رفتارهای متفاوتِ کرونا ، شرط برگزاری لیگ فوتبال

به گزارش بانیما، معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه ویروس کرونا در حال تغییر است و رفتارهای متفاوتی را از خودش نشان می دهد که در کشورهای مختلف و کشور ما هم دیده شده است، گفت: برخلاف پیش بینی های روز دنیا که قرار بود تابستان آرامی داشته باشیم، تابستان بد و داغی از نظر کرونا داریم و اگر ویروس H1N1 با کرونا مخلوط شود، ممکن است عواقب بسیار بدی داشته باشد.

رفتارهای متفاوتِ کرونا ، شرط برگزاری لیگ فوتبال

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی با اشاره به اجباری شدن استفاده از ماسک در اماکن عمومی از امروز، گفت: وظیفه اجرای این موضوع را ارائه دهندگان خدمت بر عهده خواهند داشت. به این صورت که در ادارات مسئولان و روسای ادارات، در مترو مسئولان مترو و... و. مسئولیت اجرای این موضوع را برعهده خواهند داشت و در عین حال نکته مهم تر این است که به کسانی که ماسک ندارند، ارائه خدمت انجام نمی شود. از طرفی هم اگر کارمندی ماسک نداشته باشد، برایشان غیبت زده شده و برگردانده می شوند.

افزایش 2.5 برابری درخواست مردم برای استفاده از ماسک

وی اضافه کرد: اصلی ترین ضمانت اجرا برای استفاده کردن از ماسک، خواست عمومی مردم است. در چند روز گذشته استفاده از ماسک در سطح شهر تهران بین دو تا 2.5 برابر بیشتر شده است. متاسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی در محل های ارائه دهنده خدمات و صنوف و همچنین در سطح کشور کاهش یافته بود. این درحالی است که همچنان فکر می کنیم که بیشتر مردم رعایت متوسط یا بالایی را دارند. به هر حال درصد قابل توجهی از مردم خروج از منزل را محدود کردند، مهمانی و رفت و آمد ندارند، یک جمعیت 14 میلیونی دانش آموزان و 4.5 میلیونی دانشجویانی که تعطیل شدند، ترددی ندارند و همه این موارد مهم است. دومین ضمانت اجرایی رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک، تاکید مسئولان ادارات خواهد بود. نظارت این اقدام را در حلقه اول وزارت کشور و کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا برعهده دارد و با چهار لایه که ما طراحی کردیم در وزارت بهداشت هم این نظارت انجام می شود. بر این اساس ما ناظر می فرستیم و هم سامانه 190 ما آماده گزارش های مردمی است و هم از طریق بارکدی که برای مشاغل مختلف تعریف شده، مردم می توانند نظارت را انجام دهند.

حریرچی ادامه داد: به هر حال کشور ما کشور بزرگی است و 83 میلیون جمعیت دارد که شرایطش با کشوری مانند هلند که از خوزستان کوچکتر است، متفاوت است. اکنون کشور آمریکا دچار قله یا پیک دوم شده و روز گذشته 55 هزار مورد ابتلای جدید را شناسایی کرده بود. در منطقه ما کشور پاکستان و عربستان تعداد مواردشان به سرعت رو به افزایش است و تعداد موارد در عربستان به 220 هزار نفر رسیده بود. در کشور ما بسیاری از استان ها مانند خوزستان، هرمزگان، بوشهر، آذربایجان غربی و شرقی و کردستان و کرمانشاه در اسفند و فروردین شرایط آرامی داشتند و اکنون موج اول را طی می کنند. در عین حال ما نگران استان هایی هستیم که هنوز موارد زیادی نداشتند و ممکن است در آینده نزدیک دچار موارد زیاد بیماری شوند. مانند استان فارس و ... بنابراین استان ها و کشورهای مختلف باید به تعبیری بدهی هایشان را به کرونا از نظر ابتلا بپردازند، اما کشور و استانی پیروز است که بتواند این افزایش موارد را تا زمان کشف واکسن به تعویق بیندازد تا آسیب دیدگان به کمترین میزان ممکن برسد.

همچنان در موج اول کرونا هستیم

حریرچی همچنین گفت: اگر استان یا کشوری شش ماه را به صورت طبیعی و با میزان بیماری اندک طی کرده باشد، به نوعی پیروزیت محسوب می شود. یعنی یک چهارم از این دو سال را طی کرده است. استان هایی مانند فارس هستند که موج اول قابل توجهی نداشتند و امیدواریم همچنان بتوانند مدیریت کنند. بر همین اساس هنوز شرایط فعلی را موج دوم تلقی نمی کنیم و هنوز از نظر خصوصیات اپیدمیولوژیک در موج اول بیماری به سر می بریم. متاسفانه مدت زمان قابل توجهی است که میزان فوتی هایمان سه رقمی شده و حدود 150 فوت است که همراه هر یک از این فوتی ها تعداد زیادی بستری و موارد سرپایی وجود دارد.

چرایی افزایش آمار فوتی های کرونا

وی ادامه داد: زمانیکه میزان فوتی ها دو رقمی شده بود، در حال برنامه ریزی برای رساندن میزان موارد فوت به زیر 10 نفر بودیم. منتها دو اتفاق مهم رخ داد؛ یکی اینکه ما باید مانند سایر کشورها بازگشایی ها را داشته باشیم و فرایند بازگشت فعالیت های نزدیک به عادی را به خاطر معیشت مردم داشته باشیم که بیشتر کشورها این را کار را انجام دادند و قابل قبول است. البته عوارض خودش را هم دارد. به این معنا وقتی بازگشایی انجام می شود، قاعدتا میزان روبروه را به میزانی افزایش می دهد. این افزایش روبروه تعداد موارد ابتلا، بستری و مرگ را افزایش می دهد.

تهران در شرایط هشدار

حریرچی همچنین گفت: تعطیلی یکپارچه کشوری به نفع نیست. در اسفند و فروردین هم که تعطیلی ها را داشتیم، استان های جنوبی ما درگیر نبودند، اما عوارض تعطیلی ها را تحمل کردند. بهترین الگو که در ستاد ملی کرونا تصویب شده، الگوی شهرستانی در قالب تصمیم گیری استانی است. در حال حاضر به 9 استان مجوز داده ایم تا شهرستان هایی که شرایط شان قرمز تشخیص داده شده، مشاغل سطح سه و چهار را تعطیل کرده اند. مشاغلی مانند رستوران ها، قهوه خانه ها، سالن های سینما، تئاتر، مصلی ها و مساجد نیز در این استان ها تعطیل شدند بنابراین ممکن است تعطیلی ها بازشود. همانطوری که در 9 استان تعطیلی ها برگشته است، اما بسته به شرایط استان ها و به صورت هفتگی تصمیم گیری می شود. شهر تهران هنوز در شرایط قرمز قرار نگرفته، اما در مرحله هشدار است. باید توجه کرد که رقم تهران در مرحله هشدار هم می تواند از چند استان قرمز هم بیشتر باشد، به دلیل مخرج بالاتری که نسبت به استان های دیگر دارد. ضمن اینکه به دلیل تراکم فوق العاده بالایی که در شهر، استان و حاشیه تهران داریم و استان البرز هم متصل به تهران طبقه بندی می شود، رقم های جزیی افزایش می تواند به صورت تصاعدی و انفجاری افزایش یابد. بر همین اساس اگر لازم باشد، احتمال تعطیلی برخی رده های شغلی در سطح سه و چهار در تهران هم وجود دارد.

ممنوعیت مراسم عروسی و عزا در 9 استان

وی با اشاره به ابتلا به کرونا در مراسم های عروسی و عزاداری، گفت: در برخی استان ها و حداقل در 9 استان انجام مراسم عروسی و مراسم ترحیم ممنوع شده است. متاسفانه در سه ماه بین ماه رمضان و محرم طبق فرهنگ برخی مردم این مراسم را انجام می دهند. در بخش آی سی یو قفسه صدری بیمارستان امام خمینی (ره) آقایی بود که دو روز بعد از عروسی اش مبتلا شده بود و حالا راه تنفسی او را از گلو باز کردند و در شرایط بسیار سختی قرار داشت و بسیار بدحال بود. برگزاری برخی مراسم ها هیچ توجیهی ندارد. استاندارد خوزستان اعلام می کردند که تعداد زیادی برای مراسم های ترحیم جمع می شوند. به هر حال فرهنگ مردم خوزستان، لرستان و... برای همدردی با یکدیگر بسیار بالا و غنی است، اما عوارض آن در این شرایط وجود دارد. باید توجه کرد که در حال حاضر بسیاری از مردم عالم بی عمل شدند. 95 تا 97 درصد مردم می دانند، اما عمل نمی کنند. 50 تا 60 درصد مردم هم بینش درستی دارند.

احتمال ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا

حریرچی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، تاکید کرد: نکته کلیدی این است که پیر، میانسال، جوان، نوجوان و کودک از نظر ابتلا در معرض ابتلای یکسانی قرار دارند. در بچه ها و نوجوانان و جوانان علائم بیماری کم یا بی علامت است، اما احتمال ابتلای آنها با سایر افراد برابر است، اما از آنجایی که متوجه بیماری نمی شوند، احتمال انتقال بیماری از سوی آنها بالاتر است. بررسی هایی که انجام دادیم از 10 درصد تا 20 درصد و حتی در مواردی 50 درصد در برخی استان ها که اپیدمی آن ها زودتر شروع شده، فرایند ابتلا را داشته ایم. آمارهایی در حد ابتلای 15 تا 20 درصد جمعیت و عددهای 15 تا 18 میلیون، عجیب و غریب نیست، اما قبلا فکر می کردیم که افرادی که مبتلا می شوند، ایمنی طولانی تری دارند، اما متوجه شدیم که اینطور نیست. با توجه به اینکه اکنون ثابت شده که سطح سرمی آنتی بادی خصوصا در افراد کم علامت در عرض سه ماه کاهش می یابد، احتمال ابتلای مجدد افراد وجود دارد.

وی با بیان اینکه امیدواریم تعداد فوتی هایمان در حد سه رقمی پایین باقی بماند و حتی کمی نزولی باشد، گفت: در عین حال افزایش فوتی ها تا رقم های 200 مورد هم متاسفانه بعید نیست.

ابتلا به کرونا انگ نیست

حریرچی درباره مخفی کردن ابتلا به کرونا از سوی برخی مبتلایان، گفت: متاسفانه این موضوع ایجاد شده و برخی فکر می کنند که کرونا نوعی انگ و عار است. باید توجه کرد که کسانی که مبتلا می شوند، بیشترا قربانی هستند که از افراد دیگری بیماری به آنها منتقل شده است. وقتی تست فردی مثبت شود، به خانه او مراجعه می کنیم و گاهی با برخورد بد افراد روبرو می شویم. در برخی استان ها فردی فوت کرده اما در اعلامیه نوشتند که متوفی بیماری قلبی داشت و منظورشان این است که کرونا نداشت. مردم باید بدانند که این تصور منجر به تاخیر در درمان می شود.

شرط برگزاری لیگ فوتبال

وی درباره برگزاری لیگ فوتبال نیز گفت: ما پروتکلی در این زمینه داریم. طبق پروتکل اگر تعداد بازیکنان و اعضای یک تیم که به کرونا مبتلا شده اند از یک تعدادی بیشتر شود، آن تیم مسابقه نمی دهد و بازی به تعویق می افتد. اگر پایدارتر و طولانی تر شود، تصمیمات دیگری اتخاذ می شود.

حریرچی درباره شرایط تامین ماسک نیز گفت: خوشبتانه تعداد تولید ماسک در کشور به میزان بسیار زیادی افزایش یافته است و حتی گاهی مجوز صادرات را هم ارائه داده ایم. در حال حاضر ادارات و ارائه دهندگان خدمات وظیفه طلب استفاده از ماسک را دارند و وزارت صمت هم وظیفه تامین ماسک را بر عهده دارد. در عین حال مردم می توانند در خانه هایشان با چند تکه پارچه ماسک خانگی برای خودشان درست کنند. استفاده از هر نوع ماسکی که سه لایه باشد، اعم از پارچه ای و... موثر است. استفاده از ماسک وظیفه اجتماعی ما محسوب می شود. دولت و وزارت صمت در حال تهیه است، اما مردم حتما از ماسک استفاده کنند.

رفتارهای متفاوت ویروس کرونا / نگرانی ها درباره آنفلوآنزا و تدارک وسیع واکسن

وی درباره جهش ویروس کرونا نیز گفت: ویروس کرونا در حال تغییر است و رفتارهای متفاوتی را از خودش نشان می دهد که در کشورهای مختلف و کشور ما هم دیده شده است و به تعبیر وزیر بهداشت شتر، گاو، پلنگی است که پیچیدگی های خودش را دارد. ویروس جدید آنفلوآنزا و شبه آنفلوآنزایی در چین دیده شده که قابلیت ابتلای وسیع انسان را دارد، اما هنوز به این مرحله نرسیه است. در عین حال نگران ویروس H1N1 معمولی هم هستیم. بر همین اساس برای تامین واکسن و گسترش تزریق واکسن به گروه های پر خطر تدارک وسیعی دیده ایم.

تابستان داغ کرونا

وی گفت: برخلاف پیش بینی های روز دنیا که قرار بود تابستان آرامی داشته باشیم، تابستان بد و داغی از نظر کرونا داریم و اگر ویروس H1N1 با کرونا مخلوط شود، ممکن است عواقب بسیار بدی داشته باشد. نکته کلیدی این است که راه حل مقابله با ویروس با بیمارستان و دارو نیست، اما راه حل مقابله با ویروس پیشگیری و اقدامات بهداشتی است و باید هوشیار بوده و تغییر رفتار دهیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 10627

به "رفتارهای متفاوتِ کرونا ، شرط برگزاری لیگ فوتبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتارهای متفاوتِ کرونا ، شرط برگزاری لیگ فوتبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید