تشنگی 15 ساله روستاهای رامهرمز

به گزارش بانیما، الهام صابری - اهواز- خبرنگار: آب شرب یکی از نیازهای ابتدایی و حق طبیعی همه مردم است و دولت ها موظف به تامین آن برای تمامی مناطق کشور هستند.

تشنگی 15 ساله روستاهای رامهرمز

روستاهای حومه غربی رامهرمز حدود 2 ماه است که با مشکل قطع آب مواجهند و برای برطرف ابتدایی ترین احتیاجهای خود آب در اختیار ندارند. البته این مساله تازگی ندارد و حدود 15 سال است که گریبانگیر این مردم شده است و مدام نیز تکرار می گردد. این روزها دمای هوا به 50 درجه رسیده است و تحمل نبود آب حتی برای شرب کار سختی است اما مردم 11 روستای حومه غربی رامهرمز سال هاست در برابر مشکل آب صبوری می نمایند و چشم انتظار حرکتی از سوی مسئولان هستند. موضوع آب رسانی به این روستاها سال هاست که مطرح می گردد و هر سال به بهانه ای به تعویق می افتد و بار دیگر تابستان می رسد و نبود آب امان مردم را می برد.

  • آب رسانی با تانکر

دهیار روستای هویر اظهار می نماید: حدود 10 سال است که این روستا و روستاهای اطراف آن در تابستان مشکل قطعی آب دارند که مسائل بسیار دیگری هم برای مردم ایجاد نموده است. عزیز بدوی می گوید: سال جاری حدود 2 ماه است که روستای هویر با 60 خانوار آب ندارد و با تانکر به آن آب رسانی می گردد اما بعضی از اهالی محفظه مناسب برای نگهداری آب ندارند.

وی می افزاید: تعداد تانکرهای آب رسان با توجه به جمعیت روستاها کم بود که به وسیله بخشداری پیگیری کردیم و قول افزایش این تانکرها را برای منطقه گرفتیم. این دهیار می گوید: مسئولان قول دادند که مشکل آب تا یکی 2 ماه آینده حل گردد. ما هم به همین امید این روزها را تحمل می کنیم.

  • فقط شب ها آب هست

یکی از اهالی روستای عین حداد هم به خبرنگار خبرنگاران می گوید: حدود 20 روز است که آب 25 خانوار این روستا قطع است و فقط بعضی شب ها برای مدت کوتاهی آب با فشار کم وصل می گردد. تورج نظری ادامه می دهد: بیشترین مشکل مردم نداشتن ظرف و محفظه نگهداری آب است. آنها مجبور می شوند در بشکه یا هر ظرفی که دارند، آب را ذخیره نمایند. بعضی افراد هم برای نگهداری آب حوض ساخته اند.

  • فرسودگی خطوط لوله انتقال آب

در این میان، معاون برنامه ریزی و عمرانی فرماندار رامهرمز در مورد مشکل آب روستاهای حومه غربی این شهرستان در گفت وگو با خبرنگاران بیان می نماید: خطوط لوله انتقال آب روستاهای حومه غربی به دلیل فرسودگی دچار رسوب شده اند و لوله های با قطر 3 اینچ فقط یک اینچ آب را انتقال می دهند که دلیل افت فشار و قطعی آب در این روستاها همین است.

رضا بهوندی می گوید: با 35 میلیارد ریال اعتبار که از وزارت نفت و صندوق توسعه ملی برای این پروژه تخصیص یافته، خط لوله جدید از نوع پلی اتیلن با قطر 8 اینچ و به طول 11 کیلومتر در حال اجراست. وی با اشاره به گلایه بعضی مردم از کند بودن این پروژه می افزاید: به دلیل صعب العبور بودن راستا خط لوله، عملیات در بعضی بخش ها کند پیش می رود. پس از عبور از موانع مجددا اجرای پروژه و لوله گذاری با کیفیت و سرعت لازم انجام خواهد شد.

  • حل مشکل تا 2 ماه آینده

رئیس شرکت آب و فاضلاب روستایی رامهرمز نیز به خبرنگاران می گوید: پروژه آب رسانی به روستاهای حومه غربی رامهرمز به طول 11 کیلومتر حدود یک ماه است که شروع شده و 3 کیلومتر آن به زودی وارد مدار می گردد. مجید کیانفرد ادامه می دهد: 49 روستای حومه غربی رامهرمز به اجرای پروژه آب رسانی احتیاج دارند اما به دلیل هزینه های بالای این کار دولت تصمیم گرفته است فعلا آن را برای 7 روستای دچار تنش آبی انجام دهد.

وی با اشاره به اتمام پروژه تا 2 ماه آینده بیان می نماید: راستا لوله گذاری در بعضی مناطق صعب العبور است و به نگهداری و دقت بالا در کار احتیاج دارد. جابه جایی لوله های 12 متری در این راستاها زمان بر است. کیانفرد می گوید: این روستاها 15 سال است که مشکل آب دارند و اکنون که با همکاری مسئولان شهرستان این مشکل در حال برطرف است، از مردم نیز تقاضای همکاری و بردباری داریم.

  • تانکرهای اجاره ای

کیانفرد به آب رسانی با تانکر به روستاها هم اشاره می نماید و می گوید: سال گذشته 3 تانکر استیجاری برای کمک به آب رسانی روستاها فعال بودند اما سال جاری فقط 2 تانکر آبفار برای انتقال آب وجود دارد که در طول روز فقط امکان آب رسانی به 2 روستا را دارند. رئیس شرکت آب و فاضلاب روستایی رامهرمز ادامه می دهد: آب ارسالی به وسیله تانکر برای شرب و شست وشو است، اما بعضی روستاها از این آب برای استفاده احشام استفاده می نمایند. احتیاج است جهاد کشاورزی برای تامین آب مورد احتیاج احشام اقدام کند و آب جدا از شرب برای آن در نظر بگیرد.

روستاهای حومه غربی رامهرمز سالیان طولانی است که به دلیل فرسودگی شبکه آب رسانی با مشکل قطع و افت فشار آب مواجهند؛ موضوعی که در طول این سال ها چندان مورد توجه مسئولان قرار نگرفته است. اصلاح شبکه آب رسانی این روستاها حدود یک ماه است که با همکاری دستگاه های مختلف شروع شده و طبق وعده مسئولان، تا کمتر از 2 ماه آینده برای همواره حل خواهد شد. در شرایطی که مردم با صبوری این روزها را به امید حل دائمی مشکل تحمل می نمایند، مسئولان ارگان های مختلف نیز باید آبفار را در تهیه تانکر مورد احتیاج برای تامین آب شرب موقت مردم کمک نمایند.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 3449

به "تشنگی 15 ساله روستاهای رامهرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشنگی 15 ساله روستاهای رامهرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید