خندوانه مِلک شخصی رامبد جوان نیست

به گزارش بانیما، آرش شفاعی فعال حوزه رسانه و دانشجوی دکترای علوم ارتباطات با مروری بر برنامه خندوانه درباره شوخی های سطحی و لودگی های کمدین ها به خبرنگاران بیان نمود: وقتی در صداوسیما نتوانید حرف جدی بزنید و اجازه نداشته باشید با مسایل مهمتری شوخی کنید باید سراغ مسایل سطحی و شوخی های فضای مجازی بروید تا به این ترتیب مخاطبتان را بخندانید.

خندوانه مِلک شخصی رامبد جوان نیست

وی با اشاره به معیارهایی که باید در شوخی های کمدین ها از جمله جوانان حاضر در خندوانه در نظر گرفته گردد، اظهار کرد: مساله این است که تکلیف صداوسیما با خودش روشن نیست و معیاری ندارد مثلا ممکن است برنامه ای پخش گردد که از ممیزی رد گردیده است و برنامه ای هم پخش گردد که نظارت درستی در آن وجود ندارد.

این فعال رسانه ای اظهار کرد: هنوز معین نیست که آیا صداوسیما قرار است صدای مردم باشد، صدای بخشی از مردم باشد یا صدای جناح خاصی باشد. معین نیست که آیا سلیقه ها و نظرهای مختلف امکان حضور و بروز دارند و یا عده ای با سلایق خاصی دور هم جمع می شوند و برنامه می سازند. وقتی این معیارها، اهداف و مخاطب معین نباشد تهیه نماینده ها از این فضای خاکستری و مبهم استفاده می نمایند و اسپانسر مورد نظر خود را آورده تا سلیقه خود را اعمال نمایند.

وی توضیح داد: برنامه خندوانه جزو چند برنامه سرگرم نماینده و پرمخاطب صداوسیماست و اگر هم نقدی به آن می گردد از این حیث است که اشکالات در این برنامه بسیار جدی تر و پررنگ تر دیده می گردد. حتی به دلیل همین پرمخاطب بودن، اگر اشتباهی از این برنامه دیده گردد تاثیر بیشتری روی مخاطب می گذارد.

شفاعی افزود: اشتباه یک کمدین در شوخی ها می تواند اعتبار رسانه را بیش از پیش از بین ببرد و حتی می تواند به این شوخی ها و مضامین و مفاهیمی که به شوخی درمی آید، میدان دهد.

این دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اظهار کرد: در اینجا یک سوال مطرح می گردد که اگر شوخی های کمدین ها در خنداننده شو به مرز هشداردهنده می رسد پس سیستم نظارتی صداوسیما چه می نماید؟ اما به نظر من این شوخی ها خیلی هم هشداردهنده نبوده است چراکه اگر شوخی مشکل دار باشد خود مردم آن را پس می زنند.

وی در واکنش به نبود یک اتاق فکر منسجم در برنامه خندوانه اظهار کرد: با توجه به اتاق فکرهایی که در تلویزیون وجود دارد و برنامه هایی که می سازند، همین که رامبد جوان یک تنه عمل می نماید و بدون اتاق فکر چنین برنامه ای را پیش می برد قابل توجه است.

وی در سرانجام اشکالات این برنامه را به دلیل نبود ساختار زیربنایی مناسب در صداوسیما دانست و اعلام کرد: برنامه خندوانه ملک شخصی رامبد جوان نیست بلکه تریبونی است که به یک آنتن 80 میلیونی تعلق دارد بنابراین اگر مرزهای اخلاق در این برنامه جابجا گردد کل اعتبار سازمان زیر سوال می رود و اتفاقات خندوانه معلول همان بلاتکلیفی صداوسیما در ساختارهای خود است.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: mehrnews.com
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 140

به "خندوانه مِلک شخصی رامبد جوان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خندوانه مِلک شخصی رامبد جوان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید