انار آب فاضلاب را تصفیه می نماید!

به گزارش بانیما، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، در سال های اخیر خاصیت کندتر کردن روند پیری و محافظت از مغز جنین های متولد نشده به وسیله ترکیبات مبتنی بر انار مطرح شده است. اکنون محققان از ترکیبات انار برای از بین بردن مواد دارویی از آب دور ریز استفاده نموده اند.

انار آب فاضلاب را تصفیه می نماید!

واحدهای تصفیه فاضلاب به کاهش سطح این مواد در آب یاری می نمایند اما همراه آب تصفیه شده، میزان مشخصی از دارو همچنان در آبراه های محلی آزاد می گردد. این مواد ممکن است به حیات آبزیان و حتی افراد آسیب برسانند.

پیش از این بعضی گروه ها استفاده از مواد غیر متخلخل را به عنوان چارچوب های فلزی آلی(MOFs) برای فیلتر بهتر مواد دارویی از آب فاضلاب آنالیز نموده بودند. هرچند مواد مذکور نقش موثری داشتند اما یون های فلزات و مولکول های طبیعی ترکیبی به کار رفته در آنها بیشتر اوقات پر هزینه است یا ذخیره اندکی دارد.

با توجه به این کمبود محققان دانشگاه استکهلم سوئد مولکول های اسید الاژیک را آنالیز کردند که به طور واقعی تولید می شوند و در انار نیز وجود دارند.

اریک اسونسون گریپ دانشجوی مقطع دکتری در این باره می گوید: اسید الاژیک یکی از واحدهای اصلی سازنده پلی فنول های طبیعی است که در میوه ها، آجیل و بدنه درخت وجود دارد. با ترکیب اسید الاژیک که از پوست انار یا بدنه درخت استخراج می گردد و ترکیب آن با یون های زیرکونیوم، یک MOF بسیار متخلخل ابداع کردیم که SU-102 نام دارد. هنگامیکه SU-102 در آبی آزمایش شد که قبلا در یک واحد تصفیه فاضلاب محلی تولید شده بود، میزان زیادی از آلاینده های دارویی به جامانده را پاک کرد. علاوه بر آن در فرایندی به نام تخریب نوری این ماده آلاینده ها را به عناصری تخریب کرد که در مجاورت نور به مواد بی ضرر تبدیل می شوند.

تحقیق مذکور اخیرا در ژورنال نیچر واتر منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1402 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 22656

به "انار آب فاضلاب را تصفیه می نماید!" امتیاز دهید

1 کاربر به "انار آب فاضلاب را تصفیه می نماید!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انار آب فاضلاب را تصفیه می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید