بارندگی کشور در بهار سال جاری

به گزارش بانیما، با وجود افزایش بارش ها، کشور هنوز 26 درصد کمبود بارش دارد.

بارندگی کشور در بهار سال جاری

صادق ضیائیان رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی به افزایش 27 درصدی بارش های بهار امسال نسبت به میانگین بلندمدت کشور اشاره نمود و گفت:

با وجود افزایش بارش در بسیاری استان ها طی سه ماه گذشته، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گیلان در صدر استان های کم بارش فصل بهار قرار دارند.

به گفته وی در طول بهار امسال، کل کشور 70 میلی متر بارش دریافت نموده و از آنجا که میانگین بارش بلندمدت بهار 55 میلی متر است، در بهار امسال نسبت به بلندمدت 27 درصد افزایش بارش را تجربه کردیم.

بارش بهار در امسال 52 میلی متر بوده، بنابراین بهار امسال نسبت به بهار سال قبل 35 درصد افزایش بارش داشته است.

استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گیلان به ترتیب 67، 44 و 36 درصد کمبود بارش ٰاز ابتدای فروردین 97 تا خاتمه خرداد داشتند، استان های کرمان، بوشهر و فارس نیز در شمار استان های کم بارش بهار 97 قرار می گیرند.

در بهار 97 استان های اردبیل، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان و مازندران در شرایط ترسالی قرار داشتند و در بقیه استان ها بارش ها بیش از نرمال ثبت شده است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی اضافه نمود:

طی 9 ماه گذشته، کل کشور 163.7 میلی متر بارش دریافت نموده است. گفتنی است؛ در مدت مشابه سال گذشته 208 میلی متر اندازه بارش کشور بوده، بنابراین امسال نسبت به سال قبل 21 درصد کاهش بارش داشته ایم.

وی اعلام کرد:

از آنجا که میانگین بارش بلندمدت کشور از ابتدای مهر تا خاتمه خرداد 221 میلی متر است؛ امسال نسبت به بلندمدت 26 درصد کمبود بارش را تجربه کردیم و در این بازه 9 ماهه، سیستان و بلوچستان 71 درصد و استان های هرمزگان و کرمان 64 درصد کبود بارش داشتند و از این لحاظ در صدر جدول کم بارشی کشور قرار می گیرند.

به گفته او استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خوزستان، یزد، خراسان شمالی، اصفهان، خراسان جنوبی، گیلان، مرکزی، قم، لرستان، مازندران، البرز، تهران و گلستان نیز به ترتیب در لیست استان های کم بارش از ابتدای سال زراعی تا خاتمه خرداد 97 قرار می گیرند.

بارش 9 ماهه گذشته در استان های قزوین، ایلام، سمنان، زنجان، همدان، کرمانشاه و اردبیل در شرایط نرمال واقع شده است و در همین بازه، بارش استان های کردستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در حد بیش از نرمال بوده است.

او به شرایط بارشی استان تهران از ابتدای سال زراعی تا خاتمه بهار 97 اشاره نمود و گفت:

استان تهران 220 میلی متر بارش دریافت نموده که نسبت به بلندمدت 11 درصد و نسبت به سال گذشته 22 درصد کمبود داشته است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 19252

به "بارندگی کشور در بهار سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارندگی کشور در بهار سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید