پیشنهاد شغل جدید مادام العمر به اوباما

به گزارش بانیما، اوباما 58 ساله فارغ التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد آمریکاست. او سال ها به عنوان استاد حقوق اساسی دانشگاه شیکاگو نیز فعالیت داشته و دوره ای نیز به عنوان وکیل مدنی فعالیت نموده است.

پیشنهاد شغل جدید مادام العمر به اوباما

با وجودی که باراک اوباما از زمان خاتمه دوران ریاست جمهوری خود کمتر اظهار نظر عمومی می نماید و در فرایند انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا هم تا به امروز سکوت نموده و له یا علیه نامزدی موضع گیری ننموده، اما در کوران انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا به او یک شغل مادام العمر پیشنهاد شد.

به گزارش خبرنگاران، جو بایدن 77 ساله نامزد پیشتاز رقابت های انتخاباتی حزب دموکرات آمریکا و معاون 8 سال دوران ریاست جمهوری اوباما در یک گردهمایی انتخاباتی در ایالت آیوا گفت در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، اوباما را برای کسب ریاست دیوان عالی آمریکا پیشنهاد خواهد نمود.

بایدن در پاسخ به سوال یکی از حاضران در سخنرانی، درباره اینکه آیا او اوباما را به عنوان قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا برخواهد گزید، گفت: اگر اوباما قبول کند چنین خواهد نمود.

شغل قضاوت در دیوان عالی آمریکا یک شغل مادام العمر محسوب می گردد. قضات دیوان عالی آمریکا را روسای جمهوری معرفی می نمایند و هیچ رییس جمهوری نمی تواند آنها را برکنار کند.

دیوان عالی آمریکا که عالی ترین نهاد قضایی این کشور است دارای 9 قاضی است که ترکیب کنونی این دیوان با فزونی قضات با دیدگاه محافظه کار (نزدیک به حزب جمهوریخواه) است.

اوباما 58 ساله فارغ التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد آمریکاست. او سال ها به عنوان استاد حقوق اساسی دانشگاه شیکاگو نیز فعالیت داشته و دوره ای نیز به عنوان وکیل مدنی فعالیت نموده است.

اوباما در حال معرفی یک قاضی دیوان عالی آمریکا در کاخ سفید/ مارس 2016/ گتی ایمجز

در تاریخ ایالات متحده آمریکا تنها یک بار یک رییس جمهوری بازنشسته به کرسی ریاست دیوان عالی آمریکا تکیه زده است. ویلیام هاوارد تفت بیست و هفتمین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا (از 1909 تا 1913) در سال 1921 به عنوان رییس دیوان عالی منصوب شد و تا 9 سال یعنی زمان مرگش در سال 1930 در این سمت خدمت کرد.

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده آمریکا قضات دیوان عالی صندلی بی بدیلی دارند و هیچ قدرتی توانایی عزل و برکناری آنها را ندارد و تنها این قضات در صورت کهولت سن در صورت استعفا و یا مرگ، کنار می فرایند و رییس جمهوری مستقر موظف است قاضی جایگزین را برای رای اعتماد به مجلس سنا معرفی کند.

پیشنهاد بایدن به رییس سابق خود بسیار خوش بینانه به نظر می رسد چه آنکه با ترکیب کنونی مجلس سنا که اکثریت جمهوریخواه بر آن حاکم است دریافت رای اعتماد از سنا برای اوباما کاری بسیار سخت و شاید ناممکن باشد؛ مگر اینکه در انتخابات سال آینده در ترکیب سیاسی مجلس سنا نیز تغییراتی حاصل گردد. (یک سوم کرسی های سنا هر 2 سال یکبار به رای مردم گذاشته می گردد.)

جو بایدن در کارزار انتخاباتی 2020/ عکس آرشیوی

بیشتر بخوانید:

تردید دیوان عالی آمریکا برای مصادره اموال ایران

مخالفت دیوان عالی آمریکا با حذف ما به خدا اعتقاد داریم از روی دلار

رای جدید دیوان عالی آمریکا؛ کدام ایرانی ها می توانند از این پس ویزای آمریکا بگیرند؟

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: عصر ایران
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 6922

به "پیشنهاد شغل جدید مادام العمر به اوباما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد شغل جدید مادام العمر به اوباما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید