علائم جدید کرونا؛ به دردهای شکمی و گوارشی دقت کنید!

به گزارش بانیما، ایسنا/ یک پزشک عمومی با اشاره به ظهور علائم جدیدی از ویروس کرونا گفت: با چرخشی که ویروس پیدا کرد با علائمی همچون مسائل گوارشی و دردهای شکمی و دل پیچه بروز پیدا می نماید.

علائم جدید کرونا؛ به دردهای شکمی و گوارشی دقت کنید!

سیدرحیم سیدپور با بیان اینکه از ویروس کرونا اطلاعات زیادی در دست نیست چراکه ویروسی با ساختمان ژنتیکی جدید بوده و در کل جهان هم مطالعات زیادی روی آن انجام نشده است، اظهار کرد: از زمانی که این ویروس شیوع پیدا کرد به حالت های مختلفی چرخیده و علائم مختلفی را از خود بروز داده است.

وی توضیح داد: ویروس ها براساس سازمان ژنتیک خود و با توجه به اینکه تمایل به کدام بخش از بدن داشته باشند و گیرنده های آن ها در کدام بخش از بدن راحت تر خود را مستقر نمایند، علائم بالینی نشان می دهند.

این پزشک عمومی با اشاره به اینکه ویروس کووید 19 در بدو تهاجم خود بیشتر با تظاهرات بالینی علائم تنفسی خود را نشان داد، گفت: بیمار در کنار تب و لرز دچار سرفه های خشک و تنگی نفس بود، کم کم علائم دیگری که آنچنان شناخته شده نبود همانند سردرد، کوفتگی و دردهای عضلانی از ویروس کرونا بروز کرد و به سمت علائم انفلونزا رفت.

سیدپور از دست حس بویایی را از دیگر علائم جدید مبتلایان به ویروس کرونا برشمرد و ادامه داد: بعضی از افرادی که مراجعه می کردند در اظهارات خود می گفتند که بویی را حس نمی نمایند.

وی تظاهرات بالینی گوارشی را از علائم جدید بیماران دانست و گفت: این بیماران سرفه نمی نمایند بلکه بیشتر با تب، لرز، دردهای شکمی و شکم پیچ و مدفوع شل مراجعه می نمایند که ابتلا به ویروس کرونا پیدا نموده اند.

این پزشک عمومی با اشاره به اینکه منتظر هستیم ببینیم این ویروس در آینده با چه تظاهرات بالینی خود را نشان می دهد، اضافه کرد: در حال حاضر این ویروس با توجه به چرخش های مختلفی که داشته است و از میزبان های مختلف وارد بدن بیماران جدید می گردد و تغییر پیدا می نماید.

سیدپور ادامه داد: در حال حاضر بیشتر بیمارانی که مراجعه می نمایند در قالب تظاهرات شکمی، درد شکمی و تهوع، کوفتگی و تب و لرز هستند.

وی با تاکید بر اینکه همه اشکال بالینی این ویروس می تواند خطرناک باشد، گفت: بسته به اینکه آیا بیمار بستر بیماری زمینه ای خاصی دارد یا خیر، شدت این بیماری بروز پیدا می نماید.

این پزشک عمومی گفت: در بیماری های تنفسی به دلیلی اینکه فرصت کمتری برای مقابله با ویروس وجود دارد ممکن است خطر مرگ و میر بیشتر بوده اما در سایر تظاهرات بالینی بیمار، شاید فرصت بیشتری برای مقابله با ویروس وجود داشته باشد.

سیدپور تاکید نمود: برای این ویروس نه تنها در ایران بلکه در کل جهان درمانی وجود ندارد و درمان هایی که انجام می گردد بیشتر درمان حمایتی از بیمار هست تا بدن فرصت غلبه بر این ویروس را پیدا کند، در گذشته با توجه به تظاهرات بالینی تنفسی که وجود داشت فرصت زیادی دست نمی داد که بدن بتواند به نوعی با ساخت انتی بادی هایی برای تقویت سیستم ایمنی مقابله کند و راه ویروس را سد کند.

وی توضیح داد: در حال حاضر وارد گوارش شده و عملا مقداری بدن فرصت بیشتری پیدا می نماید که بتواند سیستم های ایمنی خود را تقویت کند و برای مقابله با ویروس خود را آماده گردد، در کنار آن ابزارهای حمایتی مانند داروها می تواند یاری کند تا بیمار را به مدت طولانی تری نگاه داشت تا بدن بر ویروس غلبه کند و دوره خود را سپری کند.

این پزشک عمومی اضافه کرد: در اوایل ورود بیماری کووید 19 بیشتر بیماران به خاطر درگیری تنفسی و قلبی فوت می کردند، در حال حاضر با توجه به تغییر ژنی که پیدا نموده است حمله ویروس به سمت قلب کمتر شده است.

سیدپور گفت: اما این بدان معنا نیست که ویروس از بین رفته است، بلکه در حال چرخش است و در جامعه وجود دارد.

وی رعایت موازین بهداشتی را از دیگر علل کاهش شدت بیماری دانست و یادآور شد: در گذشته به علت عدم آگاهی مردم این ویروس شیوع بیشتری داشت اما در حال حاضر نشست های جمعی کمتر شده است و مراقبت هایی که از خود می نمایند با رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک و دستکش شیوع کمتری پیدا نموده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همگردی
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 9967

به "علائم جدید کرونا؛ به دردهای شکمی و گوارشی دقت کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم جدید کرونا؛ به دردهای شکمی و گوارشی دقت کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید