این قانون احمقانه مانع از توسعه روابط ایران و کانادا می گردد

شش سال پیش، دولت محافظه کار پیشین کانادا، به طور غیرمنتظره روابط دیپلماتیک با ایران را قطع کرد، سفارتش در تهران را بست و دیپلمات های ایرانی را از کانادا اخراج کرد. آن دولت رفت و یک دولت جدید، با یک گرایش سیاسی متفاوت، در کانادا سر کار آمد، اما یک قانون قدیمی هنوز مانع از بهبود روبط تهران- اتاوا می گردد.

این قانون احمقانه مانع از توسعه روابط ایران و کانادا می گردد

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

به گزارش فرارو، در چند سال اخیر روابط دیپلماتیک ایران و کانادا به سردی گراییده است. دولت لیبرال کنونی کانادا، که در تبلیغات انتخاباتی سال 2015 بر برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با ایران تاکید نموده بود، مایل است روابط با ایران را بهبود ببخشد. اما یک دیپلمات پیشین کانادایی می گوید دلیل اینکه دولت فعلی کانادا نمی تواند دوباره روابط با ایران را احیا کند، پایبندی اتاوا به یک قانون احمقانه کانادایی است که اجازه می دهد دارایی های ایران توقیف شوند.

دولت لیبرال کانادا هنوز نتوانسته به وعده انتخاباتی اش - یعنی احیای روابط دیپلماتیک با ایران- عمل کند. دنیس هوراک، سفیر سابق کانادا در عربستان که در آگوست گذشته از ریاض اخراج شد، گفته یکی از موانع تحقق این وعده، تصویب قانون موسوم به قانون عدالت کانادا برای قربانیان تروریسم در سال 2012 است. این قانون، به قربانیان تروریسم اجازه می دهد از کشورهایی، که به عنوان حامیان تروریسم معین شده اند، شکایت نمایند.

گروهی از شاکیان آمریکایی، که خویشاوندان شان در حملات تروریستی کشته شده اند، با ادعای حمایت ایران از این حملات، از این کشور شکایت نموده بودند. سال گذشته دادگاه تجدیدنظر انتاریو حکم مصادره دارایی های ایران به ارزش 1.7 میلیارد دلار را به نفع این شاکیان تایید کرد. قانون مزبور، راه را برای حکم دادگاه انتاریو هموار نموده بود.

به گزارش وبگاه کانادایی سی بی سی نیوز، هوراک در هفته جاری در جلسه شورای بین المللی کانادا گفت: این، قانون احمقانه ای بود و هنوز هم یک قانون احمقانه است، اما ما به آن پایبند بوده ایم.

هوراک، که در سال 2012 مدیر بخش روابط خاورمیانه ای وزارت خارجه کانادا بوده، گفته سه حزب بزرگ فدرال از این قانون حمایت کردند.

پس از تصویب آن قانون، جان بیرد، وزیر خارجه وقت کانادا، در سپتامبر 2012، به طور ناگهانی تعطیلی سفارت کشورش در تهران را اعلام و ایران را به حمایت دولتی از تروریسم متهم کرد. بیرد حفظ امنیت دیپلمات های کانادایی را دلیل تعطیلی سفارت بیان کرد. با وجود اینکه او به واقعه حمله به سفارت بریتانیا در تهران، که 10 ماه پیش تر رخ داده بود و طی آن عده ای وارد محوطه دیپلماتیک شده بودند، اشاره نمود، اما از اعلام اینکه آیا دیپلمات های کانادایی در معرض خطر قریب الوقوع بودند یا خیر، خودداری کرد.

هوراک درباره دلیل اصلی عدم بهبودی روباط تهران-اتاوا گفت: دلیل اصلی، در همه اطلاعات درباره دلایل چرایی، گم شده است... صادقانه بگویم، دلیل اصلی قانون عدالت برای قربانیان تروریسم است. دلیل همین است که تاکنون وجود دارد.

بسته شدن سفارت کانادا، در روز بعد از اجرایی شدن این قانون رخ داد. هوراک در این باره گفت: اصلا تصادفی نیست که ما اساسا در روز بعد از اجرا شدن قانون (عدالت برای قربانیان)، سفارت را بستیم.

به گفته هوراک، پس از حمله با سفارت بریتانیا، دولت کانادا متوجه شد که اطراف سفارتش امنیت بسیار ضعیفی وجود داشت. این امر سفارت را در برابر حمله جمعیت ایرانی آسیب پذیر می کرد.

هوراک ادامه داد: بریتانیایی ها حتی اموال دولت ایران را مصادره نمی کردند. (اما) این قانون خواهان مصادره اموال دولت ایران شد.... چگونه تحت آن شرایط ممکن است سفارت مان باز بماند. چگونه تحت آن شرایط ما می توانیم بازگشایی کنیم.

در آگوست گذشته، کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا در توئیتی خواهان آزادی فعالان زندانی در عربستان شد. در پی این توئیت، در روبط اتاوا و ریاض تنش شدیدی رخ داد و هوراک از عربستان اخراج شد. هوراک از آن توئیت فریلند انتقاد کرد و آن را حاصل یک مشورت نادرست دانست.

این دیپلمات پیشین، با اشاره نزاع ایران و عربستان در خاورمیانه، گفته اکنون کانادا به لحاظ دیپلماتیک در هر دو کشور فاقد اثر شده است. زیرا کانادا در ریاض سفیر ندارد و در تهران هم سفارتی ندارد.

منبع: انتخاب
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 17 آبان 1398 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 5333

به "این قانون احمقانه مانع از توسعه روابط ایران و کانادا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این قانون احمقانه مانع از توسعه روابط ایران و کانادا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید