ارائه توضیحات درباره آخرین شرایط مسافران در راه مانده و آثار تاریخی خراسان جنوبی

به گزارش بانیما، ایسنا/ براساس گزارشات واصله، ارائه توضیحات درباره آخرین شرایط مسافران در راه مانده و آثار تاریخی خراسان جنوبی صورت گرفت.

ارائه توضیحات درباره آخرین شرایط مسافران در راه مانده و آثار تاریخی خراسان جنوبی

در پی بارش های برف اخیر در استان خراسان جنوبی و مسدود شدن برخی جاده های مواصلاتی، هادی شاهوردی درباره شرایط مسافران در راه مانده گفت: در ستاد مدیریت بحران استان به ریاست استانداری و در شهرستان ها به ریاست فرمانداری ها هماهنگی هایی برای اقامت مسافران در راه مانده اجرا شده و مقرر است یکسری از مساجد و حسینیه ها برای اسکان موقت این مسافران آماده و تجهیز شوند.

او درباره شرایط سوخت در اقامتگاه های خراسان جنوبی اظهار کرد: درشهرستان هایی که فشار گاز پایین بوده، تقریبا گاز فضاهای اقامتی قطع شده و از سوخت جایگزین استفاده شده است. اعلام کردیم هر یک از اقامتگاه ها که به سوخت جایگزین نیاز داشته باشند، از طریق ادارات شهرستانی به فرمانداری معرفی می شوند تا سهمیه سوخت دریافت کنند.

شاهرودی با اشاره به پایش مستمر آثار تاریخی این استان در پی بارش برف و کاهش دما گفت: در تمام شهرستان های استان اداره های میراث فرهنگی فعال هستند و پیش از اینکه هشدارهای آب و هوایی و سرما داده شود، در ابتدای زمستان و در چنین شرایطی به آنها ابلاغ کردیم که از تمام آثار تاریخی سرکشی داشته باشند و تمهیدات لازم را اتخاذ کنند.

او اضافه نمود: در شرایط اخیر گزارشی از آسیب دیدگی آثار تاریخی نداشتیم. بناهای تاریخی و قدیمی بسته به نوع مصالح ممکن است در برابر بارش برف و باران آسیب ببیند. با توجه به اینکه پوشش آنها کاهگل و خشت خام است و عایقی مانند ایزوگام ندارند، وقتی بارندگی ها بیشتر باشد، قاعدتا دچار نم زدگی می شوند، اما همکاران ما پیش بینی کرده اند در بناها و آثاری که احتمال خطر وجود دارد، پیش از شروع فصل بارش و سرما اقدامات پیشگیرانه مانند بام اندودی، ایجاد کانال و پوشش های ایمن برای حفظ آنها انجام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی درباره اقدامات بازسازیی در این شرایط آب و هوایی خراسان جنوبی اظهار کرد: عملیات عمرانی یعنی هم بازسازی و هم ایجاد زیرساختهای گردشگری هر سال در فصل سرما کمتر می شود. در هفته اخیر نیز به دلیل برودت و شدت سرما تمام عملیات های عمرانی را متوقف کردیم، مثلا در بیرجند باغ اکبریه، باغ رحیم آباد و ارگ کلاه فرنگی در دست بازسازی هستند اما در این هفته عملیات عمرانی آنها متوقف شده است.

او با بیان اینکه کاوش های محوطه های تاریخی در فصل سرما انجام نمی شود، گفت: آخرین کاوشی که انجام دادیم مربوط به محوطه کله کوب آیسک است که در برج چهار و پنج امسال بوده و در حال حاضر منتظریم از محل اعتبارات تازه بودجه کسب کنیم و ادامه این کاوش را انجام دهیم.

شاهرودی ادامه داد: در محوطه هایی که کاوش انجام می دهیم، به دلیل اینکه فصل هیچ کدام به پایان نرسیده، آنها را با ماسه بادی پوشش می دهیم تا در سرما و بارندگی مسئله ای برای آنها پیش نیاید. در محوطه قاین و مسجد جامع قاین سقف موقت گذاشته ایم و به این شکل از آن حفاظت می کنیم. همچنین پیش بینی کردیم اگر بتوانیم از محل سفر رئیس جمهور به استان اعتباری را جذب کنیم، این محوطه ها را به سایت موزه تبدیل کنیم تا مردم هم آنها را ببینند.

منبع: همگردی
انتشار: 3 بهمن 1401 بروزرسانی: 3 بهمن 1401 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 21948

به "ارائه توضیحات درباره آخرین شرایط مسافران در راه مانده و آثار تاریخی خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه توضیحات درباره آخرین شرایط مسافران در راه مانده و آثار تاریخی خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید