احتمال کاهش خطر ابتلا به سرطان با جراحی چاقی شدید

به گزارش بانیما، بر اساس تحقیقات نو، جراحی چاقی ممکن است تا 25 درصد به کاهش خطر ابتلا به سرطان در افراد مبتلا به چاقی شدید یاری کند.

احتمال کاهش خطر ابتلا به سرطان با جراحی چاقی شدید

به گزارش خبرنگاران به نقل از هلت لاین، نتایج این مطالعه که در مجله اوبسیتی تیوزدی(Obesity Tuesday) منتشر شد، نشان داد که جراحی چاقی با کاهش قابل توجه خطر سرطان و کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان، به ویژه در میان زنان، مرتبط است.

تحقیقات قبلی ارتباط قوی بین چاقی و سرطان را تائید نموده است. مؤسسه ملی سرطان آمریکا، چاقی مفرط را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان لیست می نماید و به این اشاره می نماید که چاقی مفرط خطر مرگ ناشی از سرطان را تا 62 درصد در زنان و 52 درصد در مردان افزایش می دهد.

هنوز به طور دقیق معین نشده که کاهش وزن داوطلبانه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان تأثیر می گذارد یا خیر. یافته های نو به شواهد فزاینده ای اضافه می نماید که نشان می دهد جراحی های کاهش وزن ممکن است نقش مهمی در پیشگیری از سرطان داشته باشند.

دکتر آنتون بیلچیک، جراح انکولوژیست مدیر برنامه گوارش و کبد در انستیتوی سرطان سنت جان می گوید: جراحی چاقی بادوام ترین نوع کاهش وزن است، به ویژه در افرادی که به چاقی شدید مبتلا هستند. بیلچیک می افزاید: این مطالعه نشان می دهد که جراحی چاقی ممکن است چندین نوع سرطان مرتبط با هورمون ها مانند سرطان سینه را کاهش دهد، اما بعلاوه دارای اثر ضد التهابی است که نشان داده شده در ایجاد چندین سرطان مهم است.

برای درک بهتر ارتباط بین کاهش وزن و سرطان، محققان، اطلاعات مربوط به 38 سال شرایط سلامت 21 هزار و 827 فردی را که جراحی چاقی انجام داده بودند، از جمله بای پس معده، باندینگ معده، اسلیو گاسترکتومی و سوئیچ دوازدهه را با افرادی که جراحی چاقی انجام نداده بودند، مقایسه کردند.

بیشتر بخوانید:

  • با این روش در یک ماه شکم تان را صاف کنید

تیم تحقیقاتی دریافتند افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند، در مقایسه با گروه دیگری که جراحی چاقی روی آن ها انجام نشده بود، 25 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به هر نوع سرطانی قرار داشتند و خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با چاقی نیز در این افراد نیز تا 37 درصد کاهش یافته بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 شهریور 1402 بروزرسانی: 3 شهریور 1402 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 23095

به "احتمال کاهش خطر ابتلا به سرطان با جراحی چاقی شدید" امتیاز دهید

2 کاربر به "احتمال کاهش خطر ابتلا به سرطان با جراحی چاقی شدید" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال کاهش خطر ابتلا به سرطان با جراحی چاقی شدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید