باج افزار جدید برای تلفن های همراه خطر جدی است

به گزارش بانیما، مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری اظهار داشت: باج افزار MalLocker.B که به تازگی کشف شده است، از مکانیزم های مربوط به اعلان تماس ورودی و دکمه صفحه اصلی در دستگاه های کاربران سوء استفاده می نماید.

باج افزار جدید برای تلفن های همراه خطر جدی است

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، باج افزار MalLocker.B که به تازگی کشف شده است، از مکانیزم های مربوط به اعلان تماس ورودی و دکمه صفحه اصلی در دستگاه های کاربران سوء استفاده می نماید.

براساس این گزارش، این باج افزار درون برنامه های اندرویدی که در فروم های دانلود و سایت های شخص ثالث موجود هستند، مخفی می گردد مانند بیشتر باج افزارهای اندرویدی، باج افزار MalLocker.B نیز در حقیقت فایل های قربانی را رمزگذاری نمی نماید، بلکه تنها از دسترسی به سایر بخش های گوشی جلوگیری می نماید.

گفتنی است، سوء استفاده از پنجره سیستم هشدار یا غیرفعال کردن عملکردهایی که با دکمه های فیزیکی تلفن ارتباط برقرار می نمایند، تکنیک های گذشته این باج افزار محسوب می گردد.چرا که پس از نصب، این باج افزار صفحه گوشی را تحت کنترل گرفته و مانع از بستن صفحه نمایش شده و از کاربر درخواست باج می نماید. پیغام درخواست باج MalLocker.B به گونه ای طراحی شده است که مانند پیغامی از طرف پلیس محلی به کاربران می گوید که مرتکب جرمی شده اند و باید جریمه ای را پرداخت نمایند.

گفتنی است، باج افزارهایی که به عنوان جریمه های جعلی پلیس مطرح می شوند، بیش از نیم دهه است که محبوب ترین نوع باج افزارهای اندرویدی هستند زیرا پایگاه اینترنتی zdnet، نوشته است: باج افزار MalLocker.B مجموعه متنوعی از این تکنیک ها را به همراه دارد. باج افزار برای نشان دادن پیغام باج خود از مکانیزم دو بخشی استفاده می نماید.

بنابراین گزارش، باج افزار یاد شده ابتدا، از اعلان تماس سوء استفاده می نماید و MalLocker.B از آن برای نشان دادن پنجره ای استفاده می نماید که کل صفحه را با جزئیات تماس ورودی پوشش می دهد.باج افزار MalLocker.B همچنین از تابع onUserLeaveHint سوء استفاده می نماید.

این تابع زمانی فراخوانی می گردد که کاربران بخواهند برنامه ای را به پس زمینه راهنمایی نمایند و برنامه جدیدی را مشاهده نمایند و هنگام فشار دادن دکمه هایی مانند Home یا Recents باعث فعال شدن آن می گردد، باج افزار با سوء استفاده از این عملکرد، برگه باج خود را به پیش زمینه برمی گرداند و از ترک یادداشت باج برای صفحه اصلی یا برنامه دیگر توسط کاربر جلوگیری می نماید.

کارشناسان معاونت آنالیز مرکز مدیریت راهبردی افتا با توجه به انتشار این باج افزار در وب سایت های غیر رسمی، به کاربران توصیه می نمایند، از نصب برنامه های اندروید از سایت های شخص ثالث مانند فروم ها، تبلیغات های وب سایت ها یا فروشگاه برنامه های شخص ثالث غیر مجاز، خودداری نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 12439

به "باج افزار جدید برای تلفن های همراه خطر جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باج افزار جدید برای تلفن های همراه خطر جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید