این گیاهان خانگی نیازی به نور ندارند

به گزارش بانیما، روزنامه جام جم - زینب خزایی: همه گیاهان خانگی را دوست دارند، چون می توانند فضای خانه را زیباتر و با تصفیه هوا، شادابی را به خانه منتقل نمایند. در این میان برخی ها هستند که می گویند گل به دستمان نمی آید یا این که فضای کافی و البته مناسب ندارند. تکلیف این افراد برای داشتن دوستان گیاهی چیست؟ پرورش گل هایی که در نور متوسط رشد می نمایند و اهل تحمل نور کم هستند.

این گیاهان خانگی نیازی به نور ندارند

این گزارش کشف نویی را ارائه نمی نماید فقط می خواهد حاصل ده ها سال تجربه محققان برای شناسایی گل های سازگار در محیط های کم نور مثل ادارات، لابی هتل ها، مراکز خرید، فرودگاه ها و... را براساس سهولت مراقبت، دوام و طول عمر مفید با شما به اشتراک بگذارد.

پتوس

پتوس نماد مقاومت به سایه و نور کم است. علاوه بر این قدرت تصفیه نمایندگی بالایی هم دارد. به همین دلیل حضور این گل آویزی زیبا در فضا های اداری و پر رفت و آمد بسیار توصیه می گردد. پتوس از خانواده گل شیپوری است که دارای انواع مختلفی است از سبز تیره تا ابلق. خانواده آراسه یا شیپوری قرار دریافت در نور مستقیم را نمی پسندند و از بودن در نیم سایه لذت بیشتری می برند. البته پتوس های سبز نسبت به ابلق ها در این زمینه سازگارترند و در شرایط کم نوری چه بسا برگ نقطه رنگی ها هم متمایل به سبزِخالص شوند.

فیلودِندرون

فیلودندرون ها هم برگ های قلبی شکلی دارند و هم خانواده پتوس و از نظر احتیاج های آب و هوایی شبیه هم هستند. این دو معمولا با هم اشتباه گرفته می شوند، ولی نوک برگ های فیلودندورن کشیده تر و تیزتر، ساقه های باریک تر، اسکلت گیاه صاف تر و دارای ریشه هوایی است و به پوتوس مقاومت کمتری دارد و به اندازه او معروف و همه شناس نیست با این حال به خاطر سازگاری اش جزو محبوب هاست. این گیاه ترجیح می دهد نور مستقیم خورشید به او نتابد، اما اتاق روشن را دوست دارد. فیلودندرون های ابلق هم در نور کم، تنوع رنگ شان را از دست می دهند و به سمت سبز یک دست می فرایند.

برگ انجیری

این گیاه همخانواده پتوس و فیلودندرون و جزو سایه دوست هاست. در انگلیسی به پنیر سوئیسی معروف است و دلیل این نامگذاری وجود سوراخ های متعدد روی برگ های گل است. شکل خاص برگ ها یکی از دلایل محبوبیتش است. برگ انجیری هم نور مستقیم را دوست ندارد، چون باعث سوختن برگ هایش می گردد. ترجیح آن نور متوسط رو به کم است. به خاطر رشد زیادی که دارد احتیاج به فضای زیادی از اتاق دارد.

نکته:

اگر ارتفاع ساقه گل بلند شده، اما نازک است یا فاصله بین برگ ها خیلی زیاد شده، یعنی نور کافی به آن نمی رسد و باید به محل پرنورتری منتقل گردد.

بامبو

لاکی بامبو خوش شانس است، چون در طولانی مدت می تواند در آب رشد کند به خاطر همین نگهداری آسان مورد اقبال زیادی قرار گرفته. البته در خاک هم رشد می نماید، اما کمتر کسی مدل خاکی اش را پرورش می دهد. اشکال مختلفی دارد از مارپیچ و فرفری و قد بلند گرفته تا صاف و پاکوتاه. رشد آن در جایی با نور روشن عالی است، ولی مکان های کم نور را هم تحمل می نماید، اما در این حالت رشدش زیاد نخواهد بود.

سعی کنید هر چند روز یک بار آن را بچرخانید تا همه قسمت های گل به طور یکسان از نور بهره مند گردد. گذاشتن آن در معرض نور مستقیم و شدید باعث آفتاب سوختگی اش خواهد شد. خوب است بدانید این گل اصلا از خانواده بامبو نیست و در اصل یک نوع دراسناست.

انواع دراسنا (بلالی و کامپکت)

خوبی گل های این خانواده قد و قواره نسبتا کوچک و کم جا بودن شان است. معمولا با قطع جوانه انتهایی گیاه از رشد طولی آن جلوگیری می نمایند و برای محیط های اداری با نور کم بسیار مناسبند. (مثل لاکی بامبو)

دراسنا بلالی برگ هایی شبیه ذرت دارد با نوار های زرد موزی. برای حفظ رنگ ابلق خود احتیاج به نور متوسط دارد. البته تابش مستقیم آفتاب برای آن مضر است.

دراسنا کامپکت هم به نور کم سازگار است و نور زیاد برایش دردساز. اگر دیدید نوک برگ های این گل سوخته یک علتش نور شدید است پس آن را از نور مستقیم دور کنید. حتی اگر در جای بدون پنجره ای هم قرار گیرد نور مصنوعی بالای سرش برایش کفایت می نماید.

نکته:

دقت داشته باشید این گل به کیفیت آب آبیاری بسیار حساس است. برای آبیاری آن حتما از آب جوش سرد شده بهره ببرید.

آگلونما

آگلونما بین باغبان ها به گل مبتدیان معروف است و به خاطر پر پشتی و رنگ خاص برگ ها هواداران زیادی در بین خانواده های ایرانی دارد و برای اتاق های کوچک و محیط های اداری مناسب است. او هم برای رشد احتیاج به محل نیم سایه و نور غیرمستقیم و متوسط دارد و سازگار به نور کم است پس اتاق های قسمت شمالی ساختمان بهترین محل نگهداری اش هستند.

برگ گل در اصل به رنگ سبز روشن با رگه های سبز تیره است که به تازگی انواع رگه های صورتی و قرمز آن هم به بازار آمده اند و طبعا طبق این قانون ثابت گیاهی، انواع برگ رنگی احتیاج به نور بیشتری دارند. پس اگر خانه تان خیلی نورگیر نیست، انواع برگ سبز را انتخاب کنید.

توصیه مهم:

این گل به سرما حساس است و آبیاری زیاد نقطه ضعفش است.

زاموفیلیا

زاموفیلیا جزو گل های آسان رشد بوده و بارزترین وجه مشخصه این گل برگ های سبز تیره و براق و آرایش منحصر به فردشان روی ساقه است. این گل آفریقایی نور غیر مستقیم را ترجیح می دهد. مراقب باشید آن را در مقابل نور مستقیم قرار ندهید، چون برگ هایش خیلی سریع زرد می شوند. به طور کلی نور زیاد باعث تغییر حالت برگ های آن می گردد. مقدار آب مورد احتیاج این گل بستگی به میزان نور دریافتی اش دارد. پس نور بیشتر یعنی آبیاری بیشتر در حالی که فاصله آبیاری آن بسته به شرایط محیطی بین یک بار در هفته در دوهفته است.

نکته:

رشد آرام این گل موجب شده مدت طولانی ظاهر خود را حفظ کند و احتیاج به تعویض گلدان نداشته باشد. همین، کار شما را برای نگهداری راحت می نماید.

سانسوریا

سانسوریا یک گیاه خانگی و اداری بسیار مقاوم است که در هر موقعیت کم نوری رشد می نماید. آبیاری زیاد را دوست ندارد. از نظر ارتفاع، اندازه و شکل برگ و همچنین رنگ دارای تنوع زیادی است و دست شما را برای انتخاب باز می گذارد.

نکته:

پاشنه آشیل این گل سرماست پس بی خیال نگهداری آن در تراس و بالکن شوید.

برگ عبایی

برگ عبایی با برگ های سبز تیره به خاطر مقاومت بالا به گیاه آهنی یا فولادی معروف است. برای همین می توانید بدون هیچ نگرانی آن را در اتاق خواب های سایه دار، گوشه های تاریک تر، زیر پله ها و راهرو ها بگذارید. انواع پاکوتاه و برگ رنگی آن هم موجود است.

نکته:

یکی از دشمنان اصلی این گل آبیاری زیاد است و دیگری آب دارای املاح زیاد. به کمبود آهن هم حساس است. پس با آب جوشیده سرد شده آن را آبیاری کنید و از تغذیه اش غافل نشوید. سانسوریا، برگ عبایی، و زاموفیلیا سه گل جان سختی هستند که به دلیل احتیاج آبی کم برای ایام مسافرت بسیار مناسبند.

نخل کنتیا

این نخل زیبا رشد خیلی کندی دارد و شاید در سال یک برگ به برگ های آن اضافه گردد به خاطر همین نسبت به برخی گل های دیگر گران تر است. اما ماندگاری خیلی بالایی دارد و از نخل هایی مثل اریکا، شامادورا و رافیس مقاوم تر است. اگر می خواهید شاهد رشد برگ های گل باشید، موقع خرید گلی را انتخاب کنید که در حال فراوری برگ است. این گل هم مثل باقی گل های بالایی که گفتیم، از نور مستقیم گریزان است. گذاشتن آن در زیر نور مصنوعی مثل لامپ مهتابی به رشد بهترش یاری می نماید.

نکته:

این گل هم به آبیاری زیاد و کیفیت آب آبیاری بسیار حساس است. برای آبیاری اش حتما از آب جوش سرد شده بهره ببرید. یکی از دلایل خشکی نوک برگ ها به علت آبیاری با آب لوله کشی است.

نخل شامادورا

این گیاه نسبت به خیلی گل های دیگر تازه واردتر است، اما به دلیل سایه نشینی تبدیل به یک گل محبوب شده است. شامادورا هم به آبیاری زیاد حساس و از رطوبت طولانی مدت خاکش بیزار است. پس یادتان باشد آب در زیرگلدانی اش نماند.

نخل مرداب

نخل مرداب یک گیاه زینتی همواره سبز سایه دوست و آسان برای نگهداری است. همان طور که از اسمش برمی آید احتیاج به رطوبت دائم دارد؛ به همین خاطر می توان آن را در آب پرورش داد.

گندمی

گندمی را آن قدر دیده اید که احتیاج به معرفی ندارد. خیلی راحت در گلدان و به صورت آویزی رشد می نماید. با گیاهچه های کوچکی که فراوری می نماید، می توانید آن را تکثیر کنید و به دیگران هدیه دهید. تابش نور مستقیم را دوست ندارد. آفتاب زیاد برگ هایش را می سوزاند.

اسپاتی فیلوم

این گل برای افرادی که نمی توانند وقت زیادی برای آبیاری گل ها صرف نمایند یک گزینه بسیار مناسب است. اتاق روشن را تحمل می نماید، اما لذت چندانی از نور مستقیم نمی برد و سایه نشینی را ترجیح می دهد. زرد شدن برگ ها نشانه نور زیاد است.

نکته:

اسپاتی فیلوم یا لی لی صلح از سرما خوشش نمی آید.

کاتالیا

یک گل بسیار جذاب بوته ای با برگ های رنگارنگ است که به دلیل شباهت برگ های زیبایش به پر های طاووس، به آن گیاه طاووس هم گفته می گردد. در نور متوسط تا کم رشد خوبی دارد پس می توان آن را در نقاط کم نور خانه مثل سالن یا اتاق خواب قرار داد. اما ضروری است بدانید به سرما حساس است و رطوبت هوای محل نگهداری و رطوبت خاک آن باید تأمین گردد.

نکته:

اگر دیدید برگ ها رنگ پریده اند یعنی نور زیادی به آن ها می تابد و باید میزانش را کم کنید. با تابش مستقیم، برگ هایش راه راه های زیبایشان را از دست می دهند.

علاوه بر گل های معرفی شده، گل های زیاد دیگری مثل فیتونیا، سنگونیوم، دیفن باخیا، سرخس و ... در دسته گل های مقاوم به نور قرار می گیرند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 6799

به "این گیاهان خانگی نیازی به نور ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این گیاهان خانگی نیازی به نور ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید