرار دارند را نباید فراموش کنید.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 1887

به "نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید