احتمال سفر وزرای خارجه تروئیکای اروپا به ایران برای نجات برجام

به گزارش بانیما، خبرگزاری رویترز مدعی شده وزیران خارجه سه کشور بزرگ اروپایی در راستای کوشش برای حفظ توافق هسته ای برجام ممکن است به ایران سفر نمایند.

احتمال سفر وزرای خارجه تروئیکای اروپا به ایران برای نجات برجام

برای لذت بردن از تور اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل بانیما، یک رسانه انگلیسی بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) به نقل از منابع مطلع مدعی شده دولت های اروپایی در حال اجرا برنامه ریزی برای تکاپوهای جدید جهت مجاب کردن ایران به ماندن در توافق هسته ای برجام هستند.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام وعده داده اند با تضمین منافع مالی ایران، این توافق را حفظ نمایند. این کشورها، علی رغم ایستادگی های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تا کنون هیچ اقدام عملی برای محقق کردن وعده هایشان صورت نداده اند.

خبرگزاری رویترز مدعی شده واکنش اولیه ایران به خروج آمریکا از برجام انتظار برای به انتها رسیدن دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بوده است، اما تصمیم غیرمنتظره ترامپ برای عدم صدور معافیت های نفتی، محاسبات تهران را تغییر داده است.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی دوشنبه 27 خرداد در نشستی خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک (خنداب) گفت که با شتاب دریافت روند فراوری اورانیوم غنی شده 3.67 درصد، ذخایر اورانیوم غنی شده کشور نهایتا تا ششم تیر از سقف 300 کیلو عبور خواهد نمود.

این اقدامات پس از آن انجام شد که شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 18 اردیبهشت 1398 با صدور بیانیه ای از توقف بعضی اقدامات تهران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داده و و به کشورهای باقیمانده در توافق هسته ای 60 روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را اجرا نمایند.

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا که نخواسته نامش فاش گردد در گفت وگو با خبرگزاری رویتزز گفته در صورتی که ایران این اقدام را انجام دهد برای اتحادیه اروپا به منزله انتها بازی خواهد بود.

دیپلمات های اروپایی همچنین گفته اند تروئیکای اروپایی در روزهای آینده دیپلماسی خود را افزایش خواهند داد. رایزنی های میان تروئیکای اروپا و مدیران سیاسی اتحادیه اروپا در بروکسل در روز پنجشنبه به همین دلیل خواهد بود.

قرار است برایان هوک، نماینده ویژه دولت آمریکا در مسائل ایران روز 27 ژوئن با مدیران سیاسی وزارت خارجه سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان دیدار خواهد نمود. ایران قرار است در همین روز از سقف اورانیوم غنی شده عبور کند.

خبرگزاری رویترز در بخش دیگری از این خبر نوشته وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان ممکن است برای گفت وگو درباره توافق هسته ای برجام به تهران سفر نمایند، اگرچه این موضوع در حال حاضر فقط یکی از گزینه های اروپایی ها است.

سه دیپلمات هم گفته انداعضای کمیسیون مشترک برجام طرف دو هفته آینده دیدار خواهند کرد. دیپلمات ها تأکید می نمایند تروئیکای اروپایی گفته اند در صورتی که ایران اجرای تعهداتش را متوقف کند، آنها چاره ای جز احیای تحریم های سازمان ملل متحد نخواهند داشت.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 3371

به "احتمال سفر وزرای خارجه تروئیکای اروپا به ایران برای نجات برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال سفر وزرای خارجه تروئیکای اروپا به ایران برای نجات برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید