توافقی برای گسستن عشق، طلاق زشت ضروری

به گزارش بانیما، خبرنگاران/کردستان مونا و ارسلان امروز تصمیم سختی برای آینده خود گرفته اند. انگار دیگر از آن تب وتاب عشقی که در سایه آن می خواستند جهت پر پیچ و خم زندگیشان را طی نمایند، خبری نیست؛ و امروز باهم فقط در یک مورد به توافق رسیده اند، آن هم طلاق توافقی است.

توافقی برای گسستن عشق، طلاق زشت ضروری

مونا می گوید تحمل بیکاری شوهرم برایم راحت تر از دخالت های بیجای خانواده شوهرم بود و هرروز این دخالت ها فاصله بین زندگی چند ماه ما را سخت تر می کرد. تا اینکه دیگر طاقت این زندگی سراسر جنگ ودعوا را نداشتم و می خواهم طلاق توافقی بگیرم.

شیرین می گوید نمی توانم باکسی که به من خیانت می نماید و تنوع طلبی را در پیش گرفته زندگی ام را تقسیم کنم، سینا نیز از دیدگاه خود این گونه اعلام می دارد که شیرین او را دوست نداشته و با او سرناسازگاری در پیش گرفته است. به این ترتیب هر دو باوجود تمامی اختلافات، در یک موضوع با یکدیگر تفاهم و نظر مشترک دارند و آن هم طلاق توافقی است.

با بالا رفتن از پله های دادگاه و حاضر شدن در جلسات طلاق، گسستن زنجیر زندگی مشترک هرلحظه نزدیک و نزدیک تر می گردد و انگار عقربه های ساعت ها برای خاتمه دادن به عشقی نافرجام از هم پیشی می گیرند. در سالن انتظار دادگاه خانواده، زوج هایی را می بینی که هرکدام با دلایلی و نجات از دغدغه های مسائلشان به طلاق پناه آورده اند در میان آن ها گروهی دلهره آینده مبهم خود رادارند، تعدادی به دنبال آن هستند که شاید راهکاری باشد تا به خاطر فرزندانشان بازهم به این زندگی ادامه دهند، عده ای سرگردان اند؛ اما زوج هایی نیز هستند که در کمال خونسردی می خواهند طلاق بگیرند. شاید خونسردی شان از توافقی بودن جدایی نشأت گرفته است و نسبت به دیگران آرامش خاطری بیشتری دارند، اما آیا این آرامش خاطر همیشگی است...

زوجینی که با طلاق توافقی از یکدیگر جدا می شوند، تصور می نمایند رسیدن به قله برایشان نزدیک است، اما افراد همیشه بعد از طلاق به قله نمی رسند و برخی تا آخر عمر انکار می نمایند و نمی پذیرند که این اتفاق برای آن ها افتاده است و تا آخر عمر کینه به دل می گیرند و برخی از آن ها در غار تنهایی فرو می فرایند. برخی نیز دیگر تاب و تحمل در کنار قرار دریافت جنس مخالف را ندارد.

امروز طلاق به یک واقعیت و آسیب جدی اجتماعی تبدیل شده است

دکتر ایرج نگهدار، یکی از اساتید حقوق دانشگاه های استان به خبرنگاران گفت: طلاق اگرچه زشت و نازیباست اما در برخی موارد انجام آن ضرورت دارد هرچند برنامه ما در دادگاه خانواده این است که خانواده ها کمتر به امر طلاق کمتر پناه ببرند.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط کنونی جامعه و هجمه های فرهنگی امروز طلاق به یک واقعیت و آسیب جدی اجتماعی تبدیل شده است، باید آن را پذیرفت و براین اساس باید به جهت آماری و بُعد حقوقی این امر موردتوجه مسئولان و کارشناسان قرار گیرد.

نگهدار یکی از علل اصلی افزایش طلاق زوجین جوان را وجود طلاق توافقی اعلام و اعلام کرد: بر اساس مراجعات و آمارهای موجود زوجین جوان بیشتر گرایش به طلاق توافقی دارند، درحالی که از آسیب های بعد از طلاق ناآگاه اند.

وی اضافه کرد: زن و مرد بعد از دادخواست طلاق توافقی بر اساس ماده قانون 25 حمایت از خانواده ابتدا زوجین به مرکز مشاوره ارجاع داده می شوند که شاید در این مرکز با ارائه مشاوره توسط کارشناسان حوزه از طلاق انصراف دهند، در غیر این صورت اگر زوجین بر طلاق اصرار داشته باشند، با نامه مرکز مشاوره و توضیح جزئیات طلاق توافقی آن ها به دادگاه برای جدایی، ارجاع داده می شوند.

این کارشناس حقوقی مطرح نمود: در طلاق توافقی به جهت اینکه زوجین در منزل با مشورت یکدیگر ازجمله میزان مهریه، نفقه و حضانت فرزند به توافق رسیده اند، دیگر زیاد این جلسات مشاوره کارساز نیست پس زوجین با حضور در دادگاه توافقی از یکدیگر جدا می شوند.

وی اضافه کرد: متأسفانه بی میلی زوجین، تنوع طلبی، کم طاقتی، عدم درک متقابل، عدم درک مسائل زناشویی، خانوادگی و اجتماعی، اعتیاد، مسائل مالی و فضای مجازی از دلایل اصلی وقوع طلاق است، یقیناً ما هم طلاق را زشت می دانیم اما باوجود برخی مسائل مانند تنش، زدوخورد، خیانت و عدم آرامش انجام این امر را ضرورت می بخشد و درنتیجه نمی توان از آن دوری کرد.

رویه طلاق توافقی کوتاه و کم هزینه است

نگهدار مطرح نمود: طی شدن رویه طلاق توافقی بسیار کوتاه بوده و درنهایت طی دو هفته انجام سپس صیغه طلاق جاری می گردد، اما در خصوص سایر طلاق ها که یک طرف راضی و طرف دیگر ناراضی است، پروسه طولانی خواهد بود.

وی بابیان اینکه برای طی شدن روال طلاق زوجین باید مقداری هزینه نمایند، گفت: در طلاق توافقی به علت برطرف شدن بسیاری از موارد بین زوجین هزینه این امر بسیار کم و ناچیز است، بنابراین موضوع و سهولت روال طلاق توافقی، گرایش زوج های جوان به سمت طلاق توافقی بیشتر است.

3,6 درصد افزایش طلاق توافقی در کردستان

این استاد دانشگاه با ابراز تأسف از رشد روزافزون طلاق توافقی در استان مطرح نمود: در مقایسه آمار طلاق شش ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته شاهد رشد 3,6 درصدی آمار طلاق توافقی در استان کردستان هستیم.

وی اضافه کرد: در ازدواج توافقی ما نمی توانیم هیچ تأثیری بر زوجین داشته باشیم چراکه دیگر فرصت مشاوره دادن و سایر اقدامات ازدست رفته است.

نگهدار مطرح نمود: یکی از مسائل اصلی جامعه ما این است که مشاوره دریافت را عیب می دانند و مردم به این امر باور ندارند که نیازمند نظر متخصصان و کارشناسان برای برطرف برخی مسائل زندگی هستند و همان گونه که با دیدن کوچک ترین مشکل در ماشین و یا یک سرماخوردگی ساده، به افراد متخصص مراجعه می کنیم برای برطرف مسائل زندگی مشترک هم به متخصصان این امر مراجعه کنیم.

وی مطرح نمود: زندگی مشترک بزرگ ترین، بنیادی ترین و مهم ترین مسئله زندگی هر فردی است اما ما در خصوص آن بسیار سهل انگار هستیم و باوجود حساسیت های لازم در تمام زمینه های روانشناسی فردی، خانوادگی و اجتماعی کوتاهی می کنیم و به آن بها نمی دهیم.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: اختلافات متعدد روانی، تربیتی، اخلاقی و فردی در خانواده ها وجود دارد که کارشناسان زبده با شناخت آن ها می توانند راهکارهای علمی و کاربردی ارائه دهند تا از متلاشی شدن زندگی های زوجین بپرهیزند.

وی ادامه داد: در پروسه طلاق بسیاری مسائل جزئی و پیش پاافتاده ای که به خاطر ریز پارامترهای شخصیتی افراد پیش آمده و در زمان مناسب به آن ها توجه نشده درنتیجه منجر به عدم تحمل یکدیگر درنتیجه طلاق توافقی آن ها می گردد.

نگهدار با تأکید بر اهمیت مشاوره های پیش از ازدواج مطرح نمود: مشاوره های حین ازدواج نیز به دلیل اینکه بسیار از مسائل به خاطر تعارفات، تعارضات و تناقضات زوجین در آن موقع شکل می گیرد، از اهمیت بسزایی برخوردار هستند و مشاوره در این دوران می تواند ریشه این تعارض و تناقضات را از همان نطفه بخشکاند.

52,6 درصد طلاق ها در کردستان مربوط به پنج سال اول زندگی است

حسن صومی، مدیرکل ثبت احوال کردستان از ثبت 7 هزار و 488 واقعه ازدواج و دو هزار و 418 واقعه طلاق در هفت ماهه امسال اطلاع داد و گفت: 52,6 درصد از طلاق های ثبت شده در این استان مربوط به پنج سال نخست زندگی مشترک زوجین است.

وی با اشاره به اینکه میانگین سن طلاق بار اول مردان 34 سال وزنان هم 29 سال بوده است، اضافه کرد: بیشترین طلاق ثبت شده در مردان مربوط به گروه سنی 30 تا 34 و در زنان 25 تا 29 سال بوده است.

صومی به میزان دوام ازدواج در زوج های استان اشاره نمود و یادآور شد: 17.1 درصد طول مدت ازدواج زوجین که طلاق دریافتد در استان کمتر از یک سال و درمجموع 52.6 درصد طلاق ها مربوط به پنج سال اول زندگی مشترک بوده است.

توافق به معنی تفاهم و به نتیجه مثبت رسیدن گروهی یا دو نفر در یک امری است و به همین دلیل همیشه دیدگاه در خصوصتوافق مثبت است اما با قرار دریافت این کلمه در کنار طلاق یا همان زشت ضروری این حس به انسان القا می گردد که آیا این توافق هم نتیجه مثبتی دارد یا ...

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 6757

به "توافقی برای گسستن عشق، طلاق زشت ضروری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافقی برای گسستن عشق، طلاق زشت ضروری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید