برف، تنها چاره بی آبی مازندران

به گزارش بانیما، مدیرکل هواشناسی مازندران با بیان این که بارش برف، مهم ترین عامل افزایش ذخیره منابع آبی در این استان است، گفت: بارش باران در بالا و پایین دست مازندران به دلیل ایجاد روان آب و جاری شدن به دریا مشکل ذخیره سازی آب را رفع نمی کند.

برف، تنها چاره بی آبی مازندران

محمدرضا رضوی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه وضعیت ذخیره آب های زیرزمینی در این استان با توجه به بارش های صورت گرفته رو به بهبود است اما نفوذپذیری آب در زمین های که کشت برنج انجام می گردد کم است، اظهار کرد: با توجه به اینکه بیشترین آب مصرفی شهرهای مازندران از آب چاه است و با وجود کم کیفیت بودن آنها، مدیران مجبور می شوند آب های برخی از شهرها را با یکدیگر ادغام نمایند تا کیفیت بهتری به دست آید.

وی توضیح داد: به عنوان مثال آب مصرفی بابل از چاه های آمل تامین می گردد، این در حالی است که عمق چاه ها در حال حاضر به 170 تا 200 متر رسیده است و با این وجود در این شرایط، آب های سطحی چگونه خود را به منابع زیرزمینی برساند که افزایش منابع آب زیر زمینی شکل بهتری به خود بگیرد.

مدیرکل هواشناسی مازندران در پاسخ به این سوال که بر اساس پیش بینی صورت گرفته، چه میزان این بارش ها به پر شدن سدهای تامین آب این استان یاری می نماید، گفت: مازندران نسبت به سایر کشور سدهای بزرگی ندارد که بارش باران تاثیر چشمگیری در ذخیره اب آنها داشته باشد و این بارش ها برای پرشدن و ذخیره آب در سدهای کوچک مناسب است.

بارش برف، مهم ترین عامل افزایش ذخیره منابع آبی

رضوی با اشاره به اینکه بزرگترین سدهای مازندران مانند شهید رجایی و البرز که حدود 150 میلیون مترمکعب آب می تواند در خود ذخیره کند و می تواند در تأمین آب شهرهای استان تاثیر داشته باشد، ادامه داد: بارش های فعلی در ذخیره سازی آب سدها یاری می نماید اما چون ذخیره آبی چشمگیر نیست تاثیر زیادی مشاهده نمی گردد.

وی با بیان اینکه بارش برف در ارتفاعات به پر شدن چاه های زیرزمینی و ذخیره آب در سدها یاری زیادی می نماید، اضافه نمود: بارش باران در بالا و پایین دست به دلیل ایجاد روان آب و جاری شدن به دریا مشکل ذخیره سازی آب را حل نمی نماید و شاید تنها بارش برف در این امر تاثیر چشمگیری داشته باشد.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به پیش بینی وضعیت بارش باران در امسال نسبت به سال های گذشته نیز گفت: متوسط بارندگی در سال زراعی 96 -97 برابر با 504 میلیمتر بوده که نسبت به دوره آماری نرمال و بلندمدت 23 درصد کاهش داشته و در مقایسه با سال زراعی 95 -96 این کاهش حدود 10 درصد بوده است.

افزایش 25 درصدی بارش باران نسبت به سال زارعی گذشته در مازندران

رضوی با اشاره به اینکه زمان سال زراعی یا آبی از اول مهر هر سال شروع و تا خاتمه شهریور سال بعد ادامه دارد، گفت: در سال زراعی 97- 98 از ابتدای مهرماه تا 20 آبان ماه به طور متوسط حدود 186میلیمتر بارش باران به وقوع پیوست که نسبت به دوره بلند مدت، حدود 45 درصد افزایش داشته و این امر نسبت به سال زراعی گذشته حدود 25 درصد نیز بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه بارش طی این مدت به لحاظ پراکنش مکانی و زمانی مناسب نبود چرا که در غرب مازندران بارش باران قابل ملاحظه به وقوع پیوست اما در ارتفاعات کمتر و در شرق بارش بسیار محدودی را شاهد بودیم، اضافه نمود: به دلیل رگباری بودن بارش ها، بیشتر روانآب ایجاد شده است و آب کمتری ذخیره شد.

بارش برف به کاهش دما بستگی دارد

مدیرکل هواشناسی مازندران همچنین در پاسخ به این سوال که آیا می توان امسال را سال پربرفی دانست یا خیر، توضیح داد: با توجه به ارتباط بارش برف و دما، اگر دما از یک میزان معین پایین تر باشد بارش ها تبدیل به برف می گردد، در این راستا برای 2 تا 3 ماه آینده میانگین دما متمایل به بیش از نرمال پیش بینی می گردد و متوسط بارش ها نیز در مازندران بیش از میزان نرمال است.

رضوی اضافه نمود: در پیش بینی ماه های آبان و آذر، انتظار می رود بارش های باران در حد نرمال و بیش از آن باشد اما میزان بارش برف به طور دقیق قابل پیش بینی نیست چرا که در این پیش بینی فصلی از لحاظ دمایی و بارش در بازه های کوتاه مدت افت و خیزهای دمایی و بارشی نیز وجود دارد.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 1084

به "برف، تنها چاره بی آبی مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برف، تنها چاره بی آبی مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید