خونه تکونی عید؛ خطراتی که در هنگام خانه تکانی عید جان شما را تهدید می نمایند

به گزارش بانیما، خانه تکانی یا به قول خودمان خونه تکونی عید یک سنت دیرینه است که علیرغم سختی و ریزه کاری های فراوانی که دارد به نوبه خودش بسیار هم شیرین است. خانه تکانی عید نوید آمدن بهار را برای ما دارد و البته برخلاف اسمش اصلا نباید به شب عید موکول گردد. از یکی دو هفته دیگر بساط خانه تکانی های عید از اتاق خواب تا آشپزخانه که اتفاقا سخت ترین بخش این پروسه پر از جزییات است شروع می گردد و اتفاقا دقت و احتیاط زیادی را می طلبد. می دانستید در خانه تکانی عید خطراتی هم هستند که جان و سلامت شما را تهدید می نمایند؟ در مجله خبرنگاران به شما در خصوص خطراتی می گوییم که در لیست کارهای خونه تکونی عید شما را تهدید می نمایند و باید حسابی مراقب باشید.

خونه تکونی عید؛ خطراتی که در هنگام خانه تکانی عید جان شما را تهدید می نمایند

جهت دریافت خدمات درب ورودی ساختمان ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

در خانه تکانی عید چه خطراتی ما را تهدید می نمایند

واقعیت این است که اغلب ما احساس می کنیم چیزی از یک شیمیدان کم نداریم. در واقع پای تمیز کردن خانه و خونه تکونی عید که به میان می رسد به قصد سنگ تمام گذاشتن بعضا کارهای خطرناکی با انواع مواد شوینده خانگی و صنعتی انجام می دهیم.

ترکیب وایتکس با الکل

وایتکس یا همان سفید نماینده (آب ژاول) به سفید کردن عالی سطوح و لباس های سفید مشهور است و الکل به ضد عفونی کردن و گندزدایی. اما ترکیب این دو بسیار خطرناک است. چرا؟ چون ترکیب این دو در نهایت موجب فراوری گاز کلروفوم می گردد که عوارض بسیار خطرناکی برای اندام های حیاتی بدن دارد. بعضی از عوارض جدی کلروفوم برای بدن عبارتند از: آسیب به سیستم ایمنی بدن، ریه، کلیه، کبد، چشم ها، پوست، از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ.

ترکیب وایتکس با سرکه

همان طور که گفتیم سفید نماینده وایتکس به خاطر گندزدایی و خاصیت سفید نماینده یک شوینده محبوب در نزد اغلب خانم هاست. خواص انواع سرکه هم در طب اسلامی و سنتی بارها گفته شده است. اما ترکیب وایتکس یا همان مایع سفید نماینده با سرکه حتی در مقادیر کم باعث فراوری گاز سمی کلر می گردد. بعضی عوارض گاز سمی حاصل از این ترکیب عبارتند از: درد قفسه سینه، تاول و حساسیت پوستی، صدمه دیدن چشم و آسیب جدی ریه.

ترکیب وایتکس با آمونیاک

آمونیاک خاصیت اسیدی دارد و در ترکیب اغلب مواد شوینده سرویس بهداشتی از آمونیاک برای شستشوی بهتر استفاده شده است. اما ترکیب وایتکس با آمونیاک (یا به عبارت بهتر ترکیب وایتکس با مواد شوینده حاوی آمونیاک مثل جوهر نمک) باعث فراوری گاز سمی و بسیار خطرناک کلرامین می گردد. کلرامین آسیب شدیدی به دستگاه تنفسی وارد می نماید و ترکیب مقدار زیاد این دو ماده حتی می تواند باعث ایجاد انفجار در محیط دربسته بگردد. یادتان باشد اغلب شیشه شورها هم حاوی آمونیاک هستند.

ترکیب وایتکس با انواع ماده شوینده (شیشه شور، جوهر نمک، مواد شوینده چند منظوره و مایع ظرفشویی)

ترکیب وایتکس با هر کدام از این شوینده ها باعث فراوری گاز کلر می گردد. گاز کلر هم همان طور که گفتیم باعث اختلال شدید تنفسی شده و برای بدن خطرناک است. بهتر است به هیچ وجه این مواد را با یکدیگر و با وایتکس ترکیب نکنید.

ترکیب جرم گیر 1 با جرم گیر 2

منظور از ترکیب جرم گیر 1 با جرم گیر 2 چیست؟ مثلا ممکن است برای تمیز کردن فلزات و شیرآلات فلزی یا کاشی و سرامیک از یک جرم گیر بهره ببرید و آنطور که دلتان می خواهد تمیز نگردد. در این صورت احتمالا تصمیم می گیرد که یک جرم گیر دیگر با یک فرمول دیگر را بهره ببرید. یا حتی دو جرم گیر را با هم ترکیب کنید. حتی شاید تصمیم بگیرید جرم گیر را با جوهر نمک ترکیب کنید. اما هرگز این کار خطرناک را انجام ندهید. ترکیب دو جرم گیر با یکدیگر یا ترکیب دو جرم گیر متفاوت، مثلا جرم گیر اکتیو با جرم گیر صاف، خطر انفجار به دنبال دارد. اگر هم انفجار رخ ندهد سبب آسیب دستگاه تنفسی و بینایی شما می گردد.

ترکیب دو لوله بازکن مختلف با یکدیگر

باز هم یک اشتباه خطرناک. حتی اگر بهترین محلول لوله بازکن شیمیایی فاضلاب یا توالت را هم بهره ببرید ممکن است کارتان راه نیفتد و لوله یا فاضلاب باز نگردد. حتی اگر این رخ داد لطفا حتی به این فکر هم نکنید که در صورت نتیجه نگرفتن از لوله بازکن اولی لوله بازکن دومی را بهره ببرید. ریختن یک لوله بازکن دومی روی اولی به خاطر وجود اسید سولفوریک باعث بروز انفجار و اتفاقات ناگوار به خصوص در محیط دربسته مثل توالت یا حمام می گردد.

ترکیب جوش شیرین با سرکه

از جوش شیرین به جز در درست کردن ماسک برای پوست و مو در طب سنتی برای تمیزکاری هم زیاد استفاده می گردد. اما یادتان باشد هرگز جوش شیرین را با سرکه ترکیب نکنید. ترکیب جوش شیرین با آب منطقی تر است اما ترکیب جوش شیرین با سرکه به خصوص اگر در فضای کوچک و دربسته رخ دهد باعث کف کردن جوش شیرین و سبب ایجاد انفجار می گردد.

ترکیب سرکه با آب اکسیژنه

هم سرکه ضد عفونی نماینده است و هم آب اکسیژنه بهتر و بیشتر از آب معمولی سطوح را تمیز می کنید. اما ترکیب این دو با یکدیگر اصلا ایده خوبی نیست. چون نه تنها یک شوینده قوی تر به شما تحویل نمی دهد بلکه باعث فراوری گازهای سمی خطرناک هم می گردد.

در مجموع یکی از این است که به هنگام استفاده از مواد شوینده به خصوص در فضای بسته منزل حتما درب یا پنجره ها را باز کنید تا هوای آزاد جریان داشته باشد و جریان هوا سبب بروز مسائل پوستی، تنفسی، سردرد و سرگیجه و اتفاقات ناگوار دیگر برای شما و اطرافیان نگردد.

منبع: افق کوروش
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 18 اسفند 1398 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 7138

به "خونه تکونی عید؛ خطراتی که در هنگام خانه تکانی عید جان شما را تهدید می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خونه تکونی عید؛ خطراتی که در هنگام خانه تکانی عید جان شما را تهدید می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید