بخش دیگری از آتشکده فردقان فراهان از زیرخاک بیرون آمد

به گزارش بانیما، محسن کریمی با اشاره به شروع فصل جدیدی از کاوش آتشکده فردقان فراهان از نیمه شهریورماه 1399، اظهار کرد: در روستای تاریخی فردقان شهرستان فراهان قلعه تاریخی وجود دارد که در مرکز ثقل این قلعه آتشکده فردقان واقع شده است.

بخش دیگری از آتشکده فردقان فراهان از زیرخاک بیرون آمد

وی اضافه نمود: این آتشکده یک بنای چهارطاقی است و با توجه به مطالعات میدانی و تطبیقی اجرا شده تعیین شد که این آتشکده در واقع همان آتشکده ای است که در تاریخ قم از آن یاد شده است، در این متون به فردقان، آتشکده واقع در آن، تصرف و تخریب آن توسط حاکم قم در سال 288 هجری، انتقال درب مطلای آتشکده به کعبه در زمان حجاج بن یوسف، شکست علاءالدوله کاکویه از مسعود بن محمود بن سبکتکین و پناه دریافت او در قلعه فردقان و نیز زندانی شدن بوعلی سینا در قلعه مذکور اشاره شده است.

کریمی با اشاره به اینکه چهارطاقی به شکل مربع و به اضلاع 17 متر است، گفت: بنا 4 ستون چهار وجهی دارد که بر روی آن گنبدی افراشته شده بود و در ضلع شمالی دارای ورودی از مرکز است و علاوه بر آن در ضلع جنوبی بنا نیز سه درگاه ورودی قرار گرفته است.

وی مصالح اصلی دیوارهای بنا را سنگ و مصالح اصلی ستون ها را آجر دانست و اضافه نمود: در فصول قبلی کاوش حدود اربعه بنا پیدا شد، پلان به دست آمد و در این فصل، عمده تمرکز کاوش در ضلع جنوب بود که علاوه بر ستون یافت شده در فصل قبل کاوش، ستون ضلع جنوب غربی بنا نیز به دست آمد و پلان بنا تکمیل تر شده است.

سرپرست تیم کاوش و باستان شناسی محوطه تاریخی فردقان توضیح داد: با توجه به اینکه بنا در معابر عبوری و زیر منازل مسکونی واقع شده است، برای فصول بعدی کاوش موضوع آزادسازی بنا ضروری است و در یک فصل کاوش می توان کل معماری بنا را از زیر خاک بیرون آورد، البته تا به امروز نیمه جنوبی بنا کامل کاوش شده و دو ستون از چهار ستون پدیدار شده است و دو ستون دیگر در نیمه شمالی بنا و زیر منازل مسکونی قرار گرفته است.

کریمی با بیان اینکه برای این کاوش تقریبا یک تیم 10 نفره متشکل از سرپرست، باستان شناس، نقشه بردار و نیروهای کارگری مشغول کار هستند، گفت: برای این فصل کاوش اعتباری 10 میلیون تومانی اختصاص یافت که فردا اول مهرماه این فصل کاوش اتمام می یابد و در فصول بعدی ادامه کار دنبال می گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 12008

به "بخش دیگری از آتشکده فردقان فراهان از زیرخاک بیرون آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش دیگری از آتشکده فردقان فراهان از زیرخاک بیرون آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید