اردوغان: کسانی که به ما درس دموکراسی می دهند ابتدا خود را در آینه ببینند

به گزارش بانیما، رئیس جمهور ترکیه گفت: به کسانی که با صرف نظر از گذشته تیره و تاریک خود می خواهند به کشورمان درسی درباره انسانیت، حقوق، عدالت، آزادی و دموکراسی بدهند، می گویم ابتدا به آینه نگاه کنید و با واقعیت های خودتان روبرو شوید.

اردوغان: کسانی که به ما درس دموکراسی می دهند ابتدا خود را در آینه ببینند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شامگاه چهارشنبه پس از نشست کابینه دولت در مجتمع ریاست جمهوری بش تپه در آنکارا با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از عناصر گروه تروریستی(عناصر پ ک ک و شاخه آن در سوریه)٬ طی 5 سال عمدتاً حذف شده است، گفت: شمار تروریست هایی که تا به امروز از پای درآمده اند، به 17 هزار و 750 نفر رسید.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

وی افزود: از ژوئیه 2015 تا به امروز در داخل کشور 6 هزار تروریست و در خارج از کشور 6900 تروریست، در مجموع بیش از 12 هزار و 900 تروریست نیز از پای درآمده اند.

اردوغان همچنین درباره جان باختن 13 غیرنظامی توسط تروریست های پ.ک.ک در گارا درباره اظهارات رهبران احزاب مخالف، شرح داد: کسی که بدون هیچ قید و شرطی این گروه تروریستی را محکوم نمی کند٬ نمی تواند خود را به عنوان حزب و سیاستمدار این کشور نشان دهد.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که موضوع مبارزه با تروریسم یک مسئله ملی است که باید فارغ از انواع اختلاف نظر سیاسی و جدال های روزمره مورد توجه قرار گیرد.

اردوغان در ادامه سخنانش افزود: ملت مان به کسانی که سعی داشتند ترکیه را با استفاده از هر روشی از تروریسم تا کودتا به زانو در بیاورند، درس تاریخی داده و از استقلال و آینده خود حفاظت کرده است. از ژوئیه 2015 تا به امروز در چارچوب عملیات ضدتروریستی در داخل و خارج از کشور 40 سرباز، 443 نیروی ژاندارمری، 299 مامور پلیس و 116 نگهبان روستایی شهید شده اند.

وی تاکید کرد: ما در طول تاریخ خود هیچ لکه شرم آوری با اعمال سیاست استعماری علیه جغرافیایی یا جامعه ای نگذاشته ایم. به کسانی که با صرف نظر از گذشته تیره و تاریک خود می خواهند به کشورمان درسی درباره انسانیت، حقوق، عدالت، آزادی و دموکراسی بدهند، می گویم ابتدا به آینه نگاه کنید و با واقعیت های خودتان روبرو شوید.

اردوغان همچنین درباره خودروی ملی ترکیه گفت: خودروی توگ(TOGG) با فناوری های بسیار در تاریخ تعیین شده رونمایی خواهد شد. رشد تولیدات صنعتی بار دیگر اثبات کرد که ترکیه از معدود کشورهایی است که رشد اقتصادی اش در سال 2020 مثبت شد. ما از کهکشان راه شیری حرف می زنیم ولی ذهن برخی قادر به درک نیست.

رئیس جمهور ترکیه همچنین افزود: تا تحقق اهدافی مانند رسیدن به کره ماه یا فرستادن یکی از شهفرایندان ترکیه به فضا تنها چند قدم باقی مانده است.

- لغو تدریجی محدودیتهای کرونایی در ترکیه

اردوغان با اشاره به لغو تدریجی محدودیت های کرونایی در کشور گفت: به تدریج محدودیت های رفت و آمد در استان ها را با توجه به موارد ابتلا، واکسیناسیون و سایر معیارها لغو خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه مصیبت کرونا با کمی صبر و بردباری از تهدید خارج خواهد شد گفت: استان های مان را مطابق معیارهای تعیین شده توسط وزارت بهداشت به 4 گروه مختلف تقسیم و از اوایل ماه مارس فرایند عادی سازی تدریجی را آغاز می کنیم.

اردوغان تاکید کرد: اقدامات جدید برای رونق مجدد کسب وکار رستوران ها، کافه ها و سایر اصناف از این قبیل را که به دلیل محدودیت های کرونایی کساد کرد، تا چند روز پیش رو اعلام خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 14694

به "اردوغان: کسانی که به ما درس دموکراسی می دهند ابتدا خود را در آینه ببینند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: کسانی که به ما درس دموکراسی می دهند ابتدا خود را در آینه ببینند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید