چرا آمریکا و چین هرگز به توافق نخواهند رسید؟

مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین هفته جاری به سرانجام رسید و با وجود خوش بینی ها به حل اختلافات میان دو غول اقتصادی دنیا، هنوز این دو کشور با رسیدن به توافق نهایی فاصله زیادی دارند.

چرا آمریکا و چین هرگز به توافق نخواهند رسید؟

به گزارش خبرنگاران، عدم انتشار جزییات مربوط به مذاکرات هفته جاری در پکن، نشان می دهد تا چه حد برای واشنگتن و پکن سخت است که مسائل پیچیده فیمابین خود شامل مالکیت معنوی، انتقال فناوری و دسترسی به بازار را حل نمایند.

بر اساس گزارش شبکه خبری بی بی سی، بدون تغییرات اساسی در اقتصاد چین، این دو کشور قادر نخواهند بود به اختلافاتشان درباره این مسائل سرانجام دهند. این دلایل عبارتند از:

مالکیت معنوی

آمریکا چین را به سرقت مالکیت معنوی از شرکت های آمریکایی و وادار کردن آنها به انتقال فناوری به چین متهم نموده است.

شرکت های آمریکایی می گویند سیستم قضایی چین جانبدارانه بوده و در اختلافات حقوقی، همواره به نفع شرکت های چینی رای می دهد در حالی که پکن منکر چنین ادعاهایی است.

پکن برای پاسخگویی به نگرانی هایی آمریکا، دادگاه مالکیت معنوی تاسیس نموده و قانونی را تدوین نموده که درخواست مقامات چینی از شرکت های خارجی برای انتقال فناوری به شرکت های چینی را سختتر می نماید.

با تور چین همراه شوید

اما قانونگذاران آمریکایی به این اشاره نموده اند که سیستم قضایی چین تحت نفوذ حزب کمونیست این کشور قرار گرفته است و تصمیمات حقوقی طبق خواست این حزب گرفته می شوند به خصوص زمانی که پای شرکت های دولتی در میان باشد.

دسترسی به بازار

موفقیت اقتصادی چین بر پایه یک رویکرد هدفمندی است که برای شرکت های دولتی برنامه ریزی شده و این شیوه، کاملا برخلاف عملکرد شرکت های آمریکایی است.

آمریکا می گوید چین به طور غیرمنصفانه از شرکت های دولتی حمایت نموده و به آنها وام های ارزان داده و یاری می نماید در خارج با صنایعی همچون هوافضا، تراشه سازی و خودروهای برقی رقابت نمایند و آنها را در رقابت مستقیم با شرکت های آمریکایی قرار می دهد.

آمریکا مدعی است حتی شرکت های خصوصی چینی نیز برتری دارند زیرا شرکت های خارجی که کوشش می نمایند با آنها در چین رقابت نمایند، از ارتباطاتی که آنها در بازار بسته چین ایجاد نموده اند برخوردار نیستند.

چین وعده داده است بخشهای بیشتری از اقتصاد خود را به روی رقابت خارجی بگشاید اما این امر بی معنی خواهد بود مگراین که دولت این کشور اجازه دهد شرکت های چینی مستقلا فعالیت نمایند.

فراوری چین 2025

نقشه راه صنعتی چین ممکن است بزرگترین مانع میان دو کشور باشد. این نقشه آمریکا را به خشم آورده زیرا آن را چالش مستقیمی برای برتری آمریکایی در حوزه های مهمی همچون هوافضا، نیمه رساناها و فناوری نسل پنجم می بیند.

چین اخیرا برنامه فراوری چین 2025 را کم اهمیت شمرده اما تصمیم برای متوقف کردن آن را اعلام ننموده است. در واقع بلندپروازی های پکن در قلب مسائل اگزیستانسیالیستی دو طرف قرار گرفته است.

کریستوفر بلیدینگ، استاد سابق دانشگاه پکینگ می گویند: آنچه که آمریکا می خواهد به شکل اساسی تغییر دهد، ساختار اقتصاد چین است.

هر دو کشور از جنگ تجاری آسیب دیده اند و این جنگ روی پیش بینی های رشد اقتصاد جهانی نیز تاثیر منفی گذاشته است.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا اظهار نموده است به نفع همه است که این دو رقیب به توافقی برسند که بتوانند روی آن پابرجا بمانند.

اما نباید به اشتباه افتاد. حتی اگر این دو کشور به توافق برسند، رقابت استراتژیک میان آن همچنان ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 11 فروردین 1398 شناسه مطلب: 1069

به "چرا آمریکا و چین هرگز به توافق نخواهند رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آمریکا و چین هرگز به توافق نخواهند رسید؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید