یافتن یک ترکیب گیاهی جدید برای بهبود زخم ها

به گزارش بانیما، محققان دانشگاه ایندیانا پیروز به دستیابی به یک ترکیب جدید شده اند که از گیاهان گرفته می گردد و واکنش ضد التهابی در بدن ایجاد می نماید.

یافتن یک ترکیب گیاهی جدید برای بهبود زخم ها

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، اگرچه روغن های گیاهی معمولاً در رایحه درمانی کاربرد دارند، تحقیقات جدید محققان دانشگاه ایندیانا نشان می دهد که داروهای مبتنی بر آنها همچنین می توانند در صورت استفاده موضعی به بهبودی زخم های پوستی یاری نمایند. همه این ها بسته به ماده خاصی است که در بعضی از این روغن ها باعث کاهش التهاب می گردد.

این ترکیب شیمیایی مورد نظر به بتاکاروفیلن(beta-carophyllene) معروف است. این ماده در روغن های اسطوخودوس، رزماری و یلانگ یلانگ(گل درخت کانانگا که در جنوب شرق آسیا می روید) وجود دارد.

در مطالعه ای که در دانشگاه ایندیانا اجرا شده است، بتاکاروفیلن استخراج شده از این گیاهان روی زخم های سطحی موش ها اعمال شد.

در این مطالعه مشاهده شد که با این کار رشد سلول و مهاجرت سلول های سالم به محل زخم افزایش یافته و باعث می گردد که جراحات وارده سریع تر از حالت معمول بهبود می یابند. علاوه بر این، دانشمندان شاهد افزایش بیان ژن در سلول های بنیادی فولیکول مو در محل آسیب دیده بودند. این نشان می دهد که در نهایت جای زخم کمتری به جا خواهد ماند.

بر اساس تحقیقات قبلی، تعیین شده بود که بتاکاروفیلن یک گیرنده را در بدن فعال می نماید که به نوبه خود یک واکنش ضد التهابی در بدن ایجاد می نماید. همین واکنش است که کلید این مطالعه است.

پروفسور ساچیکو کویاما سرپرست این مطالعه می گوید: در فرایند بهبود زخم مراحل مختلفی وجود دارد که از مرحله التهاب آغاز می گردد و به دنبال آن مرحله تکثیر سلولی و مرحله بازسازی صورت می گیرد. من فکر کردم ممکن است در صورت سرکوب التهاب، بهبود زخم تسریع گردد و زودتر از مرحله التهاب به مرحله بعدی برویم.

وی معتقد است که ممکن است عوامل دیگری در این فرایند وجود داشته باشد که تحقیقات بعدی می توانند به آنها دست یابند.

وی همچنین توصیه می نماید که استفاده از روغن های گیاهی روی زخم ها به سادگی می تواند بهبود زخم را تسریع کند.

وی اضافه نمود: قبل از آغاز کارآزمایی بالینی، چیزهای زیادی برای آزمایش وجود دارد، اما نتایج ما بسیار امیدوار نماینده و هیجان انگیز است. جایی در آینده نزدیک ما خواهسم توانست با استفاده از ترکیبات شیمیایی موجود در روغن های گیاهی، داروهای جدید فراوری کنیم.

استفاده از بوها و روغن های خاص برای رسیدن به یک میل فیزیکی یا حالت احساسی مطلوب یا یاری به درمان یک بیماری را رایحه درمانی یا عطردرمانی می گویند. رایحه درمانی یکی از شاخه های پزشکی جایگزین (آلترناتیو) به شمار می آید.

رایحه درمانی شاخه ای از طب گیاهی است که در آن از بعضی روغن های گیاهی، به صورت استنشاقی یا همراه با ماساژ، به صورت موضعی (حمام یا کمپرس) استفاده می گردد. استفاده از روغن عصاره ای گیاهان برای حمایت و تعادل ذهن، بدن و روح و روان از جنبه های رایحه درمانی است.

بر اساس یک باور قدیمی روغن های معطر می توانند برای تسکین درد، کاهش اضطراب و به عنوان خواب آور استفاده گردد. هر روغن از ترکیبات شیمیایی زیادی تشکیل شده و خواص درمانی ویژه به خود دارد. مانند آلدئیدها که به عنوان آرام بخش عمل می نمایند و کتن ها که می توانند موکولیتیک باشند و ترپن ها که عملی مانند کورتیزون دارند. این مواد شیمیایی (فنل ها، کتن ها، ترپن ها) اگر به میزان زیاد مورد استفاده قرار گیرند یا در بیماران بدحال به کار گرفته شوند، می توانند ایجاد مسمومیت نمایند. گاهی مسمومیت به عنوان یک تأثیر مضر ناشی از این روغن ها می تواند به اشکال مختلف همانند سردرد خفیف یا میگرن شدید و زوزه گوش و سرگیجه تبدیل گردد. این روغن ها گاهی سبب اختلال در بویایی، تهوع، التهاب پوستی و تپش قلب می شوند.

این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 6710

به "یافتن یک ترکیب گیاهی جدید برای بهبود زخم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافتن یک ترکیب گیاهی جدید برای بهبود زخم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید