ضرورت تمرکززدایی سرمایه گذاری از مشهد مبتنی بر نیازسنجی

به گزارش بانیما، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: تمرکز سرمایه گذاری در مشهد مبتنی برنیازسنجی و امکان سنجی نبوده است.

ضرورت تمرکززدایی سرمایه گذاری از مشهد مبتنی بر نیازسنجی

به گزارش بانیما به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر عصر روز 14 شهریور در همایش آنالیز راهکارهای تمرکززدایی سرمایه گذاری گردشگری از مشهد که هم زمان با نمایشگاه گردشگری مشهد برگزار گردید، با بیان این مطلب اضافه کرد: در حال حاضر 50 درصد واحد هایحدود اقامتی کشور در مشهد واقع شده است واز280 طرح تاسیسات گردشگری حدود 70 درصد آن ها در این شهر است.

او یاد آورشد: با وجود این که بناهای تاریخی زیادی در استان وجود دارد و101 روستا و 17 شهر دارای بافت تاریخی هستند اما سرمایه گذاری ها در مشهد انجام می گردد.

مکرمی فر با اشاره به تغییر رویکرد و احیای بافت های تاریخی روستاها و شهرها استان و نتایجی که این اقدامات داشته است، ادامه داد: در زمان انجام مطالعات مقدماتی بافت تاریخی روستای ریاب گناباد، برخی ها میراث فرهنگی را تحت فشار قرار می دادند که بنای تاریخی آن ها را 20 تا 30 میلیون خریداری کنیم و راضی به احیای بافت نبودند اما اکنون با راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی دیگر حاضر به فروش خانه های تاریخی خود نیستند.

او اضافه کرد: در این روستا 9 اقامتگاه بوم گردی مجوز فعالیت گرفته اند و با توجه به ثبت جهانی قنات قصبه گناباد رونق خوبی هم دارند،هم چنین در خواف نیز این گونه است و بوم گردی پوریعقوب خواف تا چند ماه دیگر رزرو گردیده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تاکید نمود: هدف این است که راهکارهایی را برای فرصت های سرمایه گذاری در شهرستان ها و تمرکز زدایی از مرکز استان را انجام دهیم.

مکرمی فر اضافه کرد: بوم گردی ها در روستاها اشتغال ایجاد و مهاجرت کمتر می گردد و ماندگاری زائر در شهرستان ها و در نتیجه استان بیشتر می گردد.

او گفت: در خراسان همه سرمایه گذاری ها در مشهد متمرکز گردیده است در حالی که در تربت جام مجموعه تاریخی شیخ جامی ظرفیت جهانی شدن را دارد و پرونده آن در حال تهیه برای ثبت جهانی است،هم چنین برج رادکان چناران یا نیشابور این گونه است.

مکرمی فر با بیان این که باید با امکان سنجی و نیازسنجی سرمایه گذاری ها به سمت شهرستان های پیرامونی استان راهنمایی شوند، اظهار کرد: این سرمایه گذاری تنها در یک مجموعه تاریخی و طبیعی نیست، بلکه در کارگاه های صنایع دستی نیز این گونه است.

او اضافه کرد: حدود یک ماه قبل از سند ثبت ملی بسک به عنوان روستای ملی صنایع دستی رونمایی شد، در این روستا 92 خانواده به ابریشم کشی مشغول هستند، در این روستا فراوریات اش یک روزهم در انبارهایش نمی ماند و فراوریات ابریشم در این روستا را پیش خرید می نمایند و قبل از فراوری هزینه اش را دریافت می نمایند.

او هم چنین با اشاره به روستای بزد تربت جام گفت: در روستای بزد تربت جام تمام مردم روستا پارچه بافی می نمایند، این روستا 1200 کارگاه پارچه بافی دارد. که همه فراوری آن ها پیش فروش می گردد.

مکرمی فر اضافه کرد: سرمایه برای کارگاه پارچه بافی 3 میلیون تومان است، هزینه تمام گردیده هر متر 7 هزار تومان و فروش هر متر 17 هزار تومان است.

او ادامه داد: هم چنین در شهرستان فیروزه معدن اش حدود 2 کیلومتر عمق دارد و این معدن ریل گذاری گردیده است و آب و واگن و چارسوق دارد و همه ظرفیت های لازم برای گردشگری ژئو توریسم را دارد. و اگر چه می تواند درآمد گردشگری آن از برداشت بالاتر باشد.

او یادآور شد: این معدن از نیشابور تا معدن 17 کیلومتراست ولی 2 کیلومتر جاده اش خاکی است، هم چنین درنزدیکی معدن ملی برای فروش ندارد که برنامه ریزی هایی برای برطرف این چالش ها در حال اجرا است.

او گفت: ما کاروانسرای مهر سبزوار تاکنون 3 بار مناقصه واگذاری آن فراخوان گردیده است اما متقاضی نداشته است در حالی که سالانه 9 میلیون مسافر از جاده کنار آن عبور می نمایند. این فرصت سرمایه گذاری ها باید احیا گردد.

او توضیح داد: در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکنون نتوانستیم امکان سنجی درستی انجام دهیم تا ظرفیت ها و قابلیت ها را از مرکز به شهرستان ها تعمیم دهیم،امیداوریم این همایش منشاء و راهکاری برای تمرکززدایی از مرکز به شهرستان های استان باشد.

نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته مشهد از 11 شهریور دایر و تا خاتمه 15 شهریور پذیرای علاقه مندان است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 13 آذر 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 444

به "ضرورت تمرکززدایی سرمایه گذاری از مشهد مبتنی بر نیازسنجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت تمرکززدایی سرمایه گذاری از مشهد مبتنی بر نیازسنجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید